Csütörtökön egy akkora aszteroida közelíti meg a Földet, mint Magyarország második legmagasabb lakóháza
A NASA figyelmeztetést adott ki egy 2016 AX165 jelű aszteroidáról, amely 2025. február 20-án, azaz holnap közelíti meg bolygónkat. Az űrszikla átmérője nagyjából 79 méter, ami megegyezik Magyarország második legmagasabb lakóépületének, a debreceni toronyháznak a méretével.
Milyen távolságban halad el az aszteroida?
A 2016 AX165 az előrejelzések szerint 5,72 millió kilométerre közelíti meg a Földet, ami nagyjából 14-szerese a Föld és a Hold közötti távolságnak. Bár ez földi léptékben óriásinak tűnik, csillagászati szempontból viszonylag közelinek számít. Összehasonlításképpen: az aszteroida 26-szor közelebb lesz hozzánk, mint a Nap, írja a Metropol. Az objektum elképesztő, 33 089 km/h-s sebességgel halad majd a világűrben. Ennek ellenére a NASA megfigyelései szerint nem jelent veszélyt a Földre, ugyanakkor a mérete és sebessége miatt folyamatosan figyelik mozgását.

Kiemelt kép: depositphotos.com
Miért fontos a NASA számára az ilyen űrsziklák követése?
A Times Now beszámolója szerint a 2016 AX165 a földközeli objektumok (Near-Earth Objects, NEO) kategóriájába tartozik. Az ilyen égitestek tanulmányozása értékes információkat nyújt a Naprendszer kialakulásáról, mivel az aszteroidák a korai bolygókeletkezés maradványai. A NASA CNEOS (Center for Near-Earth Object Studies, Földközeli Objektumok Tanulmányozásának Központja) és más űrmegfigyelő programok, mint a Pan-STARRS és a NEOWISE, folyamatosan nyomon követik ezeket az objektumokat, hogy pontosítsák pályájukat és felmérjék a jövőbeli kockázatokat.
Hogyan segítik az aszteroidák a tudományos kutatást?
A Föld közvetlen közelében elhaladó űrsziklák lehetőséget biztosítanak a kutatók számára, hogy tanulmányozzák szerkezetüket, összetételüket és mozgásukat. Az ilyen vizsgálatok segítenek az ütközési modellek fejlesztésében és a potenciális veszélyek előrejelzésében. Bár a 2016 AX165 nem jelent közvetlen fenyegetést, áthaladása emlékeztet arra, milyen fontos a földközeli objektumok figyelemmel kísérése és a bolygóvédelmi stratégiák kidolgozása.
Egy másik objektum is közeleg
Korábban beszámoltunk róla, hogy, bár hivatalosan kicsi becsapódási esélyről van szó, a NASA már úgynevezett „vészhelyzeti előkészületeket” is végez az aszteroida miatt, amely a következő hét évben akár el is találhatja a Földet. A 2024 YR4 nevű aszteroidát a NASA 2024 decemberi felfedezése óta szorosan figyelemmel kíséri. Az égitest, amely nagyjából akkora, mint a Big Ben, a hivatalos számítások szerint 2,3 százalékos eséllyel csapódhat bolygónkba a következő hét éven belül.
A 2024 YR4 méretére vonatkozó becslések tévesek lehetnek, mivel a szakértőknek erősebb távcsőre van szükségük. A csillagászok ugyanis világszerte nagy teljesítményű teleszkópokat használtak az aszteroida pályájának mérésére, de aminek ismerete a legfontosabb lenne, az a mérete. Ezt pedig a hagyományos módszerekkel legpontosabban a Napból érkező fény visszaverődése alapján lehet megtippelni: minél fényesebb az objektum, annál nagyobb a mérete. Jelenleg azonban a megfelelő fény hiánya miatt a tudósok csak korlátozottan képesek az égitest tanulmányozására.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás
Titokzatos, mini jégkorszak dönthette meg szakértők szerint a Római Birodalmat
Megtalálták Mátyás király földi maradványait?