Öt elképesztő, ingyen nézhető magyar természetfilm
Öt természetfilmet ajánlunk önöknek. Mindegyik varázslatos magyar tájakra vezet el minket. A bennünk élő Börzsöny lelki utazásra is hív minket, a Mese a somogyországi patakgörbítőkről egy sikertörténetet mesél el a korábbi emberi hibák kijavításában, A marasztalt folyó viszont pont egy ember által alakított környezet, a Ráckevei-Duna élővilágát mutatja be. A Tisza nevében talán kissé kivétel, hiszen ez inkább egy környezetszennyezési problémával foglalkozó dokumentumfilm, de a Tisza szennyezettsége megkerülhetetlen kérdés. Végül a Kelet és Nyugat első része a Mecsek keleti tájaira kalauzol el minket.
A bennünk élő Börzsöny
„A Börzsöny tele van történetekkel. Ezek a történetek érintik, átfedik egymást, ölelkeznek. A mesék életről és halálról szólnak. Itt, a vadonban mindig ez a tétje mindennek. Itt mindig mindent komolyan kell venni. Az állatok megindító komolysága azt üzeni nekünk, elkényelmesedett lényeknek, hogy a természetben folyton az életre megy ki a játék.” A József Attila-díjas költő, filozófus, egykori újságíró Végh Attila díjnyertes természetfilmje ahhoz igyekszik hozzásegíteni a nézőt, hogy a Börzsöny rengetegében barangolva közelebb kerüljön önmaga természetéhez
Mese a somogyországi patakgörbítőkről
Egy 2013-ban megjelent film, amelyben Berecz András mesemondó narrálásával ismerkedhetünk meg a Somogyban ügyködő „patakgörbítők” tevékenységével. Az elmúlt két évszázadban az emberek Magyarországon mindenhol a folyók „kiegyenesításére”, a felszíni vizek szabályozására törekedtek, de ez nem mindenhol vezetett jóra. Sok mocsaras, vizes területet „szabadítottak fel”, ahol aztán ritkulni kezdett a növényzet, kihaltak az ott élő állatok. A Somogy Természetvédelmi Egyesület a Balatontól délre eső területeken kezdett hozzá a korábban lecsapolási szándékkal kiegyenesített vízelvezetők, patakok visszagörbítéséhez. A cél az, hogy a területen maradjon az a víz, ami a téli hó és a bőséges tavaszi esők után eddig leszaladt a folyókon. Ennek eredményeként visszatértek régen látott állatfajok, a táj jellegzetes növényei újra nagy számban virítanak.
RSD – A marasztalt folyó
Szendőfi Balázs természetfilmjében Reviczky Gábor színművész segítségévelismerkedhetünk meg Ráckevei-Duna élővilágával. A huszadik század első felében megépített Kvassay- és Tassi-zsilip felülről és alulról is lezárta a Ráckevei-Duna-ágat, az így vált állandó vízszintű, árvizektől mentes, lassan áramló, nyugalmas, szinte tószerű folyóággá. A táj gyökeresen átalakult: kiterjedt nádasok jöttek létre a mederben, ugyanakkor az ember is elkezdte beépíteni a partokat. A lakosság és a szűk kiterjedésben megmaradt, mégis buja és vad zárványokban létező természet szorosan egymás mellett él.
A Tisza nevében
Folyóink szennyezettsége és a probléma megoldása egyre sürgetőbb feladata lett világunknak. A Tiszát érintő műanyagszennyezés pusztítja a folyó élővilágát és elcsúfítja partjait. Viktor Bucsinszky és Franz Béla kárpátaljai környezetvédők, a hulladékprobléma enyhítése érdekében néhány éve nyitottak egy kisebb, ámde annál hatékonyabb hulladékkezelő udvart, ahol a szelektív hulladékot csoportosítják. A filmben Ljasuk Dimitry rendező személyesen kíséri végig küzdelmes hétköznapjaikat. Majd Kárpátaljától a Duna-deltáig követhetjük végig a szemét újtát a folyón. Ahhoz, hogy változás történjen minden egyes embernek tennie kell érte. De vannak helyzetek, amikor a hétköznapi emberek és a szervezetek tehetetlenek. Ilyen például a rahói szeméttelep problémája, közvetlenül a Tisza partján. Ezért fordul a rendező Ukrajna elnökéhez Volodimir Zelenszkijhez. Maga a film egy üzenet az elnökhöz, a Tisza nevében.
Kelet és nyugat
A természetfilmet a 2. Hét Domb Filmfesztivál szakmai zsűrije, operatőri különdíjjal jutalmazta. Az első részben a Kelet-Mecsek vadregényes szurdokát, a Hidasi-völgyet ismerheti meg a néző. A lenyűgöző szubmediterrán éghajlatú táj mellett a patakos völgy állat és növényvilágának legjellemzőbb képviselői is bemutatásra kerülnek. A film készítőinek célja a Kelet és Nyugat Mecsek Tájvédelmi Körzet értékes természeti kincseinek népszerűsítése.
Érdemes elolvasniKépeken a téli Hortobágy
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tényleg minden 200. ember Dzsingisz kán leszármazottja?
A Nagy Banyanfa Története: A világ legnagyobb banyanfája
Mi történik, ha eltűnnek a csúcsragadozók? Teljes ökológiai katasztrófa…
A Naprendszer hóemberholdja: Dinkinesh és Selam
A Pitești börtön: Románia legkegyetlenebb átnevelő börtöne volt
3 ókori technológia, amiket mai napig nem sikerült teljesen megfejteni