Így állnak bosszút a szerbek Djokovicért
Sokáig a világelső teniszező ausztráliai botrányától volt hangos a világsajtó. Fordulatokban bővelkedő huzavona zajlott az év első Grand Slam versenyén való részvételének lehetőségeiről, amely végül a sportoló kiutasításával zárult. Ha nem is csak emiatt, de valószínűleg ez az eset is közrejátszott abban, hogy Szerbia és Ausztrália ismét összecsattant.
Novak Djokovics azzal vívta ki a kontinensnyi ország (és a fél világ) rosszallását, hogy a helyi járványügyi szabályok ellenére
úgy szeretett volna átjutni a határon és indulni az Australian Open versenyen, hogy nem rendelkezik koronavírus elleni oltással.
Komoly diplomáciai feszültséggé nőtte ki magát az ügy, egészen a miniszterelnökökig ért a vihar.
Mindennek következtében igencsak megromlott a két ország viszonya, ami valószínűleg hozzájárult ahhoz, hogy
a szerb kormány visszavonta az angol-ausztrál érdekeltségű Rio Tinto, bányászattal foglalkozó vállalat helyi engedélyét.
A Rio Tinto a balkáni ország lítiumkészletére vetett szemet, melynek kitermeléséhez megkapta a szükséges engedélyeket, sőt, az állam kifejezett támogatásával vágott volna bele a munkálatokba. Nem titkolt céljuk volt ebben az iparágban bekerülni a világ elitjébe, illetve beszállni az ehhez kapcsolódó akkumulátor-üzletágba.
A cég tevékenysége ellen már régóta tiltakozik a szerb közvélemény egy része. Útlezárásokkal és tüntetésekkel üzenték a multinak, hogy nem látják őket szívesen, annak ellenére, hogy az ország egészének valószínűleg pénzügyileg jövedelmező lett volna a projekt. Eddig Szerbia kormánya is kiállt az elképzelés mellett, ám most ezzel ellentétben inkább
a környezetvédő és civil szervezetek álláspontját tették magukévá – akikkel egyébként Djokovic is nyíltan szolidaritást vállat – és leállíttatták a munkálatokat.
A helyzetet bonyolítja, hogy Magyarországhoz hasonlóan a szerbek is urna elé járulnak pár hónap múlva és sajtóinformációk szerint a választások után ugyan maradna az eredeti elképzelés a lítium kibányászására vonatkozóan, de egy kínai konzorcium részvételével.

Érdemes elolvasniMégis kitoloncolással nézhet szembe Djokovic
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tudtad, hogy régebben 420 nap volt egy földi év?
Ezt a fajta repülőbalesetet lehetetlen elkerülni: ez történt a Wizz Air gépével és az utasokkal
Nyaralók, figyelem: Már az álomnyaralás is lehet elérhető áron, annyira erős a forint
Mától szabályozhatják az ingatlanvásárlást az önkormányzatok: elértéktelenedik-e a házunk, lakásunk?
Több mint tízezren ünnepelték a koreai kultúrát a Margitszigeten – hatalmas sikerrel zárult a KoreaON 2025
Alaposan megszigorítja a vízumszerzés feltételeit az Egyesült Államok a magyarokkal szemben is