Felismered a pszichopatákat?
A pszichopátia felismerése nem egyszerű feladat, mivel a pszichopata egyének gyakran átlagosnak, vagy akár vonzónak is tűnhetnek, és kiválóan képesek elrejteni valódi szándékaikat. A pszichopátia jellemzői, mint az empátia hiánya, a manipulációra való hajlam és az érzéketlenség, könnyen álcázhatók, különösen azok számára, akik jó társasági érzékkel rendelkeznek. Azonban a legújabb kutatások új jeleket és eszközöket kínálnak, amelyek segíthetnek a pszichopátia felismerésében. A Torinói Egyetem kutatói például olyan kapcsolatokat és társas helyzeteket figyeltek meg, amelyek a pszichopaták viselkedésére utalhatnak. A legújabb tanulmányok szerint a párkapcsolati státusz és a “sötét triád” személyiségjegyei között is jelentős összefüggések vannak.
A sötét triád és a párkapcsolatok viszonya
A “sötét triád” kifejezés három személyiségjegyet takar, amelyek a pszichopátiával, nárcizmussal és machiavellizmusokkal kapcsolatosak. A kutatásban 1 101 embert vizsgáltak, hogy jobban megértsék, miként befolyásolják ezek a személyiségjegyek a párkapcsolatokat. Az eredmények arra utalnak, hogy az egyedülálló emberek, különösen azok, akik pszichopátiás és machiavellista jellemvonásokkal rendelkeznek, hajlamosabbak a kapcsolati problémákra. Ezzel szemben azok, akik párkapcsolatban élnek, alacsonyabb pontszámokat értek el ezen a téren. Ez azt sugallja, hogy a pszichopaták gyakran nem képesek hosszú távú kapcsolatokra, még akkor sem, ha kezdetben sikeresen vonzzák magukhoz a potenciális partnereket. Az egyedülállók esetében ezek a személyiségjegyek sokkal inkább megnyilvánulnak, mivel a pszichopata egyének könnyen manipulálják környezetüket, hogy kielégítsék saját szükségleteiket.
A párkapcsolatot kereső pszichopaták és machiavellisták nem feltétlenül képtelenek vonzódni másokhoz. Ellenkezőleg, gyakran képesek megnyerni másokat, főként azok, akik nem veszik észre a mögöttes manipulatív vagy önző motívumokat. Azonban a kutatás azt is megállapította, hogy az ilyen személyek nehezen alakítanak ki tartós, szeretetteljes kapcsolatokat, mivel a pszichopátiás jegyek, mint az empátia hiánya és az érzelemmentesség, mélyebb, intimitást igénylő kapcsolatokban gátló tényezővé válhatnak írja a Ladbible.
A pszichopátiás jegyek és a kapcsolati nehézségek
A pszichopátia másik jellemzője, amely szorosan összefügg a kapcsolatok alakulásával, az empátia hiánya. A kutatók hangsúlyozták, hogy azok, akik erősebb pszichopátiás vonásokkal rendelkeznek, képtelenek igazán megérteni mások érzéseit, és nem tudnak osztozni mások örömeiben vagy fájdalmaiban. Ez a tulajdonság jelentősen megnehezíti számukra, hogy tartós és kölcsönösen támogató kapcsolatokat alakítsanak ki. Az empátia és a másokkal való valódi kapcsolódás alapvető elemei a szeretetteljes kapcsolatoknak, így a pszichopaták gyakran kapcsolatainkban csak kihasználják a másikat, anélkül hogy valódi érzelmi kötődést alakítanának ki. Ez a típusú személyiség gyakran manipulálja partnerét, hogy kielégítse saját szükségleteit, miközben figyelmen kívül hagyja a másik fél igényeit és érzéseit.
A pszichopaták kapcsolati nehézségei tehát nem csupán a hosszú távú kapcsolatok fenntartásában jelentkeznek, hanem azok kiépítésében is. A társas kapcsolatok kialakítása során a pszichopaták gyakran egyoldalú érdekeket tartanak szem előtt, miközben a másik fél szükségleteit nem veszik figyelembe. Mindezek a tényezők hozzájárulnak a hosszú távú párkapcsolatok kudarcához, mivel a partnerek idővel felismerhetik a manipulációs és önző viselkedést.
Nárcizmus és a kapcsolatok dinamikája
A kutatás eredményei azt is megállapították, hogy a nárcisztikus személyek nagyobb valószínűséggel élnek párkapcsolatban. Bár a nárcizmus gyakran összefonódik a pszichopátiával, a nárcisztikusok hajlamosabbak fenntartani párkapcsolataikat, még akkor is, ha ezek nem mindig egészségesek vagy kiegyensúlyozottak. A nárcisztikusok számára a párkapcsolatok lehetőséget adnak arra, hogy dominanciát gyakoroljanak és kielégítsék önbecsülési szükségleteiket. Míg a pszichopaták az érzelmek elnyomásával és manipulatív módon érik el céljaikat, a nárcisztikusok gyakran külső megerősítést keresnek, és kapcsolataikat az önértékelésük növelésére használják.
Ez a viselkedés nem jelenti azt, hogy a nárcisztikus személyek ne találhatnának boldogságot párkapcsolataikban, de a kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a hosszú távú kapcsolatokban gyakran előfordulhatnak olyan problémák, amelyek a nárcizmus belső, egocentrikus jellemvonásaiból erednek. A nárcisztikus egyének hajlamosak arra, hogy másokat a saját igényeik kielégítésére használjanak, és nem mindig képesek megadni a szükséges érzelmi támogatást, amit egy párkapcsolat igényel.
A kutatás során az eredmények azt mutatták, hogy a személyiségjegyek és a párkapcsolati státusz szoros összefüggésben állnak egymással. A pszichopátiás és machiavellista jellemvonásokkal rendelkező egyének hajlamosak egyedülállóként élni, mivel nehezen tartanak fenn tartós kapcsolatokat. Ezzel szemben a nárcisztikus személyek nagyobb eséllyel élnek párkapcsolatban, mivel ezek a kapcsolatok alkalmasak számukra a hatalom és a megerősítés keresésére. Az empátia hiánya és az önző viselkedés a pszichopaták és nárcisztikusok kapcsolati nehézségeinek fő oka, és bár a pszichopaták és nárcisztikusok vonzóak lehetnek kezdetben, hosszú távon sokkal inkább önérdekük kielégítésére koncentrálnak, mint a másik fél valós érzelmi igényeire.
Ezt is érdemes elolvasni:
Mutatjuk a legbrutálisabb gyilkosok hátborzongató történeteit – 18+
Kiemelt kép: Depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ősi, idegen faj hozta létre az emberiséget, ezért különbözünk a többi élőlénytől?
Raszputyin – A Sátán szolgálatában
A tiszazugi méregkeverők – Magyarország legsötétebb bűnügyi rejtélye
Hoppá: újraírhatja az egyiptomi történelmet a 3000 éves felfedezés?
A világtörténelem 6 legnagyobb árulója
Bizarr szexszabályok a középkorból