Így születik újjá a Honvéd Főparancsnokság épülete
A Honvéd Főparancsnokság rekonstrukciója a beszámolók szerint az előzetes tervek szerint halad. A kupola elkészültét követően a Nemzeti Hauszman Program szakemberei már teljes erőbedobással a Háború és Béke, valamint a Dísz téri főhomlokzat timpanonszoborcsoportján dolgoznak.
Végéhez közeledik a Színház utcai homlokzaton található díszítőelemek visszahelyezése is. Az első emeleti nyílászárók körüli ornamentikák az épület leglátványosabb és legdíszesebb részleteinek számítottak. A szakemberek már felhelyezték az ablakok fölötti timpanonokat és a szegmensíves szemöldökékítményeket.
Ezekben kaptak helyet a történelmi Magyarország egykori vármegyéinek címerei, amelyeket az erőt és a bátorságot jelképező oroszlánfejek őriznek. Újból láthatók az ablakok alatti bábos mellvédek, az emeleteket elválasztó vízszintes övpárkányok, valamint a tető alatt húzódó, széles koronázópárkányok is.
A vármegyék címereinek hiteles rekonstrukcióját hosszas és alapos kutatómunka előzte meg, mivel az épület felsőbb szintjeiről csupán néhány archív fénykép állt rendelkezésre. A kutatás megállapította, hogy a Színház utcai homlokzaton túlnyomórészt a keleti, a Dísz téri fronton az ország középső részén fekvő, míg a Szent György utcai oldalon a nyugati és északi vármegyék címerei kaptak méltó helyet. Ezek homlokzati elhelyezkedését a vármegyék katonai jelentősége is befolyásolta.
Jól haladnak a Honvéd Főparancsnokság déli szárnyának munkálatai is, amely az egykori Honvédelmi Minisztérium főhomlokzatának látványát idézi meg. A tartószerkezet megépítését követően már megkezdtük a lábazati elemek beépítését is, amelyek – csakúgy, mint a többi díszítőmotívum – faragott mészkőből készülnek. Az épületrész emeletenként nyeri vissza az eredetivel megegyező, historizáló díszítését.
A Honvéd Főparancsnokság épületét Kallina Mór álmodta meg a 19. század végén. Az épület súlyos, ám nem végzetes sérülést szenvedett a második világháború során. Bár a kupola a harcok után is megmaradt, a kommunista rezsim ideológiai okokból úgy határozott, hogy az épületet az első emelet szintjéig lebontja.
Az újjászülető Honvéd Főparancsnokság újra megnyílik majd a nagyközönség előtt, falai között pedig méltó otthonra lel a Hadtörténeti Intézet és Múzeum.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A robotok első halálos áldozata 46 évvel ezelőtt történt
Elképesztő: 3 ufóbázis létezhet a CIA szerint – ebből 2 ráadásul a Földön!
Drágul a parkolás Budapesten júniustól
Minden közeli galaxis a Tejútrendszer felé mutat, és senki sem tudja, miért
Jóval régebbi lehet a görög ábécé, mint azt korábban gondolták
Az orosz állami tévében arról beszélnek, hogy „vízivilággá” változtatnák az Egyesült Államokat