Eddig a tudósok úgy vélték, hogy az élet kialakulása a Földön egy sor rendkívül valószítlen esemény eredménye volt. Egy új elmélet azonban azt sugallja, hogy az élet kialakulása inkább egy előre meghatározott geológiai folyamat része lehetett.
Korábban utólagosan szerencsésnek gondolták az emberi élet kialakulását, de egy nemrégiben publikált tanulmány szerint az intelligencia megjelenése nem szerencse, hanem inkább az ökológiai és geológiai folyamatok egyenes következménye lehetett. A kutatók szerint az emberi civilizáció a bolygó fejlődésének egy adott pontján szültetett meg, amikor az ehhez szükséges feltételek rendelkezésre álltak — írja a Live Science.
A “nehéz lépések” elv felülvizsgálata
Az 1983-ban Brandon Carter fizikus által megalkotott “nehéz lépések” modellje szerint az élet kialakulása sorozatos, rendkívül ritka evolúciós események eredménye. Ilyenek például az önreplikáló molekulák kialakulása, az RNS és DNS megjelenése, valamint a többsejtű élőlények evolúciója.
A mostani kutatás ezzel szemben azt javasolja, hogy az élet kialakulását inkább a bolygó geokémiai és éghajlati feltételei határozzák meg, és nem pedig ritka, szerencsés események sorozata.
A bolygók és az élet kapcsolata
A kutatás szerint az intelligens élet kialakulásához olyan környezeti feltételek szükségesek, mint az oxigén mennyisége, a tápanyagok rendelkezésre állása, az óceánok sótartalma és a felszíni hőmérséklet. Ezen feltételek megjelenése egy adott időpontban lehetőséget adhatott az intelligens élet fejlődésére.
A kutatók szerint más bolygók is képesek lehetnek gyorsabban elérni ezeket a feltételeket, vagy éppen lassabban, mint a Föld. Ez azt jelenti, hogy az intelligens élet kialakulásának esélyei nagyobbak lehetnek, mint azt korábban gondoltuk.
Hogyan vizsgálják ezt az elvet?
A kutatásban részt vevő tudósok különböző kísérleteket javasolnak az élet kialakulásának megértésére. Egyik céljuk az egysejtű és többsejtű szervezetek tűrésének tesztelése szélsőséges hőmérsékleteken és oxigénkoncentrációk mellett. Emellett az exobolygók atmoszférájának vizsgálata is kulcsfontosságú, hogy megtalálják az élet jelenlétére utaló jeleket.
A kutatás jelentősége
Az új modell teljesen átformálhatja az élet kialakulásáról alkotott képünket. Ha az élet valóban geokémiai időskálán bontakozik ki, akkor az intelligens civilizációk sokkal gyakoribbak lehetnek a világegyetemben, mint eddig gondoltuk.
“Ez a megközelítés azt sugallja, hogy az élet kialakulása kevésbé függ a szerencsétől, mint azt eddig hittük, és inkább az és a bolygó környezeti viszonyai határozzák meg,” mondta Jennifer Macalady, a Penn State egyetem geotudományi professzora.
E felfedezés nyomán a jövőbeli kutatások izgalmas lehetőségeket nyithatnak meg az univerzumban más intelligens civilizációk felkutatására.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Newton 300 éve megjósolta a világvégét – közeleg a dátum
2032-ben ide becsapódhat a vészhelyzetet kiváltó aszteroida
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megfejthették a dél-karolinai fények hátterében álló jelenséget
Hogyan kezdődött a kávé története?
Lézerek fedték fel egy 15. századi Zapoték erődített város maradványait Mexikóban
20 évig voltak belföldi repülőjáratok Magyarországon
Kifejlesztettek egy új gyógyszert, ami segíthet megállítani az öregedést
Az emberiség férfiainak 95%-a meghalt ebben a háborúban