A lezárások után elindultunk nyaralni, de nagyon hiányoznak a külföldi vendégek. Budapest szenved, a nyaralóhelyek viszont tavalyhoz képest szárnyalnak, ám még messze a válság előtti szint. Turisztikai körképünk.
A vendégéjszakák száma 2020 júniusához képest több mint másfélszeresére nőtt, 2019 azonos hónapjához mérten 57 százalékkal csökkent. Tavalyhoz képest kétszeresére nőtt, ám a válság előtti időszakhoz képest még mindig rettenetesen kevés a külföldi turisták száma, Budapest pedig még mindig szenved.
A kereskedelmi szálláshelyekre vonatkozó, a járvány megfékezését célzó védelmi intézkedések könnyítésének hatására a belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, valamint közösségi szálláshelyeken) eltöltött éjszakák száma júniusban 2020 azonos hónapjához viszonyítva másfélszeresére nőtt, ám még így is 33 százalékkal maradt el a járvány kitörése előtti év, 2019 júniusához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Hiányoznak a külföldi turisták
Ugyanakkor hozzátették: bár a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 2020. júniushoz mérten kétszeresére emelkedett,
2019 azonos időszakához viszonyítva még mindig 85 százalékkal marad el. Az előző hónaphoz képest a belföldi vendégéjszakák száma 585 ezerrel magasabb volt.
Tavaly júniushoz képest a belföldi vendégek száma 42, a vendégéjszakáké 51 százalékkal lett nagyobb, az éjszakák 66 százalékát szállodákban töltötték, ahol a növekedés mértéke több mint másfélszeres volt.
Érdemes elolvasniTurizmus: a külföldi vendégek lassabban, de jönnek Magyarországra
A panziókban 18, a kempingekben 27 százalékkal több éjszakát regisztráltak. A közösségi szálláshelyeken az előző év júniusi forgalom majdnem kétszerese jelentkezett. A legnépszerűbb turisztikai régió a Balaton volt, ahol a belföldi vendégéjszakák harmadát regisztrálták.
A külföldi vendégek száma 86, a vendégéjszakáké 99 százalékkal nőtt (a kiugró adat oka a 2020-as rettenetesen alacsony bázis). A szálláshelyekre érkezett 84 ezer vendég 222 ezer vendégéjszakát töltött el. A vendégek nagy része szállodában szállt meg, az ott eltöltött éjszakák száma közel két és félszeresére bővült 2020 júniusához képest. A növekedés Budapest esetében volt a legnagyobb (több mint hatszoros).
A várakozások szerint a turisztikai ágazatban júliusban és augusztusban is kiemelkedő forgalomra lehet számítani. A kedvező adatok főleg a nyaralóhelyeknek köszönhetők, a fővárosban azonban a belvárosi éttermek zöme most is zárva van, mivel itt a turizmus még nem állt helyre – írta csütörtöki számában a Világgazdaság.
Érdemes elolvasniA belföldi turizmus mindent visz? Több mint 1 millió magyar utazhat Budapestre idén
Levegőhöz jut az ágazat
A KSH kimutatása szerint a vendéglátóhelyek júniusi árbevétele csaknem 130 milliárd forint volt, míg 2019 júniusában 133 milliárd forintot tett ki. Az előzetes pénztárforgalmi adatok szerint június 24. és július 23. között a vendéglátás árbevétele már 10,3 százalékkal meghaladta a két évvel ezelőttit.
Érdemes elolvasniÚj luxusszállodával gazdagodott Budapest, megnyílt a Matild Palace – képek
A Világgazdaság ugyanakkor hozzáteszi: a piaci szereplők még mindig borúlátók, főleg a járvány várható negyedik hulláma miatt.
Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke szerint a vendéglátók legnagyobb része továbbra is a létfenntartásért küzd, elfogytak a tartalékaik, és attól tartanak, hogy egy esetleges újabb teljes lezárást már nem tudnának túlélni. A szektor helyzetét a munkaerőhiány és az alapanyagok drágulása is nehezíti – tette hozzá.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Innen indultak a 20. századi Nobel-díjas tudósaink
Vasútépítő munkások találtak egy 5 ezer éves pincét
Rájöhettek, mitől vált olyan kietlenné a Mars felszíne
Zelenszkij: Jövőre döntő csapást kell mérnünk Oroszországra, hogy ne fenyegesse többé Európát
A Föld első csúcsragadozója teljesen már étrenden élt, mint eddig gondolták
Túrázz a levelek színkavalkádjában: őszi kirándulási tippek – Spinanga