Épp most változik meg a Föld belső magjának alakja
A tudósok új bizonyítékokat találtak arra, hogy a Föld belső magja nem teljesen szilárd, és alakja változik. A legújabb kutatások szerint külső rétege az elmúlt évtizedekben átalakult, ami új kérdéseket vet fel a Föld központi dinamikájával kapcsolatban.
A főként vasból és nikkelből álló belső mag lényegében egy sűrű fémbgömb, amely mintegy 2400 kilométer átmérőjű, és az olvadt külső mag alatt helyezkedik el. Egy friss szerint a külső mag erői húzóhatást gyakorolnak a belső magra, apró elmozdulásokat okozva. John Vidale, a Dél-Kaliforniai Egyetem földtudományi professzora szerint ezt a változást a külső mag turbulenciája vagy a környező köpeny gravitációs hatásai idézhetik elő, írja a Greek Reporter.
A bolygónk több rétegből épül fel. A legkülső, legvékonyabb réteg a kéreg, ahol az emberek élnek. Ez a réteg a szárazföldeknél 30-70, míg az óceánok alatt körülbelül 6-12 kilométer vastag, és még ezt sem sikerült áttörnünk. Alatta található a mintegy 2900 kilométer vastag köpeny, amely lassan mozog, és hosszú idő alatt eltolja a kontinenseket. A köpeny alatt fekszik a folyékony külső mag, amely körülveszi a szilárd belső magot. A tudósok régóta tudják, hogy a belső mag nem azonos sebességgel forog a bolygó többi részével, emellett korábbi kutatások azt mutatták, hogy forgása idővel változott. Néhány évtizeddel ezelőtt kissé gyorsabban mozgott, mint a felszíni rétegek, ám az új eredmények arra utalnak, hogy most lassul.
Mivel a tudósok nem tudják saját szemükkel megvizsgálni a bolygó legmélyebb rétegeit, földrengéshullámokat, úgynevezett szeizmikus hullámokat használnak az adatok gyűjtésére. Ezek a hullámok eltérő sebességgel és irányban terjednek attól függően, hogy milyen sűrű anyagon haladnak keresztül. A mostani kutatás során az Atlanti-óceánon található Dél-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek környékén keletkező földrengéseket elemezték. Ez a térség gyakori földrengéseiről ismert, amelyek gyakran szinte teljesen azonos erősségűek és helyzetűek, így kiváló lehetőséget kínálnak a Föld belső változásainak nyomon követésére.
Earth’s Inner Core is Changing Shape 🚨
Scientists have just made a mind-blowing discovery-Earth’s inner core, a scorching-hot solid metal ball, is deforming over time.
1/ Core Reversal & Deformation
Researchers recently confirmed that Earth’s inner core reversed its spin-now,… pic.twitter.com/Js3TD2Bopl— SciGod (@SciGodX) February 10, 2025
A kutatók több mint 100 földrengéspárt vizsgáltak 1991 és 2004 között, két távoli szeizmométer segítségével: az egyik Alaszkában, Fairbanksben, a másik a kanadai Yellowknife-ban található. A földrengéshullámoknak mindkét helyszínen hasonló jeleket kellett volna mutatniuk. Míg Fairbanks stabil adatokat rögzített, Yellowknife-nál váratlan eltérések jelentkeztek. Mivel Yellowknife kissé közelebb van a South Sandwich-szigetekhez, az oda érkező hullámok nem hatoltak olyan mélyre a belső magban, mint Fairbanks esetében. Ez arra utalt, hogy a belső mag külső peremén valamilyen változás történt, amely befolyásolta a szeizmikus hullámok terjedését.
Vidale szerint a külső mag turbulenciája vagy a köpeny sűrűbb területeinek gravitációs hatásai mozdíthatták el a belső mag határát. Ezek az apró alakváltozások magyarázatot adhatnak a szeizmikus jelekben tapasztalt eltérésekre.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ha létezik is élet a Naprendszer jeges holdjain, egyszerű eszközökkel nem fogunk rábukkanni
Ilyen volt a koszt egy átlagos középkori vengédlőben
Kína csempészi Oroszország számára a drónokhoz szükséges nyugati alkatrészeket
Nem sokon múlt, hogy John F. Kennedy elnököt már a választások előtt megöljék
Az erdélyi Kék-tó, amely Európa egyetlen színváltós tava
Megújítják idén a gyulai várat