A régészek valósággal megdöbbentek, amikor hosszas kutatómunka után bizánci városra bukkantak a mai Jordánia területén.
A kutatók végre megtalálták a titokzatos, 1500 éve eltűnt bizánci várost, Tharais-t Jordánia déli részén, derül ki a Daily Star cikkéből. Különösen azért meglepő, hogy a település mostanáig rejtőzködni tudott, mert már a híres madabai mozaiktérképen is jól látható volt.
Éveken át zajlott a kutatás
A régészekből és történészekből álló csapat 2021 és 2024 között végzett kitartó terepmunkája végre eredményt hozott. A munkát Dr. Musallam R. Al-Rawahneh vezette, csapatával történelmi szövegek, helyszíni kutatások és a helyi lakosoktól származó információk segítségével igyekeztek felkutatni a várost.
Dr. Al-Rawahneh szerint a Jordániában található város jelentősége jóval túlmutat egy egyszerű mezőgazdasági településén. „Az a tény, hogy ennyire kiemelten szerepel a madabai térképen, valamint a felfedezett bazilika, egyaránt azt sugallják, hogy szakrális hely volt, valamint fontos kereskedelmi pihenőpont is” – húzta alá a szakember.
Őskeresztény bazilika Jordániában!
A feltárások során ugyanis egy bizánci stílusú bazilika maradványira is találtak, amelynek mozaikpadlója, díszesen faragott kőkapui és monumentális küszöbkövei egyértelműen az őskeresztény építészet jellegzetességeit hordozzák.
De a templom nem az egyetlen különlegesség: előkerült egy szőlőprés, egy olívaolajprés és egy vízimalom is. Ezek a nyomok pedig a szakértők szerint egyértelműen igazolják, hogy a település önellátó lehetett, és komoly mezőgazdasági tevékenységet folytatott.
A földből előbukkantak még agyag- és üvegedények maradványai, kőeszközök, sőt fosszíliák is, de a legmeglepőbb leletek a görög és latin nyelvű sírfeliratok voltak, amelyek keresztény szimbólumokat és szövegeket tartalmaznak. A kutatás vezetői kiemelték, hogy ezek közül több az V. és VII. század közé datálható, ami bizonyítja, hogy ősi keresztény közösség élt itt.
Kereskedelmi központ is lehetett
Tharais földrajzi elhelyezkedése is kulcsfontosságú volt: a Moábi-fennsík és a Holt-tenger között feküdve a környező kereskedelmi útvonalak egyik fontos állomásaként funkcionált. Dr. Al-Rawahneh szerint e kettősség – a vallási és kereskedelmi központi szerep – emelte Tharais-t a bizánci világ fontos helyszínei közé.
Ám a város sorsa a VII. században tragikus fordulatot vett. A kutatók szerint valószínűleg földrengések, az éghajlatváltozás, valamint a Bizánci Birodalmat követő muszlim uralom megjelenése okozta a lakosság elvándorlását. Ezt követően a település évszázadokon keresztül rejtőzött a homok és az üledékrétegek alatt, szinte zavartalanul. Most viszont a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a modern, jordániai városfejlesztés komoly veszélyt jelenthet a lelőhely érintetlenségére.
A régészek természetesen nem állnak meg itt, a jövőbeni ásatások pedig remélhetőleg még több részletet tárnak fel az egykor virágzó Tharais mindennapi életéből, szokásaiból és hitéletéből.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Holttestet találtak a Velencei-tóban
Hamarosan új szkennerek jöhetnek az EU repülőterein, megszűnhet a legidegesítőbb korlátozás
Urbex a fővárosban: A Nyugati pályaudvar rejtett alagútja és más budapesti kincsek
Közlekedés Magyarországon 2025-ben: Szabályok, tippek, friss tudnivalók autósoknak
Újra forgalomkorlátozás lesz a budapesti repülőtérnél
1700 éves szarmata sírokat találtak Mórahalmon egy focipálya építése közben