Vigyázat: Ez az ártatlannak tűnő tevékenység 200 ezer forintunkba is kerülhet a Balatonnál
A Balaton nyáron nemcsak a strandolók, hanem a horgászok egyik legkedveltebb célpontja is, ám sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a kijelölt fürdőhelyeken szigorú szabályok vonatkoznak a pecázásra. Egy ártatlannak tűnő horgászat akár 200 ezer forintba is kerülhet, ha nem vagyunk tisztában a szabályozással.
Hol tilos nappal horgászni?
A horgászat tilalmát a 78/2008. (IV. 3.) kormányrendelet határozza meg, amely kimondja: kijelölt fürdőhelyeken a nyári idényben napkeltétől napnyugtáig tilos horgászni. A szabályozás célja a fürdőzők biztonságának megőrzése, a szabályszegés pedig akár szabálysértésnek is minősülhet, figyelmeztet a Pénzcentrum.

Résztvevő a IX. Nemzetközi Balatoni Bojlis Horgászversenyen Révfülöp közelében 2021. október 5-én. Fotó: MTI/Vasvári Tamás
A kijelölt fürdőhelyeket bóják és táblák jelzik, így ezekről a területekről nappal ki kell vonulniuk a horgászoknak. A tilalom azonban nem vonatkozik az éjszakai órákra: napnyugtától napkeltéig még a kijelölt fürdőhelyeken is szabadon lehet horgászni – erősítette meg a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNP Zrt.).
Szabadstrandokon szabad a pálya – de nem mindig
Más a helyzet a nem hivatalosan kijelölt fürdőhelyeken, azaz az úgynevezett szabadstrandokon. Ha a partszakaszon nincs kihelyezve bója vagy figyelmeztető tábla, akkor a fürdőhelyet nem tekintik kijelöltnek, így ott sem nappal, sem éjszaka nem korlátozott a horgászat. Ezeken a helyeken tehát szabadon lehet pecázni, amennyiben az nem zavarja a fürdőzőket.
Fontos azonban tudni, hogy a besorolás nem mindig egyértelmű. Jó példa erre a balatonakarattyai Gumirádli szabadstrand, amely a nevével ellentétben hivatalosan kijelölt fürdőhelynek számít, hiszen a területet táblák és bóják határolják. Itt tehát nappal tilos a horgászat, ezen szabály megsértése akár több százezer forintos bírságot is vonhat maga után.
Van, ahol az önkormányzat dönthet, de 2025-re nincs új tilalom
A helyi önkormányzatok ugyan elvileg kijelölhetnek új horgászati tilalmi zónákat, de ezt csak a BHNP Zrt. jóváhagyásával tehetik meg a 2013. évi CII. törvény alapján. A halgazdálkodási szervezet szerint 2025-re egyetlen balatoni település sem kezdeményezett új korlátozást, így idén nem változtak a korábbi szabályok.

Fotó: depositphotos.com
Jobb előre tájékozódni
Mivel a bírság mértéke komoly lehet, és főleg a nyári időszakban kifejezetten megterhelheti az ember pénzcárcáját, érdemes minden esetben előzetesen tájékozódni arról, hogy az adott strand hivatalosan kijelölt fürdőhelynek számít-e. Ebben segítséget nyújthat az érintett önkormányzat vagy közvetlenül a BHNP Zrt. is.
A balatoni horgászat továbbra is remek szabadidős tevékenység, de csak akkor, ha ismerjük és betartjuk a szabályokat. Egy figyelmetlenség ugyanis akár többhavi horgászkellék árát is elviheti – feleslegesen.
Érdemes elolvasni:
- Közel 3 méteres harcsát fogtak, az eddigi legnagyobb
- VIDEÓ: Cápát láttak a Balatonban, de van rá magyarázat
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
„Soha ne adják fel” – Aliyev üzent Ukrajnának, és keményen odaszúrt Moszkvának
Ausztria népessége a bevándorlók nélkül drasztikusan csökkenne: a magyarok vannak az egyik legtöbben az országban
Szenzáció: Megtalálták egy ősi maja város első királyának sírját
Meghalt a szaúdi „alvó herceg”, aki húsz évig feküdt kómában
Abu-Dzabinak búcsút intünk, de újabb közel-keleti piacra léphet be a Wizz Air
Budapest az egyik legjobb családi nyaralási célpont Európában – nem véletlenül!