Orosz invázió: hány menekült hagyta el Ukrajnát, és hová mehetnek?
A hivatalos adatok szerint már több mint 700 ezer civil menekült el Ukrajnából az orosz hadseregtől tartva.
Az Európai Unió (EU) becslése szerint akár négymillió ember is megpróbálhatja elhagyni az országot az orosz invázió miatt, és ezért az EU enyhített a menekültekre vonatkozó szabályain.
Mely országokba menekülnek az ukrán menekültek?
A menekültek főként a nyugati szomszédos országokba, például Magyarországra, Lengyelországba, Romániába, Szlovákiába menekülnek, de vannak, akik Molovát és Fehéroroszországot választotta úticélnak.
453 ezren érkeztek eddig Ukrajnából Lengyelországba
Az ukrajnai háború kezdete óta már 453 ezren érkeztek Ukrajnából Lengyelországba, kedden 98 ezren lépték át a határt – közölte a lengyel határőrség a Twitter-oldalán szerdán reggel.
Pawel Szefernaker belügyminiszter-helyettes a Radio Zet lengyel kereskedelmi rádiónak szerda reggel adott interjúban elmondta: a keddi adatok kétezer fővel alacsonyabbak, mint az előző napiak. Közölte azt is, hogy a határ ukrán oldalán leegyszerűsítették az ellenőrzési eljárást, és rövidebb a várakozási idő.
Arra a kérdésre, hogy Lengyelország hány ukrajnai menekültet fogadhat be, Szefernaker úgy válaszolt:
“meg kell tenni mindent, hogy ellássuk az összes, nálunk menedéket kereső embert”.
A lengyel katolikus Caritas igazgatója, Marcin Izycki atya keddi bejelentése szerint kétezer gyermek érkezik Lengyelországba az ukrajnai gyermekotthonokból, első csoportjukat szerdán várják. A gyermekeket a Caritas központjaiban és a női szerzetesrendeknél szállásolják el.
Kedden a lengyelországi SOS-Gyermekfalu képviselője közölte a PAP hírügynökséggel, hogy megérkezett Lengyelországba a szervezet kimenekítési programja keretében az első, 40 gyermekből és 5 nevelőszülőből álló csoport, és úton van egy hasonló létszámú további csoport is.
Az elmúlt években több mint egymillió ukrán telepedett le Lengyelországban, különösen 2014 óta, amikor Oroszország annektálta a Krímet.
Eddig 104 ezren érkeztek Magyarországra Ukrajnából
Eddig 104 ezren érkeztek Ukrajnából, és közülük több mint 80 ezer lehet olyan, aki kifejezetten a háborús veszély miatt jött Magyarországra – közölte a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója szerda reggel az M1 aktuális csatornán.
Bakondi György elmondta,
Lengyelország után Magyarországra érkezik a legtöbb ukrajnai menekült, és az ő ellátásuk, elhelyezésük fontos karitatív feladat.
Ugyanakkor a magyar állam Kárpátalján is segít: “soha nem látott nagyságrendű” benzint és élelmiszert juttattak ki – tette hozzá.
“Magyarország újra szembekerült egy olyan feladattal, amelyet egyszer már a délszláv háborús időszakban kipróbált, gyakorolt és elsajátított, csak itt egy jóval nagyobb nagyságrendről van szó” – fogalmazott.
Az ENSZ előrejelzése szerint a háború miatt csak Magyarországra több mint 250 ezer menekült érkezhet – jelezte a főtanácsadó.
Nem könnyű a határon átjutni
Ami az országokat illeti, az ENSZ és MTI adatai szerint:
Lengyelország 453 000 embert fogadott be.
Magyarország 104 000
Moldova 65 391
Szlovákia 54 304
Románia 38 461
Fehéroroszország 329
51 797 ember költözött tovább ezekből az országokból más európai országokba.
A menekülteknek azt mondják, hogy a szomszédos országokba való bejutáshoz nincs szükségük dokumentumokra, de lehetőleg legyen náluk személyigazolvány vagy útlevél, a velük utazó gyermekek születési anyakönyvi kivonata és orvosi dokumentáció, írja a BBC.
Sokan azonban akár 60 órát is várakoznak a lengyelországi határátkelőhelyeken, fagyos időben, akár 15 kilométeres sorokban. A Romániába belépők akár 20 órát is várakoztak.
Sokan nem tudtak felszállni az ukrán városokból induló vonatokra.
Milyen segítséget nyújtanak az országok?
Lengyelországban és a többi Ukrajnával határos országban a menekültek befogadóközpontokban maradhatnak, ha nincsenek barátaik vagy rokonaik, akiknél megszállhatnak. Élelmet és orvosi ellátást kapnak.
Magyarország és Románia készpénzt ad élelmiszerre és ruházatra. A gyerekeknek helyeket biztosítanak a helyi iskolákban.
Az országok korábban időkorlátokat szabtak arra vonatkozóan, hogy mennyi időt tölthetnek a menekültek a befogadóközpontokban, de a legtöbb ország azt mondja, hogy valószínűleg eltekintenek ezektől, és az ukránok addig maradhatnak, ameddig csak szükségük van rá.
A Cseh Köztársaság aktiválta a migrációs hullámra való felkészülési tervét. Ez segít a menekülteknek abban, hogy szükség esetén egyszerűsített eljárás keretében különleges típusú vízumot igényelhessenek a maradáshoz.
Hány “belső menekült” él Ukrajnában?
Az ENSZ becslései szerint Ukrajnában jelenleg legalább 160 000 olyan ember él, aki a háború elől menekült el, és saját országán belül kényszerült lakóhelyét elhagyni.
Az EU úgy véli, hogy
ez a szám hétmillióra emelkedhet, és 18 millió ukránt érint a háború.
“Bár ezek nagyon durva becslések” – mondta Janez Lenarcic, a humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős európai biztos.
“A számok óriásiak, és fel kell készülnünk egy ilyen vészhelyzetre, amely történelmi méreteket ölt”.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága azt mondja, hogy megpróbál segíteni a belső menekülteknek, de a háború miatt a segélyszervezetek munkatársai nem tudnak biztonságosan közlekedni Ukrajnában. Az ENSZ arra készül, hogy Nyugat-Ukrajnában, ahol könnyebb a hozzáférés, segítséget nyújtson.
Milyen jogaik vannak a menekülteknek?
Az EU arra készül, hogy a háború elől menekülő ukránok számára általános tartózkodási és munkavállalási jogot biztosít a 27 tagállam, és ez legfeljebb három évig lenne érvényben, írja a BBC. Emellett szociális segélyt is kapnának, valamint lakhatáshoz, orvosi kezeléshez és a gyermekek iskoláztatásához is hozzáférhetnének.
Ez összhangban van az EU menekültekre vonatkozó átmeneti védelmi irányelvével, amelyet az 1990-es balkáni háború után dolgoztak ki, de eddig nem alkalmazták.
Source: BBC, ENSZ, MTI
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon