A férfi ezt látta a szigeten, ahol már három órát eltölteni is halálos
Négy év tervezés kellett hozzá, hogy egyáltalán körbejárhassa a szigetet.
Egy amerikai férfi 2022 elején feladta az életét az Amerikai Egyesült Államokban, és a Honduras partjainál lévő Utila apró szigetére költözött, hogy „egyszerű életet éljen” a párjával. És most, „négy évnyi tervezés és munka” után sikerült bebiztosítania az utazást a bolygó egyik legradioaktívabb helyére.
A „Bikini-szigetnek” nevezett terület hivatalos neve Bikini-atoll, és igazából nem egyedül van, hanem csoportban. Az atoll a gyűrű alakú szigetek egyedi elnevezése. A hely különlegessége, hogy annyira radioaktív, hogy állítólag három órát is halálos eltölteni rajta.
A nukleáris tesztelés központja
A Bikini-atoll a Marshall-szigetekhez tartozó, lagúnát is magában foglaló szigetcsoport. Ez az Egyesült Államok egykori gyarmata, egy szigetcsoport, amely az Egyenlítőtől északra, Hawaii és Pápua Új-Guinea között nagyjából félúton elterülő 1 millió négyzetmérföldnyi óceánon terül el.
Az Egyesült Államok kormánya a második világháború után nukleáris fegyvereket tesztelt, és arra kérte az itt élő 167 embert, hogy költözzenek el, olvasható az atoll honlapján. Az amerikai kormány összesen 23 nukleáris tesztet hajtott végre a Bikini-atollban, kezdve az 1946-os Crossroads hadművelettel, az utolsó tesztre pedig 1958-ban került sor – egy olyan történelmi időszakban, amikor a hidegháború miatt a nukleáris fegyverek veszélyes valósága egyre ismertebbé vált.
A Bikini-atoll adott otthont az amerikai kormány által valaha végrehajtott legnagyobb nukleáris kísérletnek, amikor 1954-ben ledobták a Castle Bravo termonukleáris fegyvert. A Castle Bravo 15 megatonna TNT-t tartalmazott, és több mint kétszer nagyobb erősségű volt, mint amire számítottak. A robbanás 3 szigetet porlasztott el, és többszörösen nagyobb volt, mint a II. világháborúban Japánra ledobott hirosimai és nagaszaki nukleáris fegyverek.
Érdekesség, hogy a Spongyabob Kockanadrág rajzfilmsorozatot is ez inspirálta. Bikinifenék, a karakterek lakhelye valahol a sziget környékén lehet, írja a Burke Museum. Egy bővített teóriában azt is kifejtették, hogy a különböző víz alatti épületek valójában az emberek által elszórt szemétből lettek kialakítva, például a Rozsdás Rákolló.
A sziget máig lakhatatlan
Az 1960-as évek végén az amerikai kormány megpróbálta visszaköltöztetni az őslakosokat a Bikini-atollra, miután a helyszínen befejeződtek a kísérletek. Három évvel azután azonban, hogy mintegy 100 ember visszaköltözött a szigetre, megállapították, hogy egyes kutak továbbra is túl radioaktívak ahhoz, hogy használják őket, az élelmiszerek pedig továbbra is ehetetlenek.
Az évek során készült jelentések az itt élőkkel vetéléseket, genetikai rendellenességeket és halvaszületéseket hoztak összefüggésbe. Végül a helyi közösség beperelte az amerikai kormányt, ami 75 000 000 dollár kártérítést eredményezett. További 90 000 000 000 dollárt különítettek el a radioaktív szennyeződések eltávolítására, írja a LADBible.
A kísérletek miatt a Bikini-atoll olyan mértékben szennyezett, hogy a szigeten termesztett élelmiszerek ehetetlenek. Azzal, hogy a lakosok a visszaköltözés után ezt megették, a Bikini-atollon őshonos emberek magasabb sugárzási szintet kaptak, mint egy átlagember.
„Ezen a hajón kell élnünk, mert a sziget túl radioaktív ahhoz, hogy bárki is ott éljen” – mondta a férfi, aki @vagabondartist felhasználónéven októberben töltötte fel a videót a TikTok-ra a szigetről. „Csak körülbelül három órára engedtek vissza minket.”
„A három méter mélyen a föld alatt lévő sugárzás felhúzódott a fákba és a kókuszdióba, és az ételekbe került. És ez nem csak a kókuszdióra vonatkozott, hanem mindenre, amit itt ettek.”
Radioaktí szellemváros
Megmaradtak azok az épületek, amelyeket az amerikai kormány épített a kísérletekhez, és amelyekben a kísérleteket végző személyek is laknak.
A Bikini-atollon tett látogatása során @vagabondartist a régi konyhák között sétál, amelyeket az evakuálás után egy kis gondnokcsapat használt, akik rotációs alapon vigyáznak a területre, hogy korlátozzák a sugárterhelést.
De még most is üresen állnak, és az otthonok teljesen berendezettek, a konyhafalakon még mindig fazekak és serpenyők sorakoznak.
„Amikor jött a parancs, hogy el kell menni, egyszerűen otthagytak mindent” – mondta. „Néhány otthon még mindig olyan, mint aznap, amikor a parancs érkezett.”
A szigeten található egy hatalmas nukleáris óvóhely is, amelyet a tudósok a 15 megatonnás Castle Bravo nukleáris fegyver tesztelése során használtak. A Bikini-atoll továbbra is a világörökség része, és a hidegháború és a nukleáris háború utáni korszak emléke.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Honnan kapta Budapest a nevét?
Trump szankcionálja Oroszországot, amíg nem tárgyalnak a békéről
Rég nem volt ilyen kultúrünnep itthon, számos ingyenes program vár
Ősi, idegen faj hozta létre az emberiséget, ezért különbözünk a többi élőlénytől?
Raszputyin – A Sátán szolgálatában
Felismered a pszichopatákat?