A 19. század közepén a magyar ipar egyik jelentős megalapítója Ganz Ábrahám, svájci születésű vasöntödei mester volt, aki öntödét nyitott Budán. Ebből a kis műhelyből egy hatalmas ipari konglomerátum nőtt ki, amely innovációival világhírűvé vált.
Ganz Ábrahám 1845. január 20-án 4500 forintért megvásárolta Fleischhauer molnár budai Kórház utcai (ma Ganz utca) birtokát. Azonnal beszerezte a szükséges engedélyeket: január 24-én megkapta az engedélyt a „Vasöntödei Intézet” létrehozására, február 5-én pedig az öntés megkezdésére — írja a PestBuda.
Döntése több okból is kedvező volt:
- Ipari környezet: Buda északi határa a 19. század közepén egyáltalán nem volt tekintélyes terület; katonai raktárak, laktanyák és kórházak mellett több gyár is volt ott.
- Alacsonyabb költségek: Pesthez képest alacsonyabbak voltak a földárak és a bérek.
- Nyersanyagszolgáltatók közelében: Az Óbudai Hajógyártól szerzett szenet és nyersvasat.
- Rendelkezésre álló munkaerő: A helyi munkások többsége német anyanyelvű volt, akárcsak maga Ganz.
Kihívások az első évtizedekben
Ganz Ábrahám kezdetben csak hét munkást vett fel. A társaságnak nem volt könnyű. Széchenyi István ellenezte Ganz törekvéseit, mert Ganz korábban a József Hengerműben dolgozott, távozását személyes sértésnek vették. A nézeteltérést végül Kossuth Lajos simította el.
Ganz gyorsan bővítette öntödét. Később 1845-ben megszerezte a szomszéd telket, amely szintén Fleischhauer molnáré volt. Kezdetben háztartási cikkeket, kerítéseket, kis öntvényeket gyártott. Széchenyi ellenzékének enyhülése után még a Lánchíd korlátöntésére is kapott megbízást.
Siker és innováció
Ganz Ábrahám nemzetközi ipari kiállításokon is sikeres volt. 1845-ben részt vett az Iparegyesület Kiállításán, az 1846-os kiállításon vaskályháért “nagy ezüst emlékérmet” kapott.
Az 1848-49-es forradalom után azonban a gazdasági visszaesés jelentősen visszavetette a keresletet, így a Ganznak új termékvonalakat kellett keresnie. A döntés hatalmas sikerhez vezetett: megszerezte és továbbfejlesztette a hűtött öntöttvas kerekek szabadalmát. Ez a technika jelentős nemzetközi elismerést vívott ki számára, és hozzájárult a Ganz gyár nemzetközi sikeréhez.
Ganz Ábrahám hagyatéka
A magyar ipar megalapításában fontos szerepet játszott Ganz Ábrahám döntése, hogy öntödét alapít Budán. A 19. és 20. századi iparosító munka alapköve ez a gyár, amely nagyban hozzájárult Magyarország gazdasági fejlődéséhez. Munkásságának, találmányainak egy része bekerült Magyarország ipari örökségébe, van Budapesten a nevét viselő utca és maga a Ganz márka is.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Tódor Kármán: Egy zseniális elme a repüléstudományban
A párizsi békeszerződés második Trianon lett
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A csillagászok szerint a Jupiter egy másik holdja is óceánt rejthet a felszíne alatt
Félelmetes tempóban zsugorodnak a Föld gleccserei
A litván védelmi miniszter szerint Európának ‘állig fel kell fegyverkeznie’, ha az USA kihátrál Ukrajna mögül
9 hónapos csecsemőn végezték el a történelem legborzalmasabb kísérletét
80 éve veszett oda a Dunakorzó
A passzív jövedelem – néhány javaslat