A boldogító „nem”
Tudtad, hogy a mentális egészségedért azzal is sokat tehetsz, ha időnként nemet mondasz? Vannak dolgok, amikre egyszerűen nem mondhatunk nemet, akkor sem, ha minden porcikánk tiltakozik ellene. És van a többi dolog, amiről viszont mi dönthetünk. Még akkor is, ha ezt néha nehéz felismerni. Cikkünkben ehhez hoztunk néhány tippet. Neked ajánljuk, ha fordult már elő veled olyan, hogy igent mondtál, amikor legbelül nemet szerettél volna.
Nemet mondani meg kell tanulni. Sokan azért is nehezen ejtik ki ezt a rövid szót, mert attól tartanak, hogy megbántanak vele másokat. Elveszítenek egy fontos kapcsolatot, vagy csalódást okoznak. Hiszen egész életükben azt hallgatták, hogy kedvesnek kell lenniük, jól kell viselkedniük. Mások szükségleteit a sajátjuk elé kell helyezni, különben nem lesznek elég jók. A tapasztalat azonban az, hogy
az emberek valójában túlbecsülik, mások mennyire sértődnek meg, ha nemleges választ kapnak tőlük.
Jelezd a határaidat!
Az életben számos kötelezettségünk van. Utasítások, határidők, előírások, váratlan helyzetek tömkelege vesz körbe bennünket nap mint nap. Ezek egy része alól nem ildomos kivonni magunkat. Más részük azonban csak azért valósul meg, mert nincs merszünk nemet mondani, vagy nem tudjuk, hogyan tehetnénk azt meg.
Segít, ha megfogalmazzuk a határainkat – a magunk és mások számára is.
A határok szabása annak megállapítása és kifejezése, hogy milyen viselkedéseket tartunk elfogadható és nem elfogadható magatartásnak velünk szemben. Ez könnyebben megy, ha vannak pozitív példák a környezetünkben. De a saját tapasztalatainkat is összegyűjthetjük, mely helyzetekben éreztük korábban azt, hogy tiszteletben tartották a határainkat. Idézzük fel ezeket az eseteket minél részletesebben. Főleg azokra figyelve, hogy mit és hogyan tettünk mi magunk ennek érdekében. Ezeket a jó gyakorlatokat a jövőbeli viselkedésünkbe is beépíthetjük.
Ne a személyt utasítsd el!
Azzal, hogy tiszteletben tartod a határaidat és ezek megsértését mások felé is jelzed, már fontos lépéseket tettél. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy ilyen esetekben ne a személyre, hanem csak az illető határsértő viselkedésére mondj nemet. A viselkedésen ugyanis lehet változtatni – amennyiben a másik félnek is a szándékában áll.
A határozottság ugyanakkor nem agresszivitást vagy sértő megfogalmazást jelent.
Bár a „Nem.” egy önállóan is értelmes magyar mondat, nem tilos, ha közben tapintatosak is tudunk maradni a másik féllel,
például „Sajnálom, hogy ezt kell mondjam”, „Szeretném, de ez most sajnos tényleg nem fog menni.” bevezetésekkel.

Érdemes elolvasniHalogatok, tehát vagyok
Fogalmazz egyértelműen!
Néhányan próbálják megúszni a nemleges választ. A hümmögéssel, a válasz elodázásával azonban csak a kellemetlen érzést cipelik magukban tovább. Nem apellálhatunk arra, hogy a másik megfelelően ismeri fel a nonverbális jelzéseinket. A „talán” vagy a „mindegy” félrevezető is lehet a számára, ha nem éppen hiú reményt kelt benne.
A nemet mondás hatékonyságának növelésére egy érdekes stratégiát vet fel Vanessa Patrick, a Houstoni Egyetem marketing professzora.
A nyelvi megfogalmazással is sokat tehetünk azért, hogy mások könnyebben elfogadják a nemleges választ.
Ha a „nem” belső indíttatásból jön („Köszönöm, nem eszem édességet”), sokkal inkább tiszteletben tartják mások. Ha azonban a helyzet nem tőlünk függ („Köszönöm, sajnos nem ehetek édességet”), az emberek firtatni kezdik az okát és különféle megoldási alternatívákat javasolnak. Ezzel pedig nem lezártuk a kérdést, hanem újabb magyarázkodásokba sodortuk csak magunkat.
Válts perspektívát!
A nemet mondás gyakorolható. A kezdeti sikereket azonban a kitartó kérlelők megtörhetik. Könnyebben következetesek tudunk azonban maradni, ha végig szem előtt tartjuk, hogy
a „nem” tulajdonképpen egy „igen”, egy másik dologra.
Segít ebben, ha tisztában vagyunk céljainkkal, értékrendünkkel. Ha azonban nem jelezzük a többiek számára egyértelműen, hogy mire szeretnénk és mire nem szeretnénk használni az időnket, mások fognak gazdálkodni vele helyettünk.
Felhasznált források:
Carlin Flora (2017). The Hardest Word. https://www.psychologytoday.com/us/articles/201709/the-hardest-word?collection=1106518
Mariana Bockarova Ph.D. (2016). 4 Ways to Set and Keep Your Personal Boundaries. https://www.psychologytoday.com/us/blog/romantically-attached/201608/4-ways-set-and-keep-your-personal-boundaries?collection=1106518
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A legendás Orient Expresszen utazhatsz Budapestről Párizsba
A „rabul” ejtő Salamon-torony
Újra megnyitotta kapuit Magyarország egyik ikonikus szállodája
Még idén megnyílik a Biodóm, ráadásul állandó jelleggel
Putyin az egyik legjobb emberét küldi Washingtonba tárgyalni
A CERN egy még nagyobb részecskegyorsítót tervez a Nagy Hadronütköztető mellé