Óbuda területén megkezdődött az aquincumi katonaváros első ismert Mithras-szentélyének kiemelése, amelyre 2023 őszén bukkantak rá egy új lakópark építési munkálatai során. Az 1800 éves római kori szentélyt több méterrel a mai járószint alatt tárták fel, a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) régészei.
A lelet különlegessége abban is rejlik, hogy a katonaváros területén eddig még nem találtak hasonló vallási emléket, noha a Mithras-kultusz népszerűsége a római katonák körében köztudott volt — írja a PestBuda.
Modern technikával óvják a múltat
A sajtótájékoztatón Láng Orsolya, a BTM Aquincumi Múzeum régész-főmuzeológusa elmondta: a szentély romfalait több darabban emelik ki daruval, mivel azok mélyen a föld alatt helyezkednek el. A művelet célja, hogy a lelet megfelelő védelmet kapjon és később bemutatható legyen a nagyközönség számára.
A romokat a beruházás befejezéséig – várhatóan másfél évig – biztonságos, klimatizált raktárban tárolják, majd egy újonnan épülő védőépületben állítják ki.
Összefogás a múlt megőrzéséért
Csorba László, a BTM főigazgatója kiemelte: örömteli, hogy a beruházóval sikerült együttműködni egy olyan megoldás érdekében, amely az épített örökség védelmét is biztosítja. Szerinte a múlt értékeinek megőrzése nélkül nem lehet közösségi identitást építeni.
A projekt fejlesztője, a Biggeorge Property fejlesztési igazgatója, Kutasi Gábor hangsúlyozta: számukra az építészeti értékek mellett a műemlékek megóvása is kiemelten fontos, és örülnek annak, hogy egy ilyen jelentős régészeti emléket segíthetnek bemutatni a jövőben.
2027-re kulturális központtá válhat
A beruházás befejeztével, 2027-re tervezik a Mithras-szentély bemutatását egy parkosított környezetben kialakított, korszerű épületben. A szentély szabadon látogatható lesz, így új kulturális helyszínként gazdagíthatja a főváros kulturális palettáját.
Kiemelkedő leletek a szentélyből
A régészeti feltárás során számos jelentős lelet került elő:
- Olajmécsesek, edénytöredékek és dobókockák
- Malomjátékhoz tartozó korongok, melyek a római kori mindennapokat idézik
- Stukkó- és festéknyomos oltárkövek, az egyiken olvasható a Mithras-kultuszhoz köthető „TRANSITO” ajánlófelirat
- Egy fríg sapkás alakokat ábrázoló ólomvotív
- Egy háziállat koponyája alá helyezett háromlyukú mécsessel
- Kőtál töredéke
- A falak egykori falfestményének darabjai, melyek összeillesztése során egy férfi portréja – talán Mithras – bontakozott ki
A Mithras-kultusz és jelentősége
A Mithras-kultusz a római birodalom egyik legnépszerűbb misztériumvallása volt, különösen a katonák körében. Bár a kereszténység elterjedésével háttérbe szorult, hatása számos elemében tovább élt az új vallási hagyományban.
A most feltárt szentélyt a régészek szerint egy alkalommal átépítették, majd a Kr. u. 260-ban történt szarmata betörést követően már nem használták. Az épület teteje később beszakadt, falai pedig föld alá kerültek, ahol viszonylag épségben maradtak fenn az utókor számára.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy Aquincumban talált medál segít megfejteni, hogyan hangzott az ógörög nyelv
Mi történt a bolygóval, amelyik a Földbe csapódott a Naprendszer hajnalán?
Trump szerint Oroszország „hatalmas szívességet” tett Ukrajnának azzal, hogy nem foglalták el az egész országot
Tornádó csapott le Magyarországon
Az indiai felfedező, aki egy egész bronzkori civilizációt tárt fel
5 brutális középkori valóság, amit a Hunyadi sorozat csak érintett