Sokkal korábban elpusztulhat az univerzum, mint hittük
Egy holland kutatócsoport felfedezése szerint az univerzum 101022-szer korábban omlik össze, mint a korábbi jóslat szerint.
A tudósok megjósolták a lehető legközelebbi pontos dátumot, amikor a világvége valóban bekövetkezik. Ráadásul ez a rossz hír az, hogy „sokkal hamarabb, mint várták”, írja az IFLScience. Bár búcsúzkodni még nincs okunk, hiszen így is elképzelhetetlen számú évről beszélünk.
„Az univerzum végső vége tehát a vártnál sokkal hamarabb bekövetkezik” – mondta a kutatás vezető szerzője, Dr. Heino Falcke, a Radboud Egyetem rádiócsillagászat és asztro-részecskefizika professzora egy nyilatkozatban. „De szerencsére még mindig nagyon sokáig tart”.
A hollandiai egyetem kutatócsoportja megállapította, hogy az univerzum összes csillaga egy kvintimilliárd év múlva teljesen elsötétül. Ez a szám 78 nullára végződik (azaz 1078), leríva pedig így fest:
1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
De bár ez rendkívül hosszú időnek hangzik, sokkal rövidebb, mint az előző előrejelzés, amely egy még 1100 nullát tartalmazott. Azt a fekete lyukak halálával hozták összefüggésbe.
Az univerzum vége és a Hawking-sugárzás
A három holland tudósból álló csapat a Hawking-sugárzást vizsgálta, amelyet először a híres brit fizikus, Stephen Hawking javasolt. Ez az elképzelés szerint a fekete lyukak lassan veszítenek tömegükből a hősugárzás révén.
A kvantummechanika és a gravitáció tulajdonságainak kombinációja miatt a fekete lyukat körülvevő görbült téridő kis mennyiségű hőt bocsát ki, magyarázza a NASA. Azon fekete lyukak esetében, amelyek nem halmoznak fel tömeget, hogy ezt az energiaveszteséget pótolják, a Hawking-sugárzás hatására az eseményhorizont idővel összezsugorodik, és az ilyen fekete lyuk végül energikus részecskék és gammasugarak villanásában elpárolog. A csillagtömegű fekete lyukak elpárolgásához az univerzum jelenlegi korának sokszorosára lenne szükség, a szupermasszív fekete lyukaknak pedig még ennél is hosszabb időre.
Ez a sugárzás úgy keletkezik, hogy az eseményhorizont közelében virtuális részecskék és antirészecske-párjaik pukkannak fel, az egyik részecske beesik, a másik pedig Hawking-sugárzásként távozik.
Alternatív elmélet
A Radboud Egyetem tudóscsoportja egy korábbi tanulmányában megállapította, hogy a fekete lyuk horizontjától távol is létrejöhetnek új részecskék, lényegében egy újfajta sugárzás, amellyel esetleg számolni kell.
„Megmutattuk, hogy messze a fekete lyukon túl a téridő görbülete nagy szerepet játszik a sugárzás létrejöttében. A részecskéket ott már a gravitációs mező árapály-erői választják el egymástól” – magyarázta Walter D. van Suijlekom akkori nyilatkozatában.
Alapvetően a csapat megkérdőjelezi azt a nézetet, hogy a neutroncsillagokat és a fehér törpéket (a csillagok életciklusának utolsó szakaszát) gyakorlatilag örökkévalóságnak tekintették. Ehelyett úgy vélik, hogy a téridő extrém görbülete az ultrasűrű objektumok körül elegendő ahhoz, hogy a virtuális részecskepárokat szétszakítsa és valódi részecskékké alakítsa át, amelyek kiszöknek a kozmoszba. Ez az univerum legállandóbbnak tűnő objektumainak is lassú, de elkerülhetetlen végzetét jelentheti.
A kutatók úgy vélik, hogy a mindezek halálát előidéző folyamat a Hawking-sugárzással áll összefüggésben, ahol a fekete lyukak sugárzást bocsátanak ki, miközben végül a semmivé „párolognak”. És bár eddig úgy gondolták, hogy ez a jelenség csak a fekete lyukakra vonatkozik, a kutatócsoport szerint a neutroncsillagok és a fehér törpék esetében is hasonló lehet.
A társszerző, Dr. Walter van Suijlekom, a Radboud Egyetem matematikaprofesszora úgy gondolja, hogy így jobban megjósolhatják az univerzum végét, és hozzátette: „Az ilyen jellegű kérdések feltevésével és a szélsőséges esetek vizsgálatával szeretnénk jobban megérteni az elméletet, és talán egy nap megfejthetjük a Hawking-sugárzás rejtélyét.”
Ez is érdekelhet:
- Új elmélettel egyesítenék a gravitációt és a kvantumilágot
- Csillagászok 10 milliárd fényév hosszú valamit találtak az űrben
- Eddig soha nem észlelt, rejtélyes fényimpulzusokat észleltek egy távoli csillag körül
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Üzbegisztán együttműködése a Türk Államok Szervezetével a turizmus területén bővül
A titokzatos budai fekete cica
Az EU összefog az orosz „árnyékflotta” ellen a Balti-tengeren
A Margitsziget elfeledett története
Putyin elmondta a béke orosz feltételeit
Döbbenetes: egy kígyó élve falta fel ezt az embert – VIDEÓ