Macron kormánya az iszlám átformálására törekszik Franciaországban
A francia kormány szombaton új testületet állít fel a franciaországi iszlám átformálása érdekében. A lépés része Emmanuel Macron elnök azon törekvésének, hogy felszámolja az országban tapasztalható muszlim szélsőségeket, olvasható az abcnews oldalán.
A Francia Iszlám Fórum vezetése papokból és egyházon kívüli személyekből áll majd, akik a tervek szerint a későbbiekben segítsenek a legnagyobb nyugat-európai muzulmán közösség vezetésében. A tagjait a kormány választja, legalább negyedüket nők teszik majd ki.
Mivel Franciaországban az utóbbi időben több, az iszlámhoz kötődő véres támadás történt és az elmúlt években több száz francia állampolgár csatlakozott a szíriai dzsihadistákhoz, kevesen nem értenek egyet azzal, hogy a radikalizálódás veszélyt jelent.
Az intézkedés kritikusai ezzel szemben csupán politikai trükknek tekintik az erőfeszítéseket, mondván, hogy Macron ezzel csak a jobboldali szavazókat kívánja megszólítani az április 10-ei francia elnökválasztás előtt.
A támogatók szerint viszont ez elősegíti az ország biztonságát – és a benne élő 5 millió muzulmánét – és biztosítja, hogy a franciaországi muszlim összhangba kerül a z egyik legfőbb francia alapelvvel, a szekularizmussal.
A kritikusok, köztük sok muszlim, akik a vallást francia identitásuk részének tekintik azt mondják, hogy a kormány legújabb kezdeményezése egy újabb lépés az intézményesített diszkrimináció felé, amely az egész közösséget teszi felelőssé kevesek erőszakos támadásaiért.
“Újraindítjuk az állam és a hit közötti kapcsolatokat, egy új olyan párbeszédet fogunk életre hívni, amely nyitottabb, befogadóbb és jobban reprezentálja az iszlám sokszínűségét Franciaországban.”
– mondta Gerald Darmanin belügyminiszter.
A muszlimok megosztottak a projekttel kapcsolatban. A Párizsi Nagymecsetbe pénteki imára látogató hívek egy része óvatosan üdvözölte az ötletet, míg mások attól tartanak, hogy a kormány túl messzire mennek a hitük ellenőrzése során. Sérelmezik, hogy az állam megreformálná az iszlám intézményeket, de nem mer ilyen változtatásokat javasolni a keresztény egyház tekintetében.
Az 51 éves párizsi Hamoud ben Bouzid optimista volt Macron azon törekvésével kapcsolatban, hogy a muzulmán közösség különböző hangjait bevonja a döntéshozatalba.
„Szeretném, ha a muszlimokra állampolgárként tekintenének ebben az országban, nem csak mint muszlimként. Teljes jogú állampolgárként.”
– mondta Bouzid.
Tavaly a francia parlament elfogadta a mecsetek, iskolák és sportklubok felügyeletének megerősítéséről szóló törvényt. A kormány szerint szükség volt rá, hogy megvédjék Franciaországot a radikális iszlamistáktól, és előmozdítsák a szekularizmus és a nők jogainak tiszteletben tartását. A törvényt több mecset és közösségi csoport bezárását eredményezte.
Érdemes elolvasni9 órán át feküdt a forgalmas utcán, halálra fagyott a híres fényképész
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó