Lángoló ukrán atomerőmű – mi történt és mi várható? – VIDEÓ
Ma hajnalban heves harcok alakultak ki Európa legnagyobb nukleáris létesítménye, a zaporizzsjai atomerőmű közvetlen közelében. Az erőmű épületét találat érte, kigyulladt, ám a tűzoltóknak sikerült megfékezniük a lángokat.
Nem sokkal ezután az orosz csapatok az ellenőrzésük alá vonták a létesítményt.
Az ukrán nukleáris felügyelőség szerint a hat blokk egyike körüli épületek megsérültek.
Az ENSZ nukleáris felügyelő szervezete, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) szerint az erőmű egyik biztonsági rendszerét sem érintette az incidens, radioaktív anyag nem került a levegőbe.
Nukleáris szakértők szerint a támadás nagyon kockázatos helyzetet teremtett, ugyanis ha egy reaktor – az atomerőműben energiát termelő berendezés – megsérül, az a reaktor túlmelegedését és a zóna olvadását okozhatja.
Ennek eredményeképp a környezetet – az eset súlyosságától függő mértékben – sugárterhelés éri, melynek pusztító hatása van az élő szervezetekre.
A világ eddigi legsúlyosabb atombalesete szintén Ukrajnában, Csernobilban történt 1986-ban. Bár a szakértők szerint a támadás veszélyes volt, lényeges különbségek vannak a csernobili és a zaporizzsjai erőművek között.
Dr. Mark Wenman, az Imperial College London munkatársa szerint a zaporizzsjai erőmű sokkal biztonságosabb.
Itt a reaktorok acél-vasbeton épületben vanak, amelyek
“ellenállnak a szélsőséges külső behatásoknak, mind a természeti, mind az ember által előidézett eseményeknek, például repülőgép-balesetnek vagy robbanásnak”.
A zaporizzsjai erőmű reaktora nem tartalmaz grafitot, ami a csernobili robbanáskor a fő problémát okozta. 1986-ban a grafit jelentős tüzet okozott, ez volt az Európa-szerte szétterjedt sugárfelhő forrása.
“Nem kell, hogy közvetlen találat érjen egy nukleáris üzemet ahhoz, hogy probléma adódjon”
– mondja Olexi Pasiuk, az Ecoaction, az ukrajnai energianyomás-csoport igazgatóhelyettese. Csupán az erőmű energiaellátásának zavara is komoly problémákat okozhat.
Az ukránok az incidens előtt, megelőzendő a katasztrófát éppen a reaktorok lekapcsolását végezték. Jelenleg az erőműben működő hat reaktorból jelenleg csak egy üzemel.
A reaktorokat azonban nem lehet egyszerűen kikapcsolni, mint a hagyományos energiaforrásokat. Lassan, 30 órán keresztül kell hűteni őket, amihez az üzem állandó áramellátása szükséges.
Ennek az energiaellátásnak – és így a hűtési folyamatnak – megszakadása is sugárzásszivárgáshoz vezethet.
Claire Corkhill professzor, a Sheffieldi Egyetem nukleáris anyagok részlegének szakértője szerint a legrosszabb forgatókönyv a 2011-es szökőár után a japán fukusimai erőműhöz hasonló üzemzavar lenne.
A japán balesetkor az áramkimaradás a hűtés elvesztéséhez vezetett, ami három atomreaktorban összeomlott.
Az ukrán invázió abból a szempontból is egyedülálló, miszerint egy olyan országról van szó, amely jelentős nukleáris erővel rendelkezik.
Ukrajnában pillanatnyilag négy nagy atomerőmű és a már lekapcsolt csernobili található.
Ezek közül immár Oroszország fennhatósága alatt van Zaporizzsja és Csernobil, illetve közeledik egy harmadik helyszínhez, egy dél-ukrajnai atomerőműhöz.
Vannak ezenkívül kisebb erőművek és radioaktív lerakó helyek is, amelyek Ukrajna-szerte tárolják az atomenergia-műveletekből származó hulladékot.
Február 27-én állítólag orosz rakéták eltalálták a kijevi radioaktív hulladéklerakó telephelyét.
Az ukrán nukleáris felügyelőség azt közölte, hogy nem érkezett jelentés sugárszivárgásról és az erőmű sem sérült meg.
Az orosz erők egyelőre megengedték, hogy az ukrán személyzet a zaporizzsjai irányítóteremben maradjon és tovább üzemeltesse az erőművet.
Az atomenergia Ukrajna energiaellátása szempontjából 2014 óta elengedhetetlen, miután az oroszok által támogatott szeparatista csoportok átvették az irányítást a déli Donbász nagy széntermelő régiója felett.
Ezt megelőzően a szén az ország energiájának 41%-át biztosította. A fosszilis tüzelőanyag-utánpótlás elvesztése után az ország kénytelen volt a nukleáris és a megújuló energia felé fordulni, hogy ellensúlyozzák a kiesett kapacitást.

Érdemes elolvasniMoszkva beélesítette az atomfegyvereit
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Meglepő illat fogadhatta az egyiptomi múmiákat feltáró régészeket
10 ezer éve kihalt óriásfarkast hoztak vissza az életbe a tudósok
Visszakerült Magyarországra Kossuth Lajos ritka dagerrotípiája
Édes hazugság? – Ezt okozhatják a mesterséges édesítőszerek a szervezetünkben
A tudósok szerint a Hold sötét zugaiban ott lapul az élet – de vajon mi vittük oda?
Négy űrturista csapódott a Csendes-óceánba egy magánrepülés után – VIDEÓ