A félreismert Dobzsekirály – Hét dolog, amit rosszul tudtál II. Ulászlóról
1490. szeptember 18-án helyezték a Szent Koronát II. Ulászló fejére. Alakja manapság a tutyimutyi, tehetetlen, elszegényedő uralkodó jelképe, aki még enni is a budai lacikonyhákra kellett, hogy járjon. A Hunyadi Mátyás örökségét eltékozló királyról karikatúrába illő kép él bennünk manapság. De valóban ő volt a felelős a Magyar Királyság hanyatlásáért és végső soron a mohácsi vereségért? Az alábbi írásunkban összeszedtünk néhány szempontot, ami más megvilágításba helyezheti Ulászló értékelését.
1. Annyira szegény volt, hogy budai “lacikonyhákba” járt enni
A királyi udvar elszegényedésének népszerű sztorieleme, hogy II. Ulászló a budai lacikonyhákba járt enni és innen ered az elnevezés is. Hogy honnan eredhet, arról EBBEN A CIKKÜNKBEN írtunk. A történet (és a II. Ulászlóról szóló tévhitek jelentős része) vélhetően Heltai Gáspártól ered, aki leírta, hogy a király annyira elszegényedett, hogy a budai mészárosoktól rovásra hozatta a húst.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy maga a király járt volna ki szegénységében a piacra enni,
hanem mindössze azt jelentette, hogy “hitelbe” vásárolt. Márpedig maradtak fent forrásaink Ulászló lakomáiról, amelyek cseppet sem maradtak el más királyi udvarok étkezéseitől.

II. Ulászló a prágai Szent Vitus-székesegyházban (Wikipédia)
2. Eltékozolta az ország vagyonát
A gazdag, erős és hatalmas Mátyás királlyal szemben ott él bennünk a gyenge, tehetetlen és szegény Ulászló alakja. Emellett a középkori Magyarország királyi kincstáráról a mesék és fantasyk mintájára olyan kép él bennünk,
mintha lett volna valahol egy terem teletömve aranypénzekkel és kincsekkel, amelyet Mátyás teletöltött, Ulászló pedig eltékozolt.
Valójában utóbbi nem létezett, a királyi kincstár jövedelmeit nagyon röviden úgy jellemezhetjk ebben a korban, hogy az adószedéssel befolyó jövedelmeket kötötték le előre. Ulászló idején a királyi jövedelmek csakugyan elégtelenek voltak az ország kiadásainak a fedezésére, de elsősorban két oka volt. Egyfelől valamennyi késő középkori udvar, beleértve ebbe pl. I. Ferenc francia király vagy VIII. Henrik angol király udvarát is, folyamatosan küzdött a pénzhiánnyal. (Az angol király a reformáció keretében ezért lefogaltatta a katolikus kolostorok vagyonát). Másfelől a török nyomás miatt a magyar végvárrendszer és a hozzá kapcsolódó kiadások annyira megnövekedtek, hogy azt a késő középkori állam nem bírta el tartósan anyagilag.

II. Ulászló aranypénze 1491-ből (Wikipédia)
3. Elviselte, hogy ökörnek hívják
II. Ulászlót “ökörnek” is becézték, vélhetően a békés természete miatt. Erre több forrásunk is van, és gyakran szoktuk emlegetni, mint Magyarország és a királyi hatalom hanyatlásának egyik jelét. Azonban szó sincs arról, hogy II. Ulászló ezt a jelzőt tudomásul vette volna.
Újlaki Lőrinc herceg, az ország egyik legnagyobb földbirtokosa szintén ökörnek nevezte a királyt, amivel szándékosan felségsértést követett el.
Többek között emiatt II. Ulászló hadjáratot indított ellene, és 1494-95-ben több várát is elfoglalta. Újlaki megadta magát, a király pedig elkobozta a birtokait. Bakócz Tamás közbenjárására végül megkegyelmezett a főúrnak, aki ezt követően hűséges maradt Ulászlóhoz.
4. Azért választották meg, mert gyengekezű királyt akartak
Amikor Hunyadi Mátyás meghalt, a magyar rendek választás előtt álltak. A magyar trónra négy jelölt pályázott, Corvin János, az ország egyik legnagyobb birtokosa és Mátyás törvénytelen fia, Habsburg Miksa, a német-római császár fia, II. Ulászló cseh király és János Albert, Ulászló testvére, a lengyel király fia. 1492 végéről fennmaradt a székelyek panaszlevele, amelyben azzal vádolták meg Báthori István erdélyi vajdát, a kenyérmezei csata (1479) egyik győztes hadvezérét, hogy a királyról azt mondta, hogy azért választották meg őt, hogy “az üstökét a markukban tarthassák”. Vélhetően ez csak a székelyek kísérlete volt arra, hogy az amúgy a király által rendteremtés céljából Székelyföldre küldött Báthorit befeketítsék.
De ha el is hangzott ilyen mondat, Báthori István csakhamar a maga bőrén tapasztalhatta meg ennek ellenkezőjét, amikor a király egyszerűen elvette tőle a vajdaságot 1493 végén.
Valójában Ulászlót a meglévő cseh királyi címe, a Mátyás által elfoglalt cseh területek megtartása és az általa ígért béke miatt választották meg a többi jelölttel szemben, nem azért, mert gyengekezű uralkodó lett volna. Ráadásul magával Hunyadi Mátyással szemben is eredményesen védte meg cseh királyi címét, miután megválasztották.
5. Mások kormányoztak helyette, mindent a “Dobzse” szóval hagyott jóvá
Szintén Heltainál olvashatjuk, hogy Ulászló mindent a “dobzse”, azaz a “jól van” szóval hagyott jóvá. Ez a legenda olyan makacsul tatja magát, hogy a király állandó jelzőjévé is vált. Valójában amit ismerünk Ulászló kormányzásából, az pont az ellenkezőjére utal. Ő az első olyan király, akinek nagy számú, saját kezével aláírt oklevelét ismerjük.
Sőt, 1505-ből már olyan levél is maradt fenn, amelyet teljes egészében a király írt meg.
Bár Bakócz Tamás kétségtelenül nagyhatalmú kancellár volt, találunk példát arra, hogy egy általa előkészíttetett dokumentumból a király egyszerűen kihúzta a rá nézve káros részeket. Sőt, arra is akad példa, és az oklevélből úgy tűnik, hogy ez a mindennapos működés részét képezte, hogy Bakócz Tamás elküldette egy oklevél végleges változatát a királynak, akinek azt külön jóvá kellett hagynia. Vagyis a végső szót mindig a király mondta ki a kormányzásra utaló forrásaink alapján, így a később meggyökeresedő kép a mindenre bólogató királyról inkább meseszerű karikatúra, semmint a közvetlen forrásokból megismerhető valóság.

II. Ulászló saját kezű levele. (Magyar Nemzeti Levéltár)
6. Szétverette a fekete sereget
Hunyadi Mátyás fekete seregének szétkergetését általában a korszak bűnéül szokták felróni, két okból, egyrészt azért, mert a Magyar Királyság nem volt képes fenntartani azt a hadsereget, amit Mátyás idejében, másrészt azért, mert nem küldték a török ellen harcolni. Hunyadi Mátyás azonban két eszközzel érte el a fekete sereg költségeinek a kigazdálkodását.
Egyfelől a seregét a morva területeken állomásoztatta, kötelezve az ottaniakat, hogy tartsák el a sereget.
Másrészt az éves hadiadót egy évben többször beszedette, az így kisajtolt összeg pedig lehetővé tette a hadjáratok finanszírozását. Mivel II. Ulászló cseh királyként birtokba vette a morva területeket, az éves hadiadó kapcsán pedig megígérte, hogy nem veti ki egy évben többször (noha ezt nem mindig tartotta meg), így a fekete sereg fenntartásának összege elapadt.

Szent György és Szent Flórián ábrázolása a fekete sereg páncéljában a felvidéki Pónik templomából (Wikipédia)
A fekete sereg ráadásul Mátyás idején sem volt alkalmas a török elleni harcra, nem véletlenül nem vetette be azt soha a déli fronton. Ez alól egy kivétel volt, amikor 1475-76-ban hosszú ostrom után is csak csellel tudta elfoglalni Szabács várát. Amikor Mátyás halála után a déli végekre küldött egykori zsoldossereg fellázadt az új keretek ellen, Kinizsi Pál végül erővel kergette szét őket.
7. A Habsburgok bábja volt
Inkább a Facebook-kommentek, mint a komolyan vehető történeti munkák állítása, hogy a Jagelló uralkodók már a kezdetektől fogva a Habsburgok bábjai voltak és mindent a Habsburgok érdekei szerint tettek. Ez alapvetően egy visszamenőleges állítás, amikor is a Mohács utáni időkból próbálunk következtetni a Jagelló-korra, ahelyett, hogy a kortárs forrásokból vonnánk le következtetéseket. II. Ulászló valóban békés viszonyra törekedett a Habsburgokkal, különösen elődjéhez, Hunyadi Mátyáshoz képest.
Ám ez nem akadályozta meg abban, hogy háborút is viseljen ellenük.
A francia diplomácia ugyanis megpróbálta megnyerni a tekintélyes magyar királyt egy Habsburg-ellenes szövetségnek, ennek a részét képezte Ulászló és Candale-i Anna királyné házassága. Ez átmeneti sikert hozott, 1506-ban a Magyar Királyság hadat is üzent Habsburg Miksának, ám az összetűzés eredménytelenségét látva ismét visszatért a békés politikához. Hogy fia öröklését biztosítsa, tető alá hozta a Habsburg-Jagelló házassági szerződést, amelyben a fia, a későbbi II. Lajos és lánya, Anna is Habsburg házastársat kapott. A történtekből az szűrhető le, hogy a Habsburgokkal való viszonyán úgy változtatott, ahogy a saját érdekei kívánták, nem játszott valamiféle alárendelt szerepet, amint azt utólag felróják neki.

Érdemes elolvasni495 éve történt: tíz tény, amit nem jól tudunk a mohácsi csatáról
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje