Ez történne veled, ha csobbannál egy nukleáris reaktor pihentető medencéjében
Közeleg a nyár, így vele együtt a strandszezon is. Valószínűleg sokunk képzelte már el az idei nyaralását, de mi történne, ha egy vízipark medencéje helyett egészen véletlenül egy nukleáris reaktor medencéjébe ugranánk? Milyen hatással lenne az egészségünkre? Egyáltalán túlélhető?
A medence környéke biztonságos, de vajon meddig bírnánk benne?
Ez a nagy víztömeg arra szolgál, hogy lehűtse a kiégett fűtőrudakat, miután azok kikerültek egy reaktorból. Az atomreaktor működtetése során ezek a fűtőrudak 2800 Celsius-fokig is képesek felhevülni. Miután 3-6 évet töltött egy atomreaktorban, egy fűtőrúd már nem hatékony, viszont még további 10 ezer évig rengeteg káros sugárzást fog kibocsátani. Bár technikailag hulladéknak számít, a világon nincs olyan hulladéklerakó, ahol biztonságosan lehetne tárolni, így egy egyedi megoldást dolgoztak ki a problémára, a pihentető medencéket.
De miért pont vizet használnak a sugárzó kazetták semlegesítésére? Ennek oka, hogy a víz nemcsak évtizedekig hűti a fűtőrudakat, hanem a sugárzást is visszafogja, mivel a hidrogén elnyeli és eltéríti a rá visszaverődő sugárzást. Ez teljesen biztonságossá teszi, hogy a medence közelében álljunk, anélkül, hogy bármilyen káros hatás érne bennünket, írja a What If.

A kolumbiai San Onofre közelében található nukleáris reaktor pihentető medencéje. Nuclear Regulatory Commission
De mi történne, ha valaki beleesne a vízbe? Nos, a nagy vízkád nem a hidegzuhanyként érne, ugyanis a víz hőmérséklete körülbelül 30 Celsius-fokos. Persze, csak akkor, ha valaki nem kapcsolta ki véletlenül a víz áramlását, mert ha igen, akkor sokkal súlyosabb lenne a probléma. A kiégett nukleáris fűtőelemek pihentető medencéiben folyamatosan keringetik a vizet, hogy elég hűvösen tartsák, mert ezek a fűtőrudak hihetetlenül forrók. Ha a vizet nem keringetik, akkor jelentősen felmelegedne, és idővel lassan elpárologna, aki pedig beleesik, azonnal ropogósra sülne.
Nem az az eredmény, amire egy nukleáris reaktor hallatán számítanánk
Tegyük fel, hogy szerencsénk volt, de mikor kezdődik a szörnyű sugárbetegség? A válasz ennél sokkal megnyugtatóbb, vagy csalódást keltőbb, attől függően, hogy mennyire szeretnénk szuperhősökké válni. Ennek pedig szintén a víz az oka, amely nemcsak a medencén kívüli embereket védi, hanem azt is, aki véletlenül beleesne. Amíg nem úszol több métert a víz alatt, hogy megérintsd a fűtőrudakat, teljesen jól lennél. Elméletileg addig úszhatnál ebben a medencében, amíg úgy nézel ki, mint egy mazsola, anélkül, hogy bármilyen negatív hatást éreznél. Bár valami hihetetlenül veszélyeset védenek, a kiégett nukleáris fűtőelem medencék meglehetősen derűsek és valahogy unalmasak. Valójában ez sokkal tisztább és biztonságosabb lehet, mint egy átlagos nyilvános medence. Itt nem találsz baktériumokat vagy gyerekeket, akik a vízbe pisilnek.
Az úszás ebben a medencében kevesebb sugárzásnak tenne ki, mint amennyit a mindennapi életünkben tapasztalunk röntgen és a CT-vizsgálatok során. Más energiahordozók, mint a gáz vagy a szén, de akár még a régi televízióink is nyomokban sugárzást bocsátanak ki. Összegezve tehát, egy nukleáris fűtőanyag pihentető medencéjében úszni nem veszélyesebb, mint például megnézni az arról készült videót.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt