Egy 19. században elsüllyedt hajó roncsát találta meg egy 8 éves kisfiú
Egy kanadai kisfiú bizonyítja, hogy a nagy tudományos felfedezések nem feltétlenül csak tapasztalt kutatók és drága felszerelések eredményei lehetnek. Két évvel ezelőtt, az akkor még csak 8 éves Lucas Atchison családjával kirándult az ontariói Point Farms tartományi parkban. Egy születésnapi ajándékként kapott fémkeresővel felszerelkezve pásztázta a területet, abban reménykedve, hogy a készüléke jelezni fog.
És jelzett is. Izgatottan ásta ki a helyet, és előkerült egy fém szög, amit apja először csak egy hajókötözéshez használt eszköznek gondolt. A fiatal felfedező azonban ragaszkodott hozzá, hogy tovább ássanak. Nem sokkal később előkerült egy újabb szög, amely egy fa darabjához volt erősítve. A két évszázados hajóroncs felfedezése így vált valósággá. Lucas a CBC-nek mesélt a felfedezésről:
„A strandon voltunk, elővettük a fémkeresőt, és amint bekapcsoltuk, ding! Egy szög volt a hajóroncsból.”
A fiú felfedezése vezetett a hajó teljes feltárásához
Miután rájöttek, mit találtak, értesítették a tartományi park dolgozóit, akik továbbadták az információt egy ontariói tengeri régészettel foglalkozó nonprofit szervezetnek, amely 2023-ban találkozott Lucasszal, de több évbe telt, mire megkapták a szükséges engedélyeket a további ásatáshoz. Végül, az idei év elején megkezdődtek a feltárások. Bár még korai szakaszban járnak, Scarlett Janusas tengerészeti régész a CBC-nek elmondta, hogy a hajóroncs „dupla keretezése” arra utal, hogy egy szkúner típusú, vagyis legalább kétárbócos hajóról lehet szó.

Lucas a felfedezéskor. Képernyőfotó: CBC News/Youtube
A hajó azonosításához még további munkára van szükség, de a régészek úgy vélik, hogy a legvalószínűbb jelölt a St. Anthony nevű hajó lehet. Ez a hajó 1856-ban süllyedt el a Huron-tó közelében, miközben búzát szállított Chicago és Buffalo között. A kutatók jelenleg a roncsról készítenek felül- és oldalnézeti vázlatokat, hogy részletesebben elemezhessék azt, írja a Popular Science. Emellett a 19. századi hajóbiztosítási előírásokat is tanulmányozzák, amelyek segíthetnek a hajó azonosításában és a süllyedés időpontjának meghatározásában. Ezek a dokumentumok tartalmazzák például a keretek rögzítéséhez szükséges szögek számát, amit összevetnek az elveszett hajók nyilvántartásával.
Nem tudni, mi bukkan fel legközelebb
Lucas felfedezése emlékeztetőül szolgál arra, hogy még a mai, látszólag teljesen feltérképezett és modern világban is elég lehet egy kis lelkesedés és egy fémkereső. Az ő esete nem egyedülálló, ugyanis az elmúlt hónapokban például egy román férfi egy fémkeresővel egy ókori római érmékből álló kincset talált, míg egy skót férfi nemrég egy 4 ezer éves baltát fedezett fel a családi farmjukon. Néha az emberek csak jóval később döbbennek rá felfedezésük jelentőségére. Egy ausztrál bányász, David Hole például 2016-ban egy nagy követ talált fémkeresőjével, amelyet aranyrögnek gondolt, de csak nemrég derült ki, hogy valójában egy 4,6 milliárd éves meteoritról van szó.
Az ontariói ronccsal kapcsolatban a kutatók azt tervezik, hogy végül újra eltemetik egy oxigénmentes, anaerob környezetben, ami segíthet megőrizni a roncsot a természetes lebomlástól, amit paraziták és más élőlények okoznak. Lucas pedig valószínűleg csak most kezdte el hosszú útját a megbízható fémkeresőjével.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mennyire volt gazdag Kádár János valójában?
Rejtélyes tömegsír a szomszédunkban: 37 fej nélküli csontváz egy 7 ezer éves árokban
Magyar kutatók jöttek rá, hogyan képesek túlélni a rákos sejtek a kemoterápiát
Oroszország 2 éven belül megtámadhatja a NATO-t
Azt hitték, csak egy olcsó másolat, de valójában a Magna Carta egy eredeti példánya van náluk
A zanclai megaáradás a Föld történetének egyik legnagyobb természeti katasztrófája volt