A Csillagok háborúja filmekben lehet a megoldás a gyors űrutazásra
A Csillagok háborúja univerzumában a csillagközi utazás olyan egyszerűnek tűnik, mint egy autópályára való felhajtás. Az ott használatos járművek könnyedén lépnek be a hipertérbe, és órák alatt átszelik az egész messzi-messzi galaxist.
Azonban a valóság az, hogy ezek a technológiák egyelőre a tudományos fantasztikum kategóriájába tartoznak. A fénysebesség, amely körülbelül 300 ezer kilométer másodpercenként, elérhetetlen a jelenlegi technológiánkkal. Az eddigi leggyorsabb ember alkotta objektum, a Parker Solar Probe, mindössze 0,06%-át érte el ennek a sebességnek, ami azt jelenti, hogy a legközelebbi exobolygó, a Proxima Centauri b eléréséhez körülbelül 6600 év lenne szükséges, írja az Indy100.

A Csillagok háborúja-sorozat legnépszerűbb űrhajója, az Ezeréves Sólyom modellje a Las Vegas-i Disneylandben. Tomás Del Coro
A Csillagok háborúja hiperűrugrása a fizika törvényeit valójában teljesen figyelmen kívül hagyja, de inspirációt adhat a jövőbeli technológiák fejlesztéséhez. Az interstelláris utazás egyik legnagyobb kihívása a sebesség és az energia probléma. Egy űrhajó, amely a fénysebesség tizedét éri el, akár 40 év alatt is elérhetné Proxima Centaurit. Ehhez azonban olyan energiaforrásokra lenne szükség, mint a nukleáris energia vagy a kontrollált fúzió. A kontrollált fúzió, amely az atommagok egyesítésével termel energiát, már évtizedek óta kutatott terület a Science News beszámolója szerint, de még nem sikerült olyan berendezést kifejleszteni, amely több energiát termel, mint amennyit fogyaszt.
A Csillagok háborújában található másik érdekes technológia a napvitorla, amely a csillagok által kibocsátott részecskék áramlását használja fel a mozgáshoz. A nonprofit Planetary Society LightSail 2 nevű űrhajója hasonló elven működött, de a napfény nyomását használta fel a Föld körül történő keringéshez. Bár a napvitorlák nem lennének elég erősek egy nagy űrhajó meghajtásához, a napfény használata lehetővé tenné, hogy az űrhajó folyamatosan gyorsuljon anélkül, hogy üzemanyagra lenne szüksége.

A Planetary Society LightSail 2 névre keresztelt napvitorlája. Josh Spradling / The Planetary Society
Jelenleg az ionhajtóművek is fontos szerepet játszanak a űrutazásban, különösen a Marsra történő utazások során. Ezek az hajtóművek hosszú ideig képesek működni, ellentétben a kémiai hajtóművekkel, amelyek csak rövid ideig égnek. Azonban az ionhajtóművek nem olyan erősek, mint a kémiai hajtóművek, és inkább egyenes pályákon működnek hatékonyan.
Bár a Csillagok háborújában látható hiperűrugrás még mindig jó ideig csak a filmvásznon lesz látható, a technológiai fejlődés és az új propulziós módszerek kutatása reményt adhat arra, hogy egyszer elérhetővé váljon az interstelláris utazás. Addig is a tudományos kutatások folyamatosan haladnak előre, és a jövőben talán olyan technológiák születnek, amelyek lehetővé teszik az emberiség számára a csillagok közötti utazást.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Budapest “legütősebb”, legrégebbi szakrális hagyatékai. Mennyit ismersz közülük?
Milyen valójában Trump és Putin kapcsolata? Itt a szakértők válasza!
Sokk a csillagászatban: váratlanul megsemmisülhet a szomszéd galaxis
Újabb fontos fejlesztés Kelet-Magyarországon: 543 milliárd forintból készült el a M44-es gyorsforgalmi teljes szakasza
Áprilistól csak előzetes regisztrációval léphetünk az Egyesült Királyságba: itt az első tapasztalatok
Sikorski lengyel külügyminiszter szerint az Orbán-kormány az ukrán civilek elleni bombázások alatt is védi Putyint