Búvárok egy csoportja döbbenetes videót osztott meg, amin pontosan nyomon követhető, ahogy felbolydul a tengeri élővilága a földrengéstől.
Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy mire számíthatunk a szárazföldön, amikor a tektonikus lemezek hirtelen elmozdulnak egy törésvonal mentén. De hogy mi történik a víz alatt, arra most a LADbible cikkének segítségével kaphatunk választ.
Épp a tenger mélyén búvárkodtak
Egy csapat búvár ugyanis éppen az indonéziai Banda-tenger mélyén videózott 2023 novemberében, amikor hirtelen kitört a káosz. A hihetetlen videón, amit a TikTokon és a YouTube-on is megosztottak, a búvárok láthatók, amint a korallokat vizsgálják az óceánban, és a halak között úsznak.
@redoyjoy9999 #fypシ゚viral #fyp #tiktokpromote #kongdjiebw #symci #VideoPerjalanan ♬ suara asli – redoy
De hirtelen elképesztő dübörgés hallatszik, és másodperceken belül homokfelhő nyeli el az egész csapatot. A felvételek alapján nagyon úgy tűnik, hogy a búvároknak küzdeniük kellett, hogy ne nyomja el őket a hatalmas áramlat ereje. A videó rendkívül furcsa hangokkal zárul, miközben a kamera ismét a törmeléket kerülő búvárokat mutatja.
Rengetegen nézik meg a videót
A felvétel vírusszerűen terjed, már 5 millió megtekintés körül jár az interneten. A közösségi média felhasználói szó szerint megdöbbentek, sokan arról beszélnek, hogy új félelem alakult ki bennük a képkockákat látva.
Valaki ezt írta: “Remek, most felvettem a paranoiáim listájára az óceánban való tartózkodást földrengés idején.” Egy másik kommentelő hozzátette: “Látható, hogy a hal már azelőtt furcsán viselkedik, hogy jön a találat. Ez ijesztő!” A harmadik hozzászóló szerint: “Hú, még csak nem is gondoltam arra, milyen lehet a víz alatti búvárkodás földrengés közben! Vajon változnak az áramlatok?!”
A Reuters később megerősítette, hogy a víz alatti felvételek 2023. november 8-án készültek, amikor két erős földrengés sújtotta a Banda-tenger térségét. Az első – 6,9-es erősségű – nem sokkal dél előtt történt, míg a második, 6,8-as erősségű rengés később, az esti órákban következett be. Az indonéz geofizikai ügynökség szerint egyikük rengés sem fenyegetett szökőárral, ami könnyen lehet, hogy a búvárok életét mentette meg.
Gyakoriak a földrengések a térségben
A földrengések gyakoriak Indonéziában, mivel az ország a Csendes-óceán úgynevezett Tűzgyűrűjénél van, ahol igen jelentős a vulkáni tevékenység. A Better Planet Education szerint a tenger alatti földrengések megzavarhatják a tengerfenéket, és ezzel együtt az azon fekvő vizet is.
Mint írják: “Az óceáni lemezek sűrűbbek/nehezebbek, mint a kontinentális lemezek, ezért becsúsznak a kontinentális lemezek alá. Ahol ez megtörténik, azt a területet szubdukciós zónának nevezik. Vannak szubdukciós zónák Chile, Nicaragua, Mexikó és Indonézia mellett is. Ezek a területek hajlamosak a földrengésekre, amelyek akkor fordulnak elő, amikor a lemezek hirtelen egymással szemben kezdenek mozogni.”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A NATO-főnök szerint vagy növeljük a védelmi kiadásokat, vagy megtanulunk oroszul
Szelektív hulladék – Most akkor összeöntik vagy sem?
Román diák bántalmazta a 103 éves negyvennyolcas honvédet
4 bolygó bámulatos együttállását láthatjuk szabad szemmel is januárban!
A dinoszauruszok 65 millió év után visszatérhetnek a Földre
Ma is élhet az ősi emberi faj egy távoli, eldugott szigeten