A világ legrégebbi háromdimenziós térképét fedezték fel Párizs közelében
A Párizstól délre található híres homokkő masszívumban lévő Ségognole 3 barlangban francia tudósok egy egyedülálló vésetet azonosítottak, amely valószínűleg a világ legrégebbi háromdimenziós (3D) térképe lehet. Az Oxford Journal of Archaeology folyóiratban közzétett kutatás szerint a több mint 20 ezer évvel ezelőtt élt vadászó-gyűjtögető emberek alakították ki és adaptálták a barlang környezetét a vízfolyások és a környező táj ábrázolására.
A Médard Thiry és Anthony Milnes vezette kutatócsoport szerint a barlangban található, térképként azonosítható vésetegyüttes a környező táj mesterséges ábrázolása, egyfajta “méretarányos modell”, amely a régió hidrológiai és geomorfológiai változatosságát mutatja be, írja az Arkeonews. A barlang padlóján található vésetek részletesen és pontosan ábrázolják a Noisy-sur-École környéki tájat, beleértve a folyókat, tavakat, deltatorkolatokat és dombokat.
Ősi térkép egy barlangban
A kutatók szerint a padló felületét mesterien vésték meg: a víz áramlását pontos csatornákon, mélyedéseken és medencéken keresztül irányították. A kőben lévő speciális bemélyedések és lejtések a környék különböző dombjait és azok folyókhoz, tavakhoz és deltákhoz való viszonyát ábrázolják.
A Ségognole 3 lelőhely egyedülálló abban, hogy ötvözi a figuratív barlangi művészetet a kövön végzett építészeti beavatkozásokkal. Az LBV beszámolója szerint ezek a módosítások nemcsak gyakorlati célt szolgáltak a víz beszivárgásának szabályozásában, hanem szimbolikus vagy rituális jelentőséggel is bírhattak.
Descubren el mapa tridimensional más antiguo del mundo en una cueva del Paleolítico cerca de París https://t.co/vcMGptjrbZ
— LBV Magazine (@lbv) January 3, 2025
A barlangban nemcsak állatokat ábrázoló véseteket találtak, például a Lascaux-i barlangrajzokhoz hasonló stílusú lovakat, hanem természetes geomorfológiai jellemzőket és kiszélesített természetes repedéseket is, amelyek a vizet egy vulva alakú hasadékba vezették. Ez arra utal, hogy a barlang falán található térkép egyszerre ábrázolta a környező tájat és a női testet, ami fontos téma volt a felső paleolitikum idején.
A Ségognole 3 felfedezése nemcsak egyedülállósága miatt figyelemreméltó, hanem azért is, mert betekintést nyújt az őskori emberek kognitív képességeibe és társadalmi szerveződésébe. A barlang stratégiai helyen található az École folyó völgye felett, ahol az ősi vadászó-gyűjtögető emberek letelepedtek, kihasználva a természeti erőforrásokat.
Ez a felfedezés újabb bizonyítéka annak, hogy a paleolitikumi vadászó-gyűjtögető emberek nemcsak a vadászatban és gyűjtögetésben voltak jártasak, hanem mély környezetismerettel rendelkeztek, és képesek voltak azt elvont és funkcionális módon ábrázolni. A Ségognole-i modell kiemelkedik háromdimenziós mivoltával és potenciális gyakorlati felhasználásával, ötvözve a menedékhely természetes jellemzőit az emberi módosításokkal, ezzel egyedülálló funkcionális és szimbolikus rendszert hozva létre.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az új DNS-csontvizsgálat a római kortól kezdve átírhatja a történelmet
Szenzációs magyar ufó-akták: titkos észlelések a múltból
Erős videokártyára van szükség? Így válasszuk ki a megfelelőt
Bemutatjuk a titkos amerikai nukleáris szuperfegyver lebilincselő történetét
A Vajdahunyad várának rejtett szimbólumai és építészeti érdekességei
A Telekom belép a használt okostelefonok piacára