Koszovói-szerb konfliktus: a NATO közbelépett, újranyit a határ
Szombaton újra megnyitották a koszovói határátkelőt Szerbiával, miután a szerbek eltávolították a teherautókat és személygépkocsikat, és a NATO-csapatok bevonultak a területre. Az Európai Unió közvetítésével létrejött a megállapodás, így a szomszédos országok között a gépkocsik rendszámtáblái miatt kialakult vita lezárult.
A Reuters beszámolója szerint a koszovói különleges rendőri erők közel két héttel azután vonultak ki az ország északi részén lévő határátkelőhelyről, hogy a szerbek útlezárással tiltakoztak az ellen, hogy Koszovó ideiglenes rendszámtáblákat vezetett be minden Szerbiából érkező autó számára.
A koszovói kormány szerint a rendszámtábla-kötelezettséget a Szerbia által a koszovói sofőrökkel szemben 2008 óta hozott intézkedések megtorlásaként vezették be, amikor Koszovó kikiáltotta függetlenségét Szerbiától.
“Ettől a hétvégétől kezdve és a következő két hétben a KFOR ideiglenes, erőteljes és aktív jelenlétet tart fenn a térségben, az említett megállapodással összhangban” – áll a NATO vezette békefenntartó erő, az úgynevezett KFOR közleményében.
Szerbia, amely a NATO 1999-es bombázása után elvesztette az ellenőrzést Koszovó felett, nem ismeri el Koszovó függetlenségét, és ezért nem ismeri el jogát olyan intézkedések megtételére, mint például az autók nyilvántartásba vétele.
Az aktuális konfrontáció erőszakba torkollott, de a két ország – Miroslav Lajcak, az EU különmegbízottjának közvetítésével – csütörtökön megegyezett.
Az egyezség értelmében a rendszámtáblákon matricák fogják takarni az állami szimbólumokat, és a NATO, amelynek mintegy 3000 katonája van Koszovóban, engedélyt kap a terület ellenőrzésére.
A helyi szerbek szombaton a NATO-erőkhöz tartozó szlovén katonákkal beszélgettek, miközben eltávolították a barikádokat, miközben a koszovói rendőrség járművei a határátkelőnél álltak.
A kivonulásuk határideje délután 4 óra volt.
Szerbiának az uniós tagság felé haladva meg kell oldania minden nyitott kérdést Koszovóval.
A két fél 2013-ban állapodott meg az EU által közvetített párbeszédről, de azóta kevés előrelépés történt.
Koszovó függetlenségét nyugati országok, köztük az Egyesült Államok és Nagy-Britannia támogatták, de öt uniós tagállam (Spanyolország, Ciprus, Görögország, Románia és Szlovákia) még mindig nem ismeri el, és az ENSZ-tagságát Szerbia hagyományos szövetségese, Oroszország blokkolja. Kína sem ismerte el a függetlenséget.
Érdemes elolvasniKormányzati épületeket támadtak meg a szerbek Koszovóban
itt tudod támogatni az oldalunkat