Budapest szívében, a turisták által csodált Budai Vár alatt húzódik egy kevéssé ismert, sötét és misztikus világ. A föld alatti barlangrendszer, melyet ma a Budavári Labirintusként ismerünk, nem csupán a történelem csendes tanúja, hanem egy olyan helyszín, amely évszázadok óta ébreszti fel a képzeletet. Mi történhetett ott 2011-ben, amikor rendőrök szállták meg a labirintust, és hirtelen kiürítették azt? Miért zárták le, és vajon mit találtak, amit a nyilvánosság elől el akartak rejteni?
A barlangrendszer keletkezése több százezer évre nyúlik vissza. A termálvizek által kialakított üregek már az őskorban is menedéket nyújtottak az emberiség korai képviselőinek. Régészek Homo erectus által használt, 350 000 éves kőeszközöket találtak itt. Később az ókori rómaiak – Aquincum lakói – is használták ezeket a járatokat. A barlangokat élelmiszertárolásra, vízgyűjtésre, sőt menedékként is hasznosították — írja az Ancient Origins.
A magyar történelem alakulása a föld alatt
A tatárjárás után IV. Béla király parancsára megépített Budai Vár éppen ezen barlangok fölé emelkedett. A mélyben lévő járatok évszázadokon át szolgálták a vár lakóit. Használatuk idővel feledésbe merült, mígnem a 20. században újra felfedezték őket. Az 1930-as években végzett feltárások során emberi csontokat, régészeti leleteket és egy összetett, 1200 méter hosszú alagútrendszert tártak fel.
Vlad Tepes, “Drakula” herceg sötét öröksége
A labirintus egyik legismertebb legendája Vlad Tepes, más néven Karóbahúzó Vlad, a havasalföldi vajda alakjához kötődik. A történet szerint Mátyás király elárulta szövetségesét, elfogatta, majd a vár alatti sötét járatokba záratta. Állítólag Vlad évekig sínylődött itt, s a fogság alatt vált abból az emberből, aki később a történelem egyik legkegyetlenebb alakjaként vált ismertté. Egyes beszámolók szerint sírja is itt található – egy sírkő őrzi a helyet, ahol testét állítólag eltemették.
A bor szökőkútja és a Kétarcú Sámán
A labirintus nemcsak történelmi, hanem szürreális elemekkel is bővelkedik. A Mátyás-kori bor szökőkút, amelyből állítólag valódi bor folyik, máig működik – noha senki sem tudja, miért és hogyan. A látogatókat viaszbábuk, középkori kínzóeszközök, falakba vésett alakok és misztikus szobrok fogadják. A leghátborzongatóbb talán a Kétarcú Sámán, amelynek mindkét oldalán arcvonások találhatók, mintha mindig figyelne.
A rejtélyes 2011-es lezárás
2011. július 29-én különös események történtek. A Budai Vár labirintusát váratlanul rohamrendőrök lepték el. A turistákat és dolgozókat azonnal kikísérték, személyes holmijukat magukkal kellett vinniük. Nem adtak magyarázatot, és az egész létesítményt lezárták. Sem tűz, sem terrortámadás nem indokolta az akciót. Az üzemeltetőket megakadályozták abban, hogy visszatérjenek a helyszínre, és azóta is csak találgatások léteznek a történtek okairól.
Mi történt valójában a föld alatt?
Sokan úgy vélik, az akció mögött egy újabb történelmi felfedezés állhatott – talán a feltételezett sír, elveszett kincsek, vagy egy sötétebb múlt nyomai kerültek napvilágra. Mások szerint nemzeti örökségi okokból akarták az állami hatóságok ellenőrzésük alá vonni a területet. Azóta a labirintus egyes részei újra látogathatók, de a korábbi működtetők nem térhettek vissza.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Hunyadi János a király törvénytelen gyermeke lehetett
A Hitler elleni merénylet, ami megváltoztathatta volna a történelmet
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az EU összefog az orosz „árnyékflotta” ellen a Balti-tengeren
A Margitsziget elfeledett története
Putyin elmondta a béke orosz feltételeit
Sokkal korábban elpusztulhat az univerzum, mint hittük
Döbbenetes: egy kígyó élve falta fel ezt az embert – VIDEÓ
A világ leghosszabb folyójának titka, amely még ma is zavarba ejti a tudósokat