Kastélymentés, vagy valami más? – A dégi Festetics-kastély a 4iG-hez kerül
Új szakaszába lépett a hazai kastélyprogram: a kormány több történelmi épület tulajdonjogát adja át nagyvállalatoknak és önkormányzatoknak, köztük a dégi Festetics-kastélyét is. A cél a műemlékek megóvása és fenntartható hasznosítása, azonban az épületek sorsa politikai vitákat is gerjesztett.
Történelmi épületek átadása
Ahogyan arról a Telex is beszámolt, a kormány új programja keretében több történelmi ingatlant is átadnak nagyvállalatoknak vagy önkormányzatoknak, köztük a dégi Festetics-kastélyt, amely a 4iG Nyrt. tulajdonába kerülhet. A döntés Lázár János építési és közlekedési minisztertől származik, aki a törvény értelmében engedélyezheti az állami tulajdonú műemlékek ingyenes átadását. A cél kettős: egyrészt a nemzeti örökség széles körű hozzáférhetőségének biztosítása, másrészt a fenntartás költségeinek privatizálása. A 4iG az állagmegóvást, a múzeumi funkciók megtartását, valamint rendezvényhelyszínként történő hasznosítást tervezi.
Mi lesz a sorsuk?
Nemcsak a dégi kastély, hanem több más műemlék is új tulajdonoshoz kerül: a füzérradványi Károlyi-kastély a Révész Logisztikai Holdinghoz, a sopronhorpácsi Széchenyi-kastély a PBE Építő Kft.-hez, a komlódtótfalui kúria a vármegyei önkormányzathoz, míg a tatai Esterházy-kastély a Viarum Invest Kft.-hez. Ezek a cégek jellemzően a kormányhoz közel álló körökhöz köthetők, ami politikai kritikát váltott ki. A bírálók szerint az állami vagyon átadása transzparencia és verseny nélkül történik, noha a résztvevők szerint inkább közteher-átvállalásról, mintsem jutalomról van szó.
A törvény alapját a brit örökségkezelési modell adja, amelyben a történelmi épületeket családok vagy alapítványok kezelik, turisztikai és kulturális funkciókat ellátva. Magyarországon jelenleg mintegy 30–35 épületről van szó, amelyeket az állam már részben felújított vagy felújítás alatt állnak, de hosszú távon nem kíván közpénzből tovább finanszírozni. A cégek vállalják a felújítást, a közösségi hozzáférhetőséget (pl. látogatható parkok, múzeumok), cserébe rendezvény- és gazdasági célokra is hasznosíthatják az ingatlanokat. Ha a vállalásokat nem teljesítik, az adott építmény visszakerülhet az államhoz.
A kastélyprogram jövője
A program jövője még nem egyértelmű: miközben néhány ingatlan – például a nádasdladányi és bajnai kastély – már megtalálta új „örökbefogadóját”, más épületeknél még folyamatban van a kiválasztás. A pályázatokat az Építési és Közlekedési Minisztérium szervezi, a végleges tulajdonjogi rendezést pedig a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő végzi. Bár a kezdeményezés célja a műemlékek megóvása és hasznosítása, a közvélemény és az ellenzék részéről továbbra is vita övezi azt, hogy az épületek valóban a köz érdekét szolgálják-e, vagy inkább egy szűk elit privilégiumává válnak.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Romló tendenciák a magyar egészségügyben: A várakozási idő a legnagyobb különbség az állami és magánellátás között
Elfelejthetjük az országonkénti engedélyeket, hamarosan egyetlen vízummal látogathatunk meg 6 csodás országot
Zivatarokkal és jégesővel érkezik a felfrissülés Magyarországra: erre számíthatunk a napokban
Triplájára nőhet az EU-ba vízummentesen utazók adminisztrációs díja – Mit jelent ez Magyarország és az utazók számára?
Ezekre a magyar strandokra még simán bejutsz 2000 forint alatt
A mobil kaszinójátékok előnyei