Hidrogénüzemű repülőgép-hajtóművet tesztel az Airbus – VIDEÓ
Az Airbus egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy 2035-re elindítsa a világ első zéró kibocsátású kereskedelmi repülőgépét, írja a CNN.
A francia repülőgépgyártó bejelentette, hogy kísérleti, hidrogén üzemanyag-technológiát használó motorral szereli fel az egyik A380-as sugárhajtású repülőgépének módosított változatát, amely típus gyártását egyébként 2020-ban állították le.
Az Airbus a CFM International-lel, a GE és a Safran Aircraft Engines vegyesvállalatával közösen vesz részt a programban.
A repülőgépgyártó egy “folyékony hidrogén-tartályokkal felszerelt A380-as repülési próbapadot” használ majd a jövőbeli „hidrogénrepülőgép” meghajtási technológiájának kipróbálására.
“Az a célunk, hogy vesszük ezt az (A380-as) repülőgépet és a hátsó ajtók közé egy csonkot helyezünk el a felső szinten” – mondja Glenn Llewellyn, az Airbus nulla kibocsátású repülőgépekért felelős alelnöke az Airbus YouTube-csatornáján közzétett videóban. – Ennek a csonknak a végén egy hidrogénüzemű gázturbina lesz.
A továbbiakban kifejti, hogy a repülőgépen hidrogéntárolót és elosztót is elhelyeznek, amely a hajtóművet látja el üzemanyaggal.
Llewellyn szerint a “repülési laboratórium” célja, hogy többet megtudjanak a hidrogén-meghajtó rendszerekről valós földi és repülési körülmények között, így az Airbus alig több, mint egy évtizeden belül megvalósíthatja egy zéró emissziós repülőgépre vonatkozó terveit.
A tesztrepülésekre a jelenlegi becslések szerint 2026-ban kerülhet sor, feltéve, hogy minden a tervek szerint halad. A hír több, mint egy évvel azután jelent meg, hogy az Airbus három hidrogénalapú koncepciót mutatott be a ZEROe zászlaja alatt.
„Ez a legjelentősebb lépés, amelyet az Airbus tett a hidrogénüzemű repülés új korszakának beindítása érdekében a ZEROe koncepcióink 2020. szeptemberi bemutatása óta” – mondta Sabine Klauke, az Airbus műszaki igazgatója.
“Az amerikai és európai motorgyártók szakértelmének felhasználásával a hidrogénégető technológia fejlődése érdekében ez a nemzetközi partnerség egyértelműen azt üzeni, hogy iparágunk elkötelezett a zéró károsanyag-kibocsátású repülés megvalósítása mellett.”
A légi közlekedés a globális CO2-kibocsátás 2,8%-át adja, a kereskedelmi légitársaságok globális üzemanyag-fogyasztása pedig 2019-ben elérte a 359,5 milliárd litert.
A globális légiközlekedési ipar ígéretet tett arra, hogy 2050-re a 2005-ös szint felére csökkenti a kibocsátást.
Számos légifuvarozó a fenntartható repülési üzemanyag (SAF) felé mozdul el a repülés környezeti hatásainak csökkentése érdekében. A British Airways anyavállalata, az IAG nyilvánosságra hozta, hogy 2030-ra járatainak 10%-át SAF-el látja el, a United Airlines pedig tavaly végezte el az első sikeres tesztrepülést 100%-ban fenntartható üzemanyaggal.
Az Airbus azonban a hidrogénre esküszik, amely a repülőgépgyártó szerint akár 50 százalékkal is csökkentheti a légi közlekedés szén-dioxid-kibocsátását.
„Meggyőződésem, hogy a hidrogén használata – mind a szintetikus üzemanyagokban, mind a kereskedelmi repülőgépek elsődleges energiaforrásaként – képes jelentősen csökkenteni a légi közlekedés éghajlati hatásait”
– mondta Guillaume Faury, az Airbus vezérigazgatója.
Eközben a ZeroAvia légiközlekedési cég jelenleg egy 19 üléses repülőgépet fejleszt, amely 2024-től kereskedelmi hidrogén-elektromos járatokat fog üzemeltetni London és Rotterdam között.
Érdemes elolvasniMegkapta az engedélyt az első repülő autó – VIDEÓ
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon