• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Szerk Szerk · 2021.11.11.
· Kult+Múlt

Évtizedek óta nem került elő ilyen lelet Európában: római díszpáncél a Nemzeti Múzeum legújabb műtárgya

Különösen értékes régészeti lelettel, egy teljes és ép állapotú római katonai ló fejpáncéllal gyarapodott a Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Tárának Római Gyűjteménye.

A Duna komáromi szakaszából kiemelt lelet jelentős: a páncélnak mindhárom eleme megőrződött. Ilyen ép állapotú vértet már több mint hetven éve nem találtak a Római Birodalom területén – áll a Magyar Nemzeti Múzeum legfrissebb közleményében.

Mint írják: a gazdagon díszített elemeken a ruhátlan Mars isten és a Iuppitert idéző sasok is jól kivehetők. A tárgyat bemutató kiállítás megnyitásával egyidőben aláírják a Magyar Nemzeti Múzeum és az ELTE közötti együttműködési megállapodás megújítását.

Az eseményen Latorcai Csaba, az Emberi Erőforrások Minisztériumának Közigazgatási Államtitkára közölte:

BEZÁRÁS

a 2-3. században készült ló fejpáncél a „Hónap kincse”. Ilyen állapotú, teljes garnitúrát már több mint hetven éve nem találtak az egykori Római Birodalom területén. A pannóniai tartományokból eddig mindössze egyetlen teljes ló fejpáncél maradt fent, ám az jóval korábbi, 1. századi, díszítése is eltérő.

L. SIMON László; BORHY László; LATORCAI Csaba

Budapest, 2021. november 10.
Latorcai Csaba, az Emberi Erõforrások Minisztériumának közigazgatási államtitkára, L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum fõigazgatója és Borhy László, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) rektora (b-j) a Római díszpáncél a Dunából címû kamaratárlat sajtótájékoztatóján a Magyar Nemzeti Múzeum Lapidáriumában 2021. november 10-én. Egy értékes régészeti lelettel, egy magángyûjtõtõl 2,65 millió forintért megvásárolt teljes és ép római katonai lófejpáncéllal gyarapodott a Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Tárának Római Gyûjteménye. A Duna komáromi szakaszából fél évszázada kiemelt páncélnak mindhárom eleme megõrzõdött. Ilyen ép állapotú vértet már több mint hetven éve nem találtak a Római Birodalom területén.
MTI/Kovács Attila

Vajon hogy került a Dunába?

A fejvérteket a katonák hátaslovainak kantárszíjaihoz kötötték, úgy, hogy védjék az állat sérülékeny szemeit és homlokát. A Dunában talált darab nem az állat teljes fejét befedő, nagyméretű fajta, hanem a csak a szemeket és azok környékét, valamint a homlokot védő, középméretű vértek közé sorolható.

A díszpáncél-garnitúra egyike azon római katonai felszerelési tárgyaknak és fegyverleleteknek, amelyek nagy számban kerültek elő a Római Birodalom határfolyóiból. Hasonlóképpen gyakoriak a római sisakok, csatatőrök, kardok és pajzsalkatrészek, valamint elsüllyedt római hadihajókból származó, katonák felirataival ellátott rézbográcsok és más bronzedények.

I. Ulászló a várnai csatában Jan Matejko festményén (Wikipédia)
Érdemes elolvasniA várnai csata ezért dőlt el a törökök javára

A középső, nyolcszögletű elem ívelt éleit és sarkait kettős, illetve hármas karéjformákkal tagolták, a figurákat pedig szurokágyon, kalapálással történő domborítással alakították ki. A két ellentétes állású szélső lemez halhólyag vagy vízcsepp formájú, és zsanérral kapcsolták őket a középső lemezhez. A két szemet védő kosár félgömb formáját valószínűleg kalapálással és esztergán, fémnyomással alakították ki.

Különleges római díszpáncélt mutat be a Nemzeti Múzeum

Budapest, 2021. november 10.
A kiállított díszpáncél a Római díszpáncél a Dunából címû kamaratárlat sajtótájékoztatóján a Magyar Nemzeti Múzeum Lapidáriumában 2021. november 10-én. Egy értékes régészeti lelettel, egy magángyûjtõtõl 2,65 millió forintért megvásárolt teljes és ép római katonai lófejpáncéllal gyarapodott a Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Tárának Római Gyûjteménye. A Duna komáromi szakaszából fél évszázada kiemelt páncélnak mindhárom eleme megõrzõdött. Ilyen ép állapotú vértet már több mint hetven éve nem találtak a Római Birodalom területén.
MTI/Kovács Attila

A római díszfegyvereken csaknem kizárólagosan a hadsereg isteneit idézték meg: a kiállított páncél főszereplője a mindössze teste köré csavart katonaköpenyt viselő, ruhátlan Mars isten. Jelképe a lándzsa és a pajzs, amelyek az istenség kezében a páncélon is megjelennek. Fejét balra, a lándzsa felé fordítja, sisakja és annak magas taréja így profilból látszik. Felemelt jobb kezében lándzsát, baljában földre állított, „lebegő”, ovális pajzsot tart. Érdekesség, hogy a pajzs közepéről hiányzik a pajzsdudor, valamint a kardszíj által tartott hüvely üres, nem látható a kard markolata. Ezek valószínűleg véletlenül maradtak le.

Az oldallemezeken látható kisebb méretű, ragadozó tekintetű, horgas csőrű sasmadár a Birodalom főistenét, Iuppitert idézte meg, aki Róma legfőbb védelmezője és támogatója volt. Aki Iuppiter képmását vagy jelképeit viselte, az isten védelme alá helyezte magát. A glóbuszon álló sast hatalmi jelképként is használták, amely megtestesítette a rómaiak – Iuppiter által biztosított – világuralmát.

Többféle magyarázat is létezik arra, hogy a római kori fegyverleletek annak idején miként kerülhettek a folyóba. Egyrészt lehettek például isteneknek szánt, folyóba dobott fogadalmi áldozati ajándékok, de elsüllyedt hadi vagy csapatszállító hajók roncsai is rejthették őket. Jelen páncél esetében a folyón, vagy közvetlenül annak partjain zajló fegyveres konfliktusok lehetősége kizárható, mivel a mai ismeretek szerint ilyen díszpáncélokat harci körülmények között nem viseltek.

Különleges római díszpáncélt mutat be a Nemzeti Múzeum

Budapest, 2021. november 10.
A kiállított díszpáncél hátsó oldala a Római díszpáncél a Dunából címû kamaratárlat sajtótájékoztatóján a Magyar Nemzeti Múzeum Lapidáriumában 2021. november 10-én. Egy értékes régészeti lelettel, egy magángyûjtõtõl 2,65 millió forintért megvásárolt teljes és ép római katonai lófejpáncéllal gyarapodott a Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Tárának Római Gyûjteménye. A Duna komáromi szakaszából fél évszázada kiemelt páncélnak mindhárom eleme megõrzõdött. Ilyen ép állapotú vértet már több mint hetven éve nem találtak a Római Birodalom területén.
MTI/Kovács Attila

Vélhetően a Duna komáromi szakaszáról került elő

A lelet lelőhelye a hagyomány szerint a Duna komáromi szakasza. Itt fekszik Felső-Pannonia tartomány egyik fő katonai támaszpontja, Brigetio, a mai Komárom Szőny városrésze. A nehézgyalogosokból álló légiókhoz százhúsz főnyi lovasság is tartozott, és ezek a katonák díszpáncélt is viseltek. A páncél tulajdonosa, hacsak nem hajón utazott, valószínűleg Brigetióban, vagy a közelébe telepített lovascsapatban szolgálhatott. Azt a kérdést, hogy a páncél vajon egy Felső-Pannoniában, talán magában Brigetióban működő fegyvergyártó műhely terméke volt-e, vagy egy távolabbi tartományban készítették, esetleg vándorló mesterek munkája volt, még egyelőre nyitott kérdés.

A múzeum által vásárolt leletet tulajdonosa régiséggyűjtő édesapjától örökölte, aki fél évszázaddal ezelőtt egy kotróhajón dolgozó barátjától kapta ajándékba. A kotrómunkás nem tulajdonított nagy jelentőséget és értéket a tárgynak, mert azt gondolta róla, hogy valamilyen modern színházi kellék lehetett. A családi hagyomány szerint a páncéllemezeket Komárom közelében, a Duna medréből kotorták ki. Ezt alátámasztja egy apró kagylótöredék is, amely a tárgyat borító rézkorrózióba ágyazódott be.

Ásatás
Érdemes elolvasniHétezer éves falut találtak Budán
Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
kiállítás múzeum programajánló történelem
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Felkavaró lelet: az azték toronyban rengeteg gyermekkoponyára bukkantak

  • Nem múlt el a veszélyhelyzet a parajdi sóbánya körül

  • Trump arra bíztatta Oroszországot, hogy támadja meg a NATO-t

  • Egészen furcsa a Szaturnusz egyik legnagyobb holdja, amely törmeléket gyűjt egy másiktól

  • Leonardo da Vincinek 6, ma is élő rokona lehet egy új kutatás szerint

  • Lavrov szerint az oroszoknak nem lenne hasznuk a fegyverszünetből, így nem mennek bele

Kapcsolódó cikkek

azték kódex
2025.05.23.

Felkavaró lelet: az azték toronyban rengeteg gyermekkoponyára bukkantak


Olvasson tovább
Ligeti Miklós Anonymus szobor Budapest
2025.05.22.

Te ismered a budapesti Anonymus-szobor legendáit?


Olvasson tovább
hordó Tokaj bor
2025.05.22.

Tokaj: a borok királya és a királyok bora


Olvasson tovább
szarkofág
2025.05.22.

Egy 2000 éves szarkofágban bukkantak hihetetlen leletre a régészek


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

  • Balaton Velencei-tó Tisza-tó ingatlan nyaralás Felejtsd el Velencét és a Balatont: Itt érdemes nyaralni és ingatlant is venni
  • nílus folyó A világ leghosszabb folyójának titka, amely még ma is zavarba ejti a tudósokat
  • Apache helikopter NATO hadgyakorlat Oroszország határában Trump arra bíztatta Oroszországot, hogy támadja meg a NATO-t
  • vlagyimir putyin oroszország ukrajna ukrán háború béke Putyin elmondta a béke orosz feltételeit
  • civilizációk iii. Ramszesz tengeri népek Egyiptom Kik voltak a rejtélyes tengeri népek, akik állítólag több civilizáció összeomlásáért is felelősek?
stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
<strong>Felkavaró lelet: az azték toronyban rengeteg gyermekkoponyára bukkantak</strong>

Felkavaró lelet: az azték toronyban rengeteg gyermekkoponyára bukkantak

Tovább olvasok
Nem múlt el a veszélyhelyzet a parajdi sóbánya körül

Nem múlt el a veszélyhelyzet a parajdi sóbánya körül

Tovább olvasok
Trump arra bíztatta Oroszországot, hogy támadja meg a NATO-t

Trump arra bíztatta Oroszországot, hogy támadja meg a NATO-t

Tovább olvasok
Egészen furcsa a Szaturnusz egyik legnagyobb holdja, amely törmeléket gyűjt egy másiktól

Egészen furcsa a Szaturnusz egyik legnagyobb holdja, amely törmeléket gyűjt egy másiktól

Tovább olvasok
Leonardo da Vincinek 6, ma is élő rokona lehet egy új kutatás szerint

Leonardo da Vincinek 6, ma is élő rokona lehet egy új kutatás szerint

Tovább olvasok
Lavrov szerint az oroszoknak nem lenne hasznuk a fegyverszünetből, így nem mennek bele

Lavrov szerint az oroszoknak nem lenne hasznuk a fegyverszünetből, így nem mennek bele

Tovább olvasok
Hortobágyi vadlovak mentik meg a kazahsztáni sztyeppét

Hortobágyi vadlovak mentik meg a kazahsztáni sztyeppét

Tovább olvasok
Te ismered a budapesti Anonymus-szobor legendáit?

Te ismered a budapesti Anonymus-szobor legendáit?

Tovább olvasok
Felejtsd el Velencét és a Balatont: Itt érdemes nyaralni és ingatlant is venni

Felejtsd el Velencét és a Balatont: Itt érdemes nyaralni és ingatlant is venni

Tovább olvasok
Tokaj: a borok királya és a királyok bora

Tokaj: a borok királya és a királyok bora

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4