Mi történne, ha zölddé formálnánk a Szaharát?
Ha a Szaharát is bevonnánk a klímaváltozás elleni küzdelembe, akkor akár szó szerint zölddé is válhatna. A tervek szerint a Szahara teljes területét átalakíthatnák, burjánzó növényzettel borított térséggé formálva.
Ha ez a nagyszabású terv sikerrel járna, évente 7,6 milliárd tonna szén-dioxidot vonhatna ki a légkörből. De hogyan változtathatnánk meg egy ilyen hatalmas területet, és megengedhetjük-e az ezzel járó hatalmas költségeket? Nos, a Szahara 9,2 millió négyzetkilométer, így nagyjából akkora, mint az Egyesült Államok. Egy ekkora terület átformálása nemcsak bonyolult, hanem évente körülbelül 2 billió dollárba kerülne, és ez még csak egy gond az ezzel járó problémahalmazból.
Vajon milyen környezeti láncreakciókat indítana el egy ilyen lépés?

A Szahara az űrből Forrás: Wikimedia Commons
A növények és fák bolygónk tüdejeként funkcionáljak, és jelenleg nagyon is szükség lenne belőlük még többre. A What If szerint egyetlen hektárnyi erdő annyi szén-dioxidot képes elnyelni, mint amennyit egy autóval 100 ezer kilométer alatt termelünk. Ha a Szaharát sikerülne növényzettel borítani, több millió hektárnyi új erdő segítene a klímaváltozás elleni küzdelemben. De mennyire reális-e egy ilyen grandiózus terv megvalósítása? Hihetetlennek tűnik, de kisebb léptékben már sikerült hasonlót elérni. Kína a egy ökológiai helyreállítási projektje során a Kupucsi-sivatag egyharmadát zöldítette be 70 különböző növényfajjal, mindössze 30 év alatt. A kérdés tehát az, hogyan lehetne ezt a módszert alkalmazni a világ legnagyobb forró sivatagára.
Egy lehetséges megoldás fák és növények telepítése, majd a tengerparti, sótól megtisztított vizet csővezetékeken keresztül kellene szállítani, hogy közvetlenül a gyökereket öntözzék, így csökkentve a párolgást. Az ideális ültetvényekhez eukaliptuszfák szolgálnának, amelyek jól tűrik a meleget, gyorsan nőnek, és gazdasági előnyöket is nyújthatnának. Ahogy a fák gyökerei stabilizálnák a talajt, az csapadékkal dúsulna, a hőmérséklet pedig akár 8 °C-kal csökkenne a térségben.
De ha ez ilyen sok előnnyel jár, miért nem intézkednek máris a világ kormányai? Egyrészt azért, az éves 2 billió dolláros költség hatalmas akadály, és nem könnyű rávenni az országokat, hogy az emberiség közös érdekében ekkora összeget biztosítsanak. De ha még ha a pénzügyi akadályokat le is küzdenék, a Szahara átalakítása súlyos környezeti következményekkel járna. A több millió fa által okozott nedvesebb klíma ugyanis kedvezne a sáskajárásoknak, amelyeket nem egy hitvilágban tartottak az egyik legnagyobb csapásnak, ugyanis egy kisebb sáskaraj annyi élelmet fogyaszt el egy nap alatt, mint 2500 ember.
Egy akkora területet, mint a Szahara, nem lehet csak úgy átformálni
A legnagyobb problémát azonban a környezeti egyensúly felborulása jelentené. A Szahara homokja a szél segítségével átszeli az Atlanti-óceánt, és Dél-Amerikában rakódik le, ahol a nedvességet összegyűjtve esőt hoz az Amazonas esőerdejére. A por és eső keveréke segít termékennyé tenni a talajt és biztosítja az erdő számára a szükséges vizet. Ha a Szahara zöld lenne, az Amazonas életben tartásához nélkülözhetetlen homok megszűnne. Bár a zöld Szahara csökkentené a szén-dioxid-kibocsátást, vajon megérné-e, ha közben bolygónk egy másik létfontosságú részét sodornánk a jelenleginél is nagyobb veszélybe?
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás
Titokzatos, mini jégkorszak dönthette meg szakértők szerint a Római Birodalmat
Megtalálták Mátyás király földi maradványait?
Életre utaló jeleket találhattak egy, a közelünkben lévő bolygón?