Észak-koreai kémet fogtak Kínában, aki titkosított katonai információkat szerzett meg
Letartóztattak egy észak-koreai kémet Kínában, miután egy friss jelentés szerint állítólag kínai katonai technológiával kapcsolatos információkat szerzett meg.
Kína Észak-Korea egyetlen szerződéses szövetségese, így ennek fényében különösen érdekes esetről van szó. Kína támogatja az elszigetelt ország gazdaságát, hogy megelőzze a menekültválságot, és mert a visszahúzódó ország gyakorlatilag ütközőként funkcionál Kína és az Egyesült Államok szövetségese, Dél-Korea között, ahol jelenleg is több tízezer amerikai katona állomásozik. Kim Dzsongun egyre jobb kapcsolata Oroszországgal – ebbe a jó kapcsolatba beletartoznak a fegyverszállítások, de még az észak-koreai csapatok telepítése az ukrán frontra is – egyre inkább zavarja Pekinget, jelentette a Newsweek.
Bár Hszi Csin-ping kínai elnök eddig eltűrte ezt a kapcsolatot, úgy vélik, hogy ez további, az USA-val szövetséges katonai tevékenységet hívhat a térségbe, és növelheti a konfliktus kockázatát Kína közvetlen közelében. Az állítólagos északi kémet a kínai hatóságok nemrég fogták el kínai haditechnika ellopása miatt – idézte a dél-koreai Yonhap hírügynökség április 29-i jelentésében az ügyet ismerő forrásokat.
A férfi informatikai dolgozók közül került ki, akiket a Koreai Munkapárt egyik szervezete az északkeleti Liaoning városába küldött. Egy észak-koreai ügyekben jártas forrás szerint a gyanúsított a múlt hónapban egy laptopjával együtt elmenekült a helyi szállásáról, majd ezt követően eltűnt. Később a kínai közbiztonsági hatóságok letartóztatták. A nyomozás során a gyanúsított laptopján állítólag nagy mennyiségű, kínai fegyverekkel és katonai technológiával kapcsolatos, titkosított információt találtak. A kém a források szerint a kihallgatás során beismerő vallomást tett.
Amint Kim Dzsongunék tudomást szereztek a letartóztatásról, visszahívták a többi informatikai alkalmazottat, valószínűleg azért, mert attól tartottak, hogy fény derül a további titkos műveleteikre. Az észak-koreai Lőszeripari Minisztérium az ENSZ által szentesített szervezet, amely felügyeli az észak-koreai fegyvergyártást és fejlesztési programokat. Köztudott, hogy a Koreai Munkapárt által Kínába és a többi délkelet-ázsiai országba kiküldött informatikusok gyakran élnek együtt kollégiumokban, és hamis személyazonosság alatt dolgoznak. Észak-Koreához kötődő hackercsoportok többször is megpróbáltak információkat lopni védelmi ügynökségektől és vállalatoktól világszerte.
Az, hogy a történetet a kínai média közölte, arra utal, hogy a hatóságok hallgatólagos jóváhagyásával jelent meg, tekintettel az ország szigorúan ellenőrzött és erősen cenzúrázott médiakörnyezetére. A hírügynökség egyik forrása szerint a gyanúsított továbbra is őrizetben van, azonban az nem világos, hogy milyen vádakkal nézhet szembe, vagy hogy a kínai hatóságok nyilvánosságra hozzák-e az ügy további részleteit.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyarország legjelentősebb autópálya-fejlesztése során az M1-es kap ráncfelvarrást
Felkavaró lelet: az azték toronyban rengeteg gyermekkoponyára bukkantak
Nem múlt el a veszélyhelyzet a parajdi sóbánya körül
Trump arra bíztatta Oroszországot, hogy támadja meg a NATO-t
Egészen furcsa a Szaturnusz egyik legnagyobb holdja, amely törmeléket gyűjt egy másiktól
Leonardo da Vincinek 6, ma is élő rokona lehet egy új kutatás szerint