Megvan az új pápa: XIV. Leó a katolikus egyház 267. feje
Csütörtök este hat óra után néhány perccel felszállt a fehér füst a Sixtus-kápolna kéményéből, majd felzúgtak a harangok is: a Vatikánban megválasztották a 267. pápát. A hírt követően a Szent Péter tér gyorsan megtelt hívőkkel, turistákkal és újságírókkal, a tömeg örömteli kiáltásokkal – „Viva papa!” – ünnepelte a döntést.
Megválasztották az új pápát: az amerikai Robert Francis Prevost, “új” nevén XIV. Leó a katolikus egyház 267. feje.

XIV. Leó pápa köszönti a hívőket a vatikáni Szent Péter-bazilika erkélyéről, miután megválasztották a katolikus egyház 267. pápájává 2025. május 8-án. Fotó: MTI/EPA-ANSA/Alessandro Di Meo
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni. A 69 éves Prevost az első amerikai pápa a katolikus egyház történetében. Az új pápa külön-külön üdvözölte a bíborosokat, megölelte őket, és később velük vacsorázik – közölte a Vatikán. Az egyház egységét jelzi, hogy a bíborosoknak csak négy szavazási fordulóra volt szükségük az új pápa megválasztásához – vélte Giuseppe Versaldi olasz bíboros újságíróknak nyilatkozva a Vatikán sajtóhivatalában.
Történelmi jelentőségű konklávé
A mostani konklávé történelmi jelentőségű volt, hiszen először lépte túl a résztvevők száma a VI. Pál pápa által korábban megszabott 120 fős felső határt. A választók több mint 80 százalékát azok a bíborosok alkották, akiket az áprilisban elhunyt Ferenc pápa nevezett ki – ez pedig érezhető változást hozott a pápaválasztók összetételében. A korábbi konklávékhoz képest jelentősen megnőtt a 60 év alatti résztvevők aránya, és csökkent az eurocentrikus dominancia, helyet adva a globális egyház sokszínűségének, írja a Telex.

Fehér füst tör fel a Sixtus-kápolna kéményén: megválasztották az új pápát. Fotó: MTI/EPA-ANSA/Alessandro Di Meo
Kik voltak az esélyesek?
A választást megelőzően a szakértők úgy vélték, nincs egyértelmű favorit a bíborosok között, bár két nevet gyakran emlegettek: Pietro Parolin vatikáni államtitkárt, valamint a Fülöp-szigeteki Luis Antonio Tagle bíborost, akit sokan az „ázsiai Ferencnek” tartanak. Parolin esélyesként indult, de a háttérben nem mindig méltóságteljes kampány folyt mellette és ellene is.
A Szentszéki Sajtóiroda vezetője, Matteo Bruni a 444 szerint korábban úgy fogalmazott: a következő egyházfőnek „jelen kell lennie, közel kell lennie” az emberekhez, egy olyan vezetőre van szükség, aki képes „híd és iránymutató lenni”, valamint átlépni a katolikus egyház határain, elősegítve a párbeszédet más vallások és kultúrák felé.

Tele van a Szent Péter tér hívőkkel, érdeklődőkkel, újságírókkal. Fotó: MTI/EPA-ANSA/Riccardo Antimiani
A Könnyek Szobája és a pápai öltözet
A megválasztott pápát – mielőtt első ízben kilép a Szent Péter-bazilika erkélyére – a hagyományok szerint a Könnyek Szobájában öltöztetik fel, amely nevét onnan kapta, hogy sok új egyházfő itt éli át először a történelmi pillanat súlyát. A pápai öltözeteket már előre elkészítették: a reverenda háromféle méretben készült Raniero Mancinelli római szabómester műhelyében. A vörös pápai cipőből még több méretet gyártottak, hogy biztosan megfelelő darabot tudjanak adni az új egyházfőnek. A fejfedőből ugyan csak egy méret készült, de ha bármi nem passzol, a szabó másnap módosítja a szükséges darabokat.
A név bejelentésére és az új pápa kilépésére a világ katolikus hívei és érdeklődők milliói vártak. A következő napokban derülhet ki, milyen irányba indul el az egyház Ferenc pápa utódjának vezetésével – akinek feladata nemcsak lelki, de szimbolikus értelemben is hídépítés a világ kultúrái és vallásai között.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Teljesen megújul a 31. Sziget Fesztivál
Észak-koreai kémet fogtak Kínában, aki titkosított katonai információkat szerzett meg
Olyan baktériumot fedeztek fel, amely kábel módjára képes vezetni az áramot
Idegen eredetű gömböt találtak Kolumbiában?
2 ezer éves, különleges egyiptomi erődítményt tártak fel régészek
Határozatlan időre bezárt Erdély egyik legkedveltebb úti célja