Újra lesz magyar Forma-1-es pilóta?
Eddig 70 év alatt csak egyetlen magyar pilóta jutott fel Forma-1-be.
A Forma-1, az autósportok csúcsa 1950-ben indult, és bő hetven év alatt mindössze egyetlen magyar pilótának, Baumgartner Zsoltnak sikerült eljutni az első osztályba, derül ki a széria honlapján. Baumgartner 2003-ban a Jordan tesztpilótája volt, de csapattársa sérülése miatt két futamon helyettesítette. 2004-re a Minardi szerződtette le, akikkel mindössze egy futamon szerzett pontot, de még így is történelmet írt, mint az első közép- és kelet-európai autóversenyző, aki egész éves szerződéssel rendelkezett a Formula–1-ben.
Egy szakmai és gazdasági összefogás, a „Road to Formula 1” program most azt a célt tűzte ki célul, hogy újabb magyar pilótát juttasson a Formula-autósport élmezőnyébe, a tervek szerint legkorábban 2029-re vagy 2030-ra.
Bejelentették a szép reményeket
Tehetséges fiatal autóversenyzők tűntek fel idehaza a közelmúltban, ezért széles összefogással, a „Road to Formula 1” projekt segítségével jó esély van arra, hogy 2029-30-ra újra legyen magyar pilóta a Forma 1-ben – hangzott el a program bemutató rendezvényén az MTI jelentése szerint.
Zentai Péter, a Hilaris Hotels alapítója, a projekt nagykövete és fő támogatója hangsúlyozta, magyarként szeretnék azokat a magyar fiatal tehetségeket támogatni, akik a Forma-4, a Forma-3, a Forma-2 és a Forma-1 világában jó eredményeket tudnak elérni.
Hozzátette: bízik abban, hogy a magyar innováció segítségével és a HUMDA akadémia szakmai támogatásával megfelelő anyagi és egyéb támogatással meg tudják valósítani azokat az álmokat, amelyeket célul tűztek ki.
Amint kifejtette, szeretnék elérni, hogy a Baumgartner Zsolt után újra legyen magyar pilóta a Forma-1-ben, továbbá a Moto GP-ben, illetve a többi kategóriában. Zentai szerint ez az egész ország sikere lehet, amely közös összefogással jöhet létre, politikai nézettől, vallástól és identitástól függetlenül. Azt is elárulta, hogy több komoly nemzetközi szakmai és pénzügyi támogatóval előrehaladott tárgyalásokat folytattak, hogy a projekt mellé álljanak.
Már elérhető a támogatás
Weingartner Balázs, a HUMDA (Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt.) elnöke arról beszélt, hogy 2022-ben indítottak el egy olyan támogatási rendszert, amelynek keretében 28 versenyzőt és két csapatot, a következő évben 29 versenyzőt és egy csapatot támogattak.
Olyan versenyzőket akarnak jobb lehetőségekhez jutattani, akik mentális, fizikai és egyéb képességeik alapján alkalmasak arra, hogy megfelelő szintet érjenek el, és felkeltsék egy jobb, nemzetközi csapat érdeklődését. „Évről évre fejlődött a programunk, és eljutottunk odáig, hogy a mi lehetőségeink már nem elegendőek ahhoz, hogy a következő szintet megugorjuk.”
Weingartner szerint Zentai Péter és társai az üzleti kapcsolati rendszerükkel meg tudják világosítani, hogy ez egy olyan nemzeti ügy, amelyben a társadalmi, gazdasági, politikai szereplők is megtalálhatják a helyüket. „Az ügyet kell előtérbe helyezni, hogy a lehetőségüket biztosítsuk a fiataloknak, képességükkel és tehetségükkel akár a Forma-1-ig is eljussanak.”
Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára ígéret tett arra, hogy figyelmet szentelnek a „Road to Formula 1” programnak, mert nemzeti ügynek tekinti, hogy Magyarországnak legyen Forma-1-es autóversenyzője. Ugyanakkor kiemelte, fontos, hogy a magánszektor is a projekt mellé álljon.
Ki lehet a következő magyar Forma-1-es pilóta?
Amint elhangzott, a jelenlegi állás szerint a 2022-es gokart-vb ezüstérmese, Hideg Ádám, valamint a tavalyi brit Forma 4-es sorozat újonc bajnoka, Molnár Martin a legesélyesebb, hogy 2029-2030-ra akár a Forma-1-be is eljusson.
Ferencz Krisztián projektmenedzser szerint rajtuk kívül is vannak még magyar tehetségek, akik a korosztályukban már értek el figyelemre méltó nemzetközi eredményeket, név szerint Zsebő Marcellt, Gender Tamást, Gáspár Bennettet és Lipovics Patrikot említette.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Kármán-vonal – Ahol a magyar géniusz az űrrel találkozik
A CIA visszavonta a világvége-elmélet titkosítását
A magyar horrormenhely és a civil állatmentők küzdelme nem ért véget
Honnan kapta Budapest a nevét?
Trump szankcionálja Oroszországot, amíg nem tárgyalnak a békéről
Rég nem volt ilyen kultúrünnep itthon, számos ingyenes program vár