Egyre szennyezettebb a Tisza
Folyamatosan növekszik a Tiszában a mikroműanyagok koncentrációja – figyelmeztetett a Szegedi Tudományegyetem igazgatósága. Az SZTE közleménye szerint az elmúlt három év adatai alapján egyre nagyobb számban találhatóak meg a plasztikszemcsék a folyóban, melynek a jövőben súlyos következményei lehetnek.
A mikroműanyagok nagyobb méretű termékek, jellemzően gumiabroncsok, műszálas textíliák és kozmetikai szerek erodálódásával keletkező apró, maximum 0,5 milliméter nagyságú részecskék. Anyaguk több száz, akár több ezer év alatt sem bomlik le, melyek a felszíni és talajvizekbe kerülve beláthatatlan környezetkárosítást jelentenek. Olyannyira kritikus a helyzet, hogy már a sarkvidéki jégben is találtak belőlük.
Az Európai Unió szerint nagyjából évi 176.000 tonna mikroműanyag kerülhet az európai vizekbe, melyek nagymértékben károsítják az élővilágot.
Magyarországon az utóbbi időben kezdték el vizsgálni a kérdést és a kutatók válasza egyáltalán nem megnyugtató. Tájékoztatásuk szerint hazánkban főképp a Felső-Tisza vidékén található települések csatornáiból származik a második legnagyobb folyónkban található mikroműanyagok jó része, ahol csak részben vagy egyáltalán nem megoldott a szennyvíztisztítás.
A ruhák mosása során egyetlen poliészter ruhából akár 70.000 szemcse is keletkezhet.
Ezek később az állatokban, vadakban, halakban és az emberi szervezetben is felhalmozódnak, Élettani hatásuk még nem teljesen ismert, de számos ezzel foglalkozó tudós és környezetvédő szervezet is megkondította a vészharangot, kiemelve, hogy sürgős beavatkozás nélkül a jövőben a helyzet csak romlani fog.
Az Európai bizottság felkérésére az Európai Vegyianyag-ügynökség által 2019-ben készített tanulmányában a mikroműanyagokat tartalmazó termékek nagymértékű korlátozását javasolta, mely alapján vélhetően mihamarabb szavazásra bocsájtják az ez alapján elkészülő beadványt.

Érdemes elolvasniPalackos vizet iszol, és mégis úgy gondolod, hogy mindent megteszel környezeted védelméért?
Itthon az egyetem szakemberei tovább vizsgálják a Tisza vízminőségét, melyet a tervek szerint kibővítik hazánk több folyójára is, felmérve a részecskék mind a természetre, mind a mezőgazdaságra gyakorolt hatását.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Budapesten a koreai udvari hímzés mesterművei – Királyi jelképek, mágikus motívumok és buddhista szimbólumok a Koreai Kulturális Központ új kiállításán
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat