1700 éves szarmata sírokat találtak Mórahalmon egy focipálya építése közben
A közelmúltban izgalmas régészeti felfedezés történt a Csongrád-Csanád vármegyei Mórahalom városában. A Móra Ferenc Múzeum régészei egy készülő sportkomplexum területén, két új műfüves focipálya földmunkái közben III. századi szarmata temetőre bukkantak. Az itt talált sírok, gödrök és árkok nem csupán Mórahalom múltját gazdagítják, hanem jelentős történeti-kulturális információval is szolgálnak a régió ókori lakosságának életéről.
Hogy néz ki egy szarmata temető?
A feltárt sírok többsége már bolygatott állapotban volt, így a csontok gyakran másodlagos helyzetben kerültek elő. A sírokban több esetben felfedezhető volt a rönkkoporsós temetkezési szokás: az elhunytakat két részre osztott koporsóba helyezték, amit koporsókapcsok fogtak össze. Ezek a temetkezési módok jól illeszkednek a harmadik század szarmata hagyományaihoz, amelyek során az északról érkezett nomád népesség letelepedett a Dél-Alföld területén.
Más történeti leleteket is találtak a környéken
A Mórahalom környéke gazdag régészeti emlékekben. Az Alsóközpont piactérnél például több szarmata sírt is feltártak már korábban, amelyeket a szegedi múzeum őriz. A homok talaj és a talajvíz okozta gyors korhadás miatt sok sírban a csontmaradványok rossz állapotban kerültek elő, azonban a tárgyi leletek – például edények, kések – alapján egyértelműen meghatározható a sírok korabeli jellege és kulturális kötődése.
Egy jóval későbbi emlék: a „Magyar Maginot-vonal”
Érdekesség, hogy a feltárt területen egy betonbunkert is találtak, amely az 1950-es években kiépített Déli Védelmi Rendszer, más néven a Rákosi-vonal része volt. Ez a körülbelül 630km hosszú védmű Magyarország déli határán húzódott, és a lehetséges jugoszláv támadások elleni védekezés központja volt.

Forrás: MFM Régészeti Osztály/Facebook
A mostani mórahalmi feltárás, valamint a korábbi régészeti eredmények is alátámasztják, hogy a település környéke már évszázadokkal ezelőtt is jelentős lakott terület volt, ahol a szarmata népesség jelenléte a tárgyi leletek, temetkezési szokások révén is jól nyomon követhető. Mindez nemcsak a helyi, hanem a magyar régészeti örökség fontos része is.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ezekre a magyar strandokra még simán bejutsz 2000 forint alatt
Kastélymentés, vagy valami más? – A dégi Festetics-kastély a 4iG-hez kerül
Holttestet találtak a Velencei-tóban
Hamarosan új szkennerek jöhetnek az EU repülőterein, megszűnhet a legidegesítőbb korlátozás
Urbex a fővárosban: A Nyugati pályaudvar rejtett alagútja és más budapesti kincsek
Közlekedés Magyarországon 2025-ben: Szabályok, tippek, friss tudnivalók autósoknak