Rovarinvázió miatt bezárják a történelmi magyar könyvtárat
A pannonhalmi főapátság könyvtára, Magyarország egyik legrégebbi és legértékesebb gyűjteménye, példátlan válsággal néz szembe. 2025. június 1-től legalább hét hónapra bezár a látogatók, turisták és kutatók előtt, miközben szakértők széles körű rovarfertőzéssel küzdenek, amely a felbecsülhetetlen értékű állományt fenyegeti.
Nemzeti örökség veszélyben
A pannonhalmi főapátság könyvtárának hivatalos közleménye szerint a fertőzést rutinszerű takarítás során fedezték fel, és azt a kenyérbogár (Stegobium paniceum) okozta. Ez az elterjedt élősködő jellemzően élelmiszerraktárakban fordul elő, de képes történelmi könyvtárakban is súlyos károkat okozni. A bogarakat az állati eredetű ragasztó és növényi keményítő vonzotta, amelyek a régi könyvek kötésében és gerincében találhatók, így ideális táplálék- és szaporodási forrást találtak. Különösen a lárvák okoznak nagy károkat, mivel táplálkozás közben a lapokon és kötéseken átrágják magukat.
A fertőzés a magyarországi történelmi gyűjtemények között eddig ismeretlen mértékű, és a klasszicista stílusban épült könyvtárterem, ahol mintegy 400 000 kötetet őriznek, most veszélybe került. Az apátság közleménye szerint a kérdés nem csupán az, hogy beléphet-e a nagyközönség a 200 éves épületbe, hanem hogy megmarad-e a könyvtár a jövő nemzedékeinek.
Hogyan történhetett ez?
Szakértők szerint a fertőzés terjedését a hőmérséklet és a páratartalom emelkedése gyorsította fel – ezek a jelenségek az éghajlatváltozással hozhatók összefüggésbe –, amelyek kedveznek a bogarak gyors szaporodásának. Az elmúlt években a könyvtárban is emelkedett az átlagos hőmérséklet és páratartalom, ez pedig tovább segítette az élősködők terjedését. Feltételezhetően az apró rovarok az ablakokon, ajtókon vagy akár a látogatók ruházatán keresztül jutottak be – vonzotta őket a régi könyvek egyedi összetétele.

A Pannonhalmi Főapátság Könyvtára. Fotó: Wikimedia/Thaler Tamás
Azonnali intézkedések és védelem
A felfedezést követően az apátság azonnal magyar és nemzetközi szakembereket vont be a mentési terv kidolgozásába. A választott eljárás teljesen vegyszermentes, és külföldi példák alapján már bizonyított. Minden egyes könyvet külön kezelnek majd nitrogénben gazdag, oxigénmentes környezetben, amely elpusztítja a rovarokat anélkül, hogy kárt tenne az érzékeny anyagokban. Ezt követően a könyvtár minden felületét alaposan megtisztítják, mielőtt a könyvek visszakerülnének a polcokra.
Ez az aprólékos folyamat várhatóan legalább hét hónapot vesz igénybe, a helyszínen dolgozó elkötelezett szakértői csapat hosszú órákon keresztül végzi majd munkáját. A könyvek elszállítását túl kockázatosnak ítélték azok törékenysége és mennyisége miatt – közel 100 000 kötetet kell helyben kezelni.
Mi forog kockán?
Bár a legértékesebb darabokat – mint a kódexek és ősnyomtatványok – külön őrzik, és eddig nem érintette a fertőzés, a probléma mérete miatt a könyvtári gyűjtemény jelentős része veszélybe került. A károk teljes mértéke csak a konzerválási munkálatok befejezése után lesz felmérhető.

Fotó: Wikimedia/Raki_Man
Az apátság, amely az UNESCO világörökség része és nemzeti emlékhely, évente mintegy 140 000 látogatót fogad. A bezárás nemcsak a kutatókat és a turistákat sújtja, hanem egész Magyarország kulturális örökségét is komolyan érinti.
Helyreállítás és megelőzés
Miután a közvetlen veszélyhelyzetet sikerül elhárítani, az apátság éghajlathoz alkalmazkodó fejlesztéseket és könyvtártechnológiai korszerűsítéseket tervez bevezetni a jövőbeli fertőzések megelőzésére. Ezt követi majd a sérült könyvek restaurálása, melyhez a szükséges források egyelőre hiányoznak. Az apátság minden kulturális örökséget fontosnak tartó embert támogatásra kér ebben a monumentális feladatban.
„Most nem csupán a károk felmérése a cél, hanem a gyűjtemény megmentése – a fertőzés megszüntetése és a pótolhatatlan könyvtár fennmaradásának biztosítása a jövő nemzedékei számára” – hangsúlyozta az apátság.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A második világháborúban meghalt német katonák maradványait találták meg a Bécsi kapu téren
Végveszélyben a parajdi sóbánya? A víz már a turisztikai szintet is elérte
Ez a világ legrégebbi házi feladata
Majdnem kihalt az emberiség körülbelül egymillió évvel ezelőtt?
Porphüriosz története: Az óriásbálna, amely 50 évig terrorizálta Konstantinápolyt
Isaac Newton ekkorra jósolta a világvégét