Csendes nyári este, üldögélés a teraszon, közben iszogatás, beszélgetés, sztorizgatás a barátokkal, ám nem szűnik a zümmögés és állandóan el kell hajtani egy-egy éhes vérszívót, miközben gyülekeznek az idegesítő, viszkető piros pontok szerte a testünkön. Kinek ne lenne hasonló tapasztalata szerte az országban? Csakhogy mostmár úgy tűnik nem csupán csípnek a magyarországi szúnyogok, hanem elképesztően veszélyes betegségeket is terjeszthetnek.
Kiemelten veszélyes betegségeket terjeszthetnek a magyarországi szúnyogok
Az ATV beszámolója szerint az elmúlt hetekben két nagyon veszélyes, szúnyogok által terjesztett betegséges is azonosítottak hazánkban: az egyik a dengue-láz, míg a másik a malária. Ráadásul ezekre a betegségekre nincs kezelés: a dengue-láz vírusfertőzés (igaz, van ellene védőoltás), míg a malária egy parazita által okozott fertőzése. Súlyos esetekben kiegészítő, támogató kezeléseket lehet igénybe venni.
Csak a tüneteket lehet enyhíteni a jelenlegi tudásunk szerint, amelyek azonban nagyon súlyosak is lehetnek. A maláriát például évente 350-500 millióan is elkapják szerte a világban, közülük pedig több mint egymillióan meg is halnak. Többek között a klímaváltozás hatására is, a dengue-láz egyre gyakoribb Európában, Magyarországon is rohamosan nő az esetszám köszönhetően annak, hogy már hazánkban is megtelepedett a betegséget hordozó ázsiai tigrisszúnyog. Az Euronews szerint 2025 június közepéig kétszer annyian kapták el a betegséget, mint tavaly egész évben összesen az öreg kontinensen.
- Meghalt a szaúdi „alvó herceg”, aki húsz évig feküdt kómában
Így védekezhetsz
Szerencsére jó hír is van: egyrészt e betegségek egyike sem terjed emberről emberre. Másrészt Majer József biológus szerint magyarországi szúnyog csak akkor terjesztheti a betegséget, ha előtte fertőzöttet szívott meg és a kórokozó elszaporodott a szervezetében. Erre pedig kevés az esély. A detektált magyarországi esetek mindegyike olyan személyekről szólt, akik a betegség tüneteinek megjelenése előtt trópusi vidékeken nyaraltak.
- Egy új, ijesztő magyar kutatás szerint a mikroműanyagok megváltoztatják az élőlények viselkedését
Mit tehetünk ha ilyen vidékre utazunk és nem akarunk megfertőződni? Egyfelől érdemes folyamatosan szúnyogriasztót használni, másfelől alkalmazni az orvos által előírt megelőző gyógyszeres védekezést.
További cikkek egészség témában.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Milliókat érő középkori aranymedált talált egy négyéves kisfiú játék közben
Így ettek a történelem nagy seregei: Légiós lepény, kuruc szalonna, brit konzerv
EXKLUZÍV: Magyar motoros szenvedett súlyos balesetet Szarajevó mellett – KÉPEK
7 magyar film, amit nyáron mindenképp érdemes megnézni – VIDEÓK
Mi lesz a vendégmunkásokkal? Kínai cég jelentett be váratlanul halasztást magyarországi gigaprojektje kapcsán
Több mint 50 strand várja hétvégén izgalmas programokkal és hosszabb nyitvatartással a fürdőzőket