Oroszország folyamatosan rossz híreket kap a Fekete-tengerről
Oroszország továbbra is folyamatos veszteségeket szenved a stratégiailag létfontosságú Fekete-tengeren, ahol Moszkva kiterjesztené a politikai és gazdasági befolyását a Földközi-tengeren és azon túl.
A Fekete-tenger bázisként funkcionál Moszkva haditengerészeti flottái számára, valamint az orosz gáz és olaj kritikus tranzitközpontja is. A tenger feletti ellenőrzés csak még kritikusabbá vált, miután Ukrajna úgy döntött, hogy nem újítja meg a Gazprommal kötött megállapodást, amely lehetővé tette az orosz energiaóriás számára, hogy gázt szállítson európai országokba. Volodimir Zelenszkij Moszkva egyik legnagyobb vereségének nevezte a lépést.
Oroszország flottája gyakorlatilag nem funkcionál
A Newsweek szerint emiatt Oroszországnak mostantól arra kell hagyatkoznia, hogy a Fekete-tengeren át az oroszországi Krasznodari területről a törökországi Kıyıköybe vezető TurkStream gázvezetéken keresztül juttatja el a gázt a fennmaradó európai ügyfeleinek. December 31-én az ukrán védelmi minisztérium közölte, hogy egy tengeri dróncsapás megsemmisített egy orosz Mi-8-as helikoptert a Fekete-tengeren. Napokkal később az ország védelmi hírszerzési igazgatósága arról számolt be, hogy a támadásban két helikopter megsemmisült, egy pedig megrongálódott.
Az ukrán stratégiai parancsnokság korábban arról számolt be, hogy december 25-én egy sikeresen eltalálták a Fekete-tengeri Flotta Szevasztopolban állomásozó orosz egyik ezredének parancsnoki állását. Az Oroszország által Ukrajnától a Fekete-tengeren elszenvedett vereségeket már korábban is jelentősnek tartották. Colin Flint politológus októberben kijelentette, hogy a tenger feletti ellenőrzésért folytatott küzdelemben „Oroszország hatalmas vereséget szenvedett”.
Oroszország egykor nagyra becsült tengeri hadereje a hírek szerint 2024-ben kénytelen volt áttelepíteni bázisát a krími kikötővárosból, Szevasztopolból az ukrán drón- és rakétatámadások miatt. Júliusban Tony Radakin, az Egyesült Királyság védelmi vezérkari főnöke kijelentette, hogy Ukrajna a két ország haditengerészeti erői közötti egyenlőtlenség ellenére „két vállra fektette” a flottát. Hetekkel korábban az akkori brit védelmi miniszter, Grant Shapps azt mondta, hogy a Fekete-tengeri Flotta most „funkcionálisan inaktív”.
Még a Krím feletti uralom is veszélybe kerülhet?
Ukrajna az elmúlt hónapokban is folytatta a támadásokat, pilóta nélküli felszíni járművekkel a Krím partjainál lévő gázplatformok elleni támadásokhoz. Egy orosz katonai blogger szerint a pilóta nélküli hajóknak hála „a helyzet drámaian megváltozott”, és nem Moszkva irányába, illetve, hogy az orosz hajók a nyílt tengeren nagyrészt képtelenek védekezni a drónok ellen. A Háborús Tanulmányok Intézete ráadásul egyenesen odáig ment, hogy az egyre fogyó haderő miatt még a Krím fölött gyakorolt hatalma is veszélybe fog kerülni.
Decemberben Norvégia ígéretet tett arra, hogy 242 millió dollárt biztosít Kijevnek az ukrán haditengerészet megerősítésére, miközben megvédi Ukrajna lakosságát és infrastruktúráját a fekete-tengeri flotta támadásaitól. Ukrajna várhatóan továbbra is nyomást fog gyakorolni Oroszország vízi erőire a Fekete-tengeren, ahonnan az ukrán haditengerészet nemrég arról számolt be, hogy már csak egy orosz hadihajó van harci szolgálatban.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az új DNS-csontvizsgálat a római kortól kezdve átírhatja a történelmet
Szenzációs magyar ufó-akták: titkos észlelések a múltból
Erős videokártyára van szükség? Így válasszuk ki a megfelelőt
Bemutatjuk a titkos amerikai nukleáris szuperfegyver lebilincselő történetét
A Vajdahunyad várának rejtett szimbólumai és építészeti érdekességei
A Telekom belép a használt okostelefonok piacára