A magyar orvos, aki embereket mentett a Titanicon
Minden idők legnagyobb tengeri katasztrófája, a Titanic elsüllyedése pontosan 110 éve történt. A történet szerint több magyar utas is lehetett a hajón, de a legismertebb magyar, aki kapcsolatba került a tragédiával, egy orvos volt, aki a túlélők ellátásában segédkezett.
A Titanic 270 méter hosszú és 56 méter széles volt. A hajót elsüllyeszthetetlennek tartották, ezért mindössze 16 mentőcsónakot helyeztek el rajta a javasolt 64 helyett. A tragikus esemény után kiderült, hogy a csónakok hiánya jelentősen hozzájárult az áldozatok magas számához. Ennek következményeként megváltoztatták a szabályt, miszerint egy 10 000 tonnás hajónak csupán 16 mentőcsónakot kellett volna szállítania.
A tragédia hátterében számos ok áll, köztük emberi hibák és szerencsétlen egybeesések. A katasztrófa évfordulója alkalmából a blikk.hu egy biztosan az utaslistán szereplő magyar szemszögéből, illetve potenciális magyar utasok történetén keresztül tekintette át az eseményeket.
Leopold Weisz
Leopold Weisz az egyetlen magyar, akiről biztosan tudjuk, hogy a Titanic fedélzetén utazott. Weisz 1875 körül született Veszprémben, eredetileg Weisz Lipótként. 19 évesen emigrált, és Angliában, a Bromsgrove Industrial Art Society-n tanult. Ott ismerte meg belga származású jövendőbeli feleségét, Mathilde Françoise Pëde-t. Weisz Angliába utazott, hogy találkozzanak, majd közösen indultak Kanadába, ahol közösen képzelték el jövőjüket. Eredetileg a Lusitania nevű hajón, első osztályon utaztak volna, ám átfoglalták őket a Titanic másodosztályára, amelyre április 10-én szálltak fel Southamptonban.
Ahogyan a blikk.hu írja, Weisz nem élte túl az ütközést, amely egy jégheggyel való ütközés következménye volt. Felesége azonban helyet kapott a 10-es számú mentőcsónakban. Kiderült, hogy Weisz teljes vagyonát aranyrudakban hozta magával, amelyeket kabátjába varrt. Felesége pénz nélkül érkezett meg New Yorkba. Szerencsére, amikor azonosították Weisz holttestét – rajta volt a 283-as számú mentőmellény –, visszaadták a nála talált értékes nemesfémeket.
A hős orvos
Dr. Lengyel Árpád volt a Carpathia nevű hajó hős orvosa, amely a Titanic segítségére sietett. Miután a Titanic jéghegynek ütközött, rádión keresztül próbált segítséget kérni a környező hajóktól. A Carpathia volt az első, amely fogta a rádiójelet.
A Carpathia 705 utast és tengerészt tudott a fedélzetére venni, köztük sok sérültet. A hajón szolgáló magyar származású orvos, Dr. Lengyel, vállalta a túlélők ellátását. Ő és kollégái fáradhatatlanul gondozták az embereket egészen New Yorkig. Hősies helytállásáért számos elismerésben részesült.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Kiderítették a csillagászok, mi okozta a rejtélyes ismétlődő rádiójeleket
Újabb ország ellenőrzi a magyarországi határátkelőhelyeket
Thuküdidész csapdájába esne a modern világ? Mi fog történni az USA és Kína között?
Középkori szenzáció: Előkerült egy Artúr királyról szóló ritka kézirat
A világ legrémisztőbb elhagyatott vidámparkjai: rozsdás körhinták és mindent ellepő növényzet
A Tejútrendszer közepében a kutatók egy „kozmikus húsdarálót” találtak