Kutatók rájöhettek, ki írta a Bibliát?
A Biblia szerzőjének kérdése évezredek óta vita tárgya, főképp amiatt, hogy mennyiben tekinthető isteni ihletésűnek vagy közvetlenül Istentől származónak. Tudósok történeti és irodalmi elemzések révén próbáltak választ találni erre a kérdésre, hogy kiderítsék:
Ki, vagy kik írták a Bibliát?
A világ számos keresztény közössége szent szövegként tekint a Bibliára, amely a teremtéstől a megváltáson át Isten végső ítéletéig öleli fel az emberiség történetét. Olyan jól ismert elbeszéléseket tartalmaz, mint Ádám és Éva története, Noé bárkája, Dávid és Góliát harca, valamint Jézus keresztre feszítése és feltámadása.
Philip Almond, az ausztráliai Queenslandi Egyetem vallás- és kultúrtörténésze szerint a Biblia eredetének kérdése rendkívül összetett, részben pont azért, mert a szerzők személyét nehéz azonosítani. A 3. századra a kereszténység fokozatosan terjedt, de még mindig kisebbségnek számított, követői pedig üldöztetéseknek voltak kitéve. Ekkoriban a zsidó vallás és a pogány hiedelmek voltak meghatározóak, azonban a kereszténység lassan elérte a Római Birodalom határait, sőt Britanniát is.
Elizabeth Polczer, a pennsylvaniai Villanova Egyetem bibliakutatója szerint a legfrissebb kutatások arra utalnak, hogy a Biblia különböző részeit több tucatnyi ember írta. Elmagyarázta, hogy minden könyvet önállóan kell vizsgálni annak megállapítására, hogy ki lehetett a szerzője. Az 1611-es Jakab király-féle változat összesen 783 137 szóból áll angol nyelven, és 66 különálló könyvet tartalmaz, ami rendkívül bonyolulttá teszi az alkotók pontos azonosítását.
A Biblia nem egyetlen műként született, hanem különböző írások gyűjteménye. Az Ószövetség, más néven Héber Biblia, mintegy kilenc évszázad alatt íródott, nagyjából Kr. e. 1200-tól az 1. századig. Polczer szerint a legkorábbi szövegek keletkezése Kr. e. 1200-ra tehető, de a könyvek szövege valószínűleg a Kr. e. 6–5. században nyerte el végleges formáját. Ezzel szemben az Újszövetség jóval rövidebb időszak alatt, az 1. század második felében keletkezett, derül ki az Ancient Origins beszámolójából.
Egy elismert szakértő becslése szerint a ma ismert Ó- és Újszövetségnek legalább negyven szerzője lehet
Bizonyos esetekben a kutatók biztosan meg tudják állapítani egy-egy bibliai könyv szerzőjét. “A tudósok egyetértenek abban, hogy Pál levele a rómaiakhoz valóban tőle származhat, és János apostol írta a Jelenések könyvét. Bár a hagyomány Mózesnek tulajdonítja a Genezist és az Kivonulás könyvét, a szövegek ellentmondásai és ismétlődései arra utalnak, hogy valójában több forrásból származnak, és évszázadok alatt formálódtak.”
Az Újszövetség egyik legfontosabb része a négy evangélium, amelyeket hagyományosan Máténak, Márknak, Lukácsnak és Jánosnak tulajdonítanak, ám ezek valódi szerzője továbbra is vitatott. “Az evangéliumok esetében az eredeti szövegek névtelenek, és az egyházatyák később rendelték hozzájuk a négy evangélista nevét. Nem tudhatjuk biztosan, hogy ezek az attribúciók mennyire hitelesek vagy inkább legendák, bár Máté és János nevét hitelesebbnek tartják, mivel ők közvetlenül Jézus tanítványai voltak.”
A Biblia egyes könyvei olyan ismert személyek neve alatt maradtak fenn, mint például Salamon (Énekek éneke) vagy Pál apostol (Timóteushoz írt első levél), de a kutatók ezeket is vitatják. Néhány könyv azonban valóban visszavezethető az eredeti szerzőjéhez. Ilyen például a Zsoltárok könyve, amelyet hagyományosan Dávid királynak tulajdonítanak. “Bár néhány zsoltárt valóban Dávid írhatott, a gyűjtemény nagyobb része valószínűleg későbbi himnuszköltők műve, amelyeket később egybegyűjtöttek.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régészet aranykora: ezek voltak Törökországban a legmegdöbbentőbb felfedezések 2024-ben
A sztálini terror a magyar kommunistákat is megtizedelte
Mars: négyzet alakú, rejtélyes képződmény tartja lázban a kutatókat
Megszűnik a Budapest és Szöul közötti egyik közvetlen járat
A Marson is van tél, azonban egyáltalán nem olyan, mint amilyennek képzelnénk
Az eddigi legrégebbi rúnakövet találták meg Norvégiában