Kína elmondása szerint Tajvan ‘függetlenségi törekvéseire’ válaszolt a hadgyakorlatokkal
A Tajvan körüli katonai hadgyakorlatok célja a sziget függetlenségét követelő szeparatisták megbüntetése, közölte a kínai védelmi minisztérium csütörtöki pekingi sajtótájékoztatóján Vu Csian szóvivő.
A szóvivőt arról kérdezték, hogy a Népi Felszabadító Hadsereg közelmúltbeli műveletei válaszlépések voltak-e Laj Csing-tö tajvani köztársasági elnök szeparatista kijelentéseire, valamint Tajvan és az Egyesült Államok közötti közeledésre. Vu megerősítette, hogy a hadsereg a csapatok harci képességeinek tesztelése és a harckészültség fokozásának céljából, haditengerészeti és légi egységeivel közös hadgyakorlatot hajtott végre a sziget körül.
“Ez egy erőteljes büntetés a ‘tajvani függetlenség’ elemei ellen, valamint nyomatékos figyelmeztetésül szolgál a külső beavatkozó erők számára. A lépés teljes mértékben jogos és szükséges,” fogalmazott Vu, hozzátéve, hogy a Népi Felszabadító Hadsreg hadsereg bármikor készen áll a harcra, és eltökélt szándéka, hogy minden szakadár kísérletet meghiúsítson.
A szóvivő hangsúlyozta: “Tajvan Kína elidegeníthetetlen része. Nem volt ország a múltban, most sem az, és a jövőben sem lesz az”. Hozzátette: a hadsereg továbbra is “végrehajtja a párt átfogó stratégiáját a tajvani kérdés megoldására” az új korszakban, és folyamatosan fenntartja a harckészültséget.
Laj Csing-tö tajvani köztársasági elnök a közelmúltban kijelentette, hogy a Tajvani-szoros két oldala “nem alárendeltje egymásnak”, a szárazföldi Kínát pedig “idegen ellenséges erőként” jellemezte. Peking az ilyen megnyilatkozásokat rendszerint szeparatista retorikának minősíti.
A Kínai Népköztársaság saját részének tekinti a kommunisták polgárháborús győzelme, vagyis 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező Tajvant, és többször leszögezte: kész akár erővel is egyesíteni a két területet. Ezzel párhuzamosan Peking fokozta katonai tevékenységét a terület körül.
Börtönbüntetésre ítélték Kínában egy tajvani könyvkiadó vezetőjét
A bíróság három évi börtönbüntetésre ítélte egy tajvani könyvkiadó vezetőjét, mert bűnösnek találta szeparatizmusra való felbujtás vádjában, jelentette be szerdán a tajvani ügyekért felelős pekingi hivatal. A tajpeji székhelyű Gusa Press vezetője, Fu Csa elleni perben február 17-én ítélkezett egy sanghaji bíróság, és a vádlott nem fellebbezett, közölte Csen Bin-hua, a hivatal szóvivője.
A bíróság továbbá a vádlottat egy évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától, és 50 ezer jüan (mintegy 2,5 millió forint) pénzbírsággal is sújtotta. Fu Csa, aki Li Jen-ho néven született 1971-ben Kínában, 2009-ben költözött Tajvanra, miután feleségül vett egy tajvani nőt. Az ott általa megalapított Gusa Press a Kínai Kommunista Pártot bíráló könyvekre specializálódott.
Fut 2023 márciusában tartóztatták le Sanghajban, miután töröltette eredeti lakcímét, hogy tajvani állampolgár lehessen. 2023 májusában indítottak eljárást ellene. Tajvan Kínával való kapcsolattartásáért felelős tanácsa a múlt héten úgy reagált az ügyre, hogy az Tajvan megfélemlítését szolgálja.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?