Őrületes űrverseny indul: Kína és Oroszország közösen építhet atomerőművet a Holdra, és ez még csak a kezdet!
A világűr története hamarosan újabb fordulóponthoz ér: nemcsak űrhajók és műholdak keringenek majd felettünk, hanem nukleáris reaktorok is, derül ki a LADbible cikkéből. Igen, nem tévedés: Kína és Oroszország azon dolgozik, hogy atomreaktorokat telepítsenek a Holdra. Ez bizony a XXI. század legextrémebb űrprojektje lehet.
Egy kutatóállomás a cél a Holdon
A Holdra épített atomerőmű képes lehet arra, hogy energiával lássa el a két ország közös projektjét, a Nemzetközi Holdkutatási Állomást (ILRS). Ez az ambiciózus tervekről árulkodó kutatóállomás 2035-re készülhet el, és állandó személyzettel működne. Vagyis szó sincs rövid távú kísérletről, a cél az állandó emberi jelenlét megteremtése az égitesten.
A kínai űrügynökség egy nemzetközi prezentáció keretében mutatta be a projekt eddigi legrészletesebb terveit Sanghajban, külföldi kormányok és szervezetek előtt. Ebben szerepelt a Holdon építendő nukleáris reaktor ötlete is – egyértelmű jeleként annak, hogy Peking is támogatja az elképzelést, még ha hivatalosan eddig nem is tette.
Az oroszok a világ előtt járnak?
„Az ILRS szempontjából kulcskérdés az energiaellátás, és ebben Oroszországnak természetes előnye van. Ha atomreaktorokról van szó – különösen az űrbe való telepítésükről –, a világ élén jár, megelőzve még az Egyesült Államokat is” – mondta Wu Weiren, Kína holdprogramjának vezető tervezője a konferencián a Reutersnek. Hozzátette: „Reméljük, hogy mindkét ország képes lesz nukleáris reaktort telepíteni a Holdra.”
És hogy miért van erre szükség? Egy ilyen létesítmény képes lenne hosszú távon is stabil energiaellátást biztosítani, akár folyamatos kutatáshoz, akár bázisfűtéshez. Miközben a megcélzott égitesten a napenergia korlátozott, főként a kéthetes éjszakai időszakok miatt.
Ezzel együtt a projekt része lenne nagy kiterjedésű napelemes rendszerek telepítése is, valamint hő- és áramvezető kábelek lefektetése közvetlenül az égitest felszínén – derült ki a 2028-ra tervezett Chang’e-8 misszió főmérnöke, Pei Zhaoyu bemutatójából. Ez a küldetés lesz az első lépés az állandó bázis felé.
Élesedik az űrverseny
A Hold meghódítása tehát nem csak amerikai álom többé. Kína nyíltan versenyre kel az USA-val, amely szintén dolgozik saját bázisán és nukleáris energiaforrásain. A verseny a világűrben újraindult, de most már nemcsak zászlók lobognak a célban, hanem atomerőművek is füstölhetnek (persze csak képletesen szólva).
Az orosz Roszkoszmosz már tavaly jelezte, hogy a Kínai Nemzeti Űrügynökséggel (CNSA) közösen 2035-re reaktort telepítene a Hold felszínére. Eközben a kínaiak orosz partnerei fejlesztenek egy forradalmi űrjárművet: egy nukleáris meghajtású teherűrhajót, amit „űrvontatónak” neveznek.
Jurij Boriszov, a Roszkoszmosz volt vezetője 2024-ben így nyilatkozott: „Ez az óriási, ciklopszerű szerkezet egy nukleáris reaktorral és nagy teljesítményű turbinákkal felszerelve képes lesz hatalmas terheket egyik pályáról a másikra mozgatni, űrszemetet gyűjteni és még számos más feladatra is használható.”
A kérdés most már nem az, hogy lehet-e ilyen erőművet a Holdra vinni, hanem az, hogy ki teszi meg előbb. Az USA, amely már dolgozik saját megoldásain, vagy az orosz–kínai duó, amely nemcsak tervezi, de állítólag már építi is a jövőt?
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Trump határidőt húzott az orosz-ukrán békemegegyezésnek
Megfejtették az utolsó vacsora helyszínén festett jeleket
Felismered Budapest szabadkőműves jelképeit?
Trump és Zelenszkij „történelmi jelentőségűt” beszéltek a Vatikánban
Ez történik, amikor hétköznapi emberek mennek az űrbe
Hogyan hódította meg a világot a burgonya?