A Nagy Kék Lyuk mélyére nézett egy YouTuber, hihetetlen felvételt készített
A drón a Nagy Kék Lyukba zuhant és több, mint 100 méter mélyre ereszkedett.
Egy tartalomkészítő vállalkozott arra, hogy drónt dobjon le a Belize partjainál található Nagy Kék Lyuk aljára. Bár a hely mitikusnak hangzik, ez egy valódi tengeri víznyelő, amely körülbelül 124 méter mély és 318 méter átmérőjű.
A Nagy Kék Lyuk, búvárparadicsom és rejtélyes mélység
A Nagy Kék Lyuk a Lighthouse Reef atoll közepének közelében fekszik, mintegy 80 kilométerre a belizei szárazföld partjaitól. A Karib-tengeri atollokra jellemző kivételesen tiszta víz lehetővé teszi, hogy a mélyebb (sötétebb) lyuk kiemelkedjen a zátony sekélyebb (világosabb) vizéből, írja az Earth Observatory.
A titokzatos Nagy Kék Lyuk valószínűleg az utolsó jégkorszakban alakult ki, amikor a globális tengerszint sokkal alacsonyabb volt. Ez a tengeri víznyelő számos jellegzetes kőzetet rejt, többek között mészkő cseppköveket és sztalagmitokat. Átmérője 300 méter, és több mint 120 méteres mélységet is elér.
Mélysége és lenyűgöző sziklaalakzatai a tapasztalt búvárokat is lenyűgözik, mióta Jacque Cousteau felfedezte és a világ öt legjobb búvárhelye közé sorolta. Míg a körülötte lévő zátonyok hemzsegnek az élettől, a lyuk alján a gyenge oxigénkeringés és a fényhiány barátságtalan környezetet teremt a legtöbb életforma számára. És mint az óceán nagyja, a lyuk is rejtélyes, hogy mit rejthet.

Képernyőkép: YouTube/ Will Mitchell
Mi lehet odalenn?
Az emberi természethez híven, a lyukak mélyére akar jutni Will Mitchell YouTuber, aki úgy döntött, hogy egy drónt dob le a lyukba, hogy megnézze, mit talál. Korábban az aljára való lejutási kísérletek során két ott meghalt ember maradványait, valamint egy GoPro-t és műanyag hulladékot találtak.
A Nagy Kék Lyuk valódi feltárása azonban nem ilyen egyszerű. Amikor 2018-ban egy tengeralattjáró-páros lement oda, nyüzsgő vízi életet találtak. De aztán egy bizonyos ponton úgy tűnik, hogy minden eltűnik. Körülbelül 90 méteres mélységben egy hidrogén-szulfid réteg terül el, amelyen túl a víz sokkal sötétebbé és élettelenebbé válik.
A videót egy búvársúlyokból, fényekből és egy GoPro kamerából álló szerkezettel vették fel.
A forgatás nehézségei
Az egyik fő aggodalom az volt, hogy a lent lévő cápák hogyan reagálnak majd a drónra. A klipben látható, ahogy a cápa köröz, mielőtt hirtelen eltűnik. Ezután hirtelen újra megjelenik, és nekicsapódik a kamerának.
A drón körbe-körbe forog és teljesen kiüti a vezérlő „tájékozódását”, írja a LADBible.
„A cápa egyszerűen lecsapott ránk” – mondta Mithell, miközben úgy tűnik, mindannyian megijedtek, hogy a lény tönkreteszi a készüléket. Úgy tűnik azonban, hogy sértetlenül megússza – a cápát láthatóan nem zavarja annyira egy darab fém. A felvételek egy másik részében a szerkezet markolókkal felkap egy műanyag zacskót, és visszaszerzi azt az óceánban lévő szemétből.
A GoPro hátborzongatóan megörökítette a Nagy Kék Lyuk szintjei közötti éles kontrasztot felülről és a hidrogén-szulfid réteg alatt.
A felette lévő vízben nyüzsgött az élet, és sokkal jobban látható volt. Míg alatta egy nyugtalanító temető feküdt, fénytől és aktivitástól mentes volt. Lényegében úgy tűnik, hogy alig több, mint a mélybe sajnálatos módon lezuhant egykori élőlények csontvázainak otthona.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Donald Trump hétfőn telefonon tárgyal Putyinnal az ukrajnai háború befejezéséről
Elveszett szárazföldön találták meg az eddigi legrégebbi, emberelőd által készített díszítést
Egyre csak bonyolódik a James Webb által felfedezett galaxisok rejtélye
Olyan, tiszta energiaforrást találtak a föld alatt, amely 170 ezer évig is elég lehet
Megoldhatták a gízai nagy szfinx rejtélyét?
Ausztria meghosszabbítja a határellenőrzést a magyar határnál