Magyarország bunkerjei, avagy milyen titkok rejtőznek a föld alatt?
Magyarország hosszú történelme alatt nemcsak lenyűgöző műemlékek és csodálatos épületek születtek, hanem rejtett földalatti bunkerek és óvóhelyek hatalmas hálózata is.
Ezek a létesítmények lenyűgöző betekintést nyújtanak a múltba, miközben izgalmas kalandokat ígérnek a kalandvágyók számára, derül ki a Daily News Hungary beszámolójából. Ha lelkes felfedező vagy, vagy csak érdekelnek a történelem ritkán taglalt részletei, akkor vess egy pillantást ezekre a létesítményekre!
Kis-Moszkva
Kis-Moszkva egy, a Bakony hegységben, Nagyvázsony és Tótvázsony közelében található hidegháborús időkapszula, egyben Magyarország egyik legrejtélyesebb elhagyatott helye. Az 1960-as években épült, a 36 hektáros terület önellátó katonai bázisként funkcionált, mozival, színházzal, sportlétesítményekkel, bunkerekkel és a katonáknak szánt lakóépületekkel. Háromszoros szögesdrót és elektromos kerítés mögött egy szigorúan lezárt terület húzódott, amelyről úgy vélik, hogy nukleáris robbanófejeknek is otthont adott. Az 1990 óta elhagyatott laktanya a szigorú biztonsági intézkedéseknek köszönhetően figyelemre méltóan jó állapotban maradt. Bár voltak már megbeszélések a terület újbóli hasznosításáról, erre még nem került sor.
A strázsa-hegyi bunker
A Duna-Ipoly Nemzeti Park oldala szerint az északnyugati Pilis-hegység északi részén, a történelemben és természeti szépségekben gazdag területen bunkerek hálózata húzódik, amelyek eredete több mint 80 évre nyúlik vissza. Ez a régóta katonai tevékenységgel összefüggő régió az osztrák-magyar hadseregtől a szovjet hadseregig állomásoztatott erőket. Figyelemre méltó, hogy a kizárólagos katonai használat segített megőrizni a terület egyedülálló természetes növényvilágát, beleértve a ritka sztyeppék növényfajtáit és a védett virágokat. Bár a katonai tevékenység nyomai elhalványultak, néhány rejtett létesítmény továbbra is látogatható, és bepillantást enged az ország 20. századi katonai történelmébe. A mintegy 17 mesterséges építmény közül sokat a magyar erők építettek a 20. század elején, beleolvadva a természetes tájba.
A Sziklakórház Atombunker Múzeum
Nem minden bunkert hagynak a sorsára, ugyanis vannak, amelyek múzeumként folytatják pályafutásukat. Ahogy a Travelo írja, a budai Várhegy alatt található Sziklakórház a bunkerek egyik legikonikusabb példája. Eredetileg kórházként létesült a második világháború alatt, és a háború káoszában kritikus orvosi ellátást nyújtott. A hidegháború idején a létesítményt nukleáris bunkerré alakították át, ma pedig múzeumként működik, és egyedülálló lehetőséget kínál a látogatóknak, hogy felfedezzék háborús eredetét, a hidegháborús átalakításokat és a korabeli orvosi berendezések lenyűgöző gyűjteményét.
Az F4 objektum
Az F4, vagy Rákosi Bunker az egyik legtitkosabb magyar létesítmény a hidegháború elején épült titkos nukleáris óvóhelyként Rákosi Mátyás számára. A mélyen Budapest alatt rejtőző, megerősített föld alatti létesítményt úgy tervezték, hogy ellenálljon az esetleges támadásoknak, ugyanakkor háború esetén parancsnoki központként is szolgáljon. Az akkori nagyfokú titoktartás ellenére a bunkert valójában soha nem használták rendeltetésének megfelelően, ma pedig a nagyközönség számára nagyrészt megközelíthetetlen.
A kőszegi koronaőrző bunker
A Természetjáró beszámolója szerint az egyik legjelentősebb történelmi jelentőségű bunker Kőszegen található. Egykor a második világháború utolsó éveiben a nemzet kincseit, köztük a Szent Koronát őrizte. A koronát és a koronázási ékszereket 1944-ben evakuálták, hogy megvédjék őket a konfliktustól, különböző helyszínek között ingázva, majd 1945. március 20-28. között a kőszegiben tárolták. A koronaőrök által őrzött ereklyék végül elhagyták Magyarországot, és évtizedekkel később kerültek vissza.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért
A világ legrégebbi piramisát lehet, hogy nem emberek építették
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás