Beszéljünk az NFT-ről
A tavalyi év kezdetén még nem sokan hallottak az NFT-ről, azonban az év végére több mint 23 milliárd dollárt költöttek erre az emberek. NFT a legújabb, zavarosnak tűnő pénzköltési lehetőség, a legújabb trend, melyet a tinédzserek magyarázhatnak szüleiknek és nagyszüleiknek.
Sokaknak a kripto világa (Bővebben itt:Kriptovaluta megéri vagy csak egy lufi?) egy idegen univerzum. Az NFT (Non Fungible Token) vagyis a nem helyettesíthető token is ennek a világnak a része. A blokklánc technológia az alapja, amivel tulajdonképpen biztonságosan lehet követni eme digitális eszköz tulajdonlásában történő változást.
Az NFT mögött rejlő technológia egyesek szerint forradalmasíthatja társadalmunkat, miközben komoly hatással van a klímaváltozásra.
Mi a token?
Egy virtuális eszközigazolás, mellyel az eszköz tulajdonosa bizonyítani tudja, hogy ő a jogos tulajdonos. Igazából ez egy hosszú digitális nyugta, mely tartalmazza az eszközzel kapcsolatosan valaha megtörtént összes tranzakció listáját, köztük az eszköz mindenkori tulajdonosának az információját.
Mit jelent az, hogy „nem helyettesíthető”?
A pénz például egy helyettesíthető eszköznek számít. Kicserélhetünk egymás közt 2db 1.000 forintos bankjegyet, melyek értéke a csere során nem változik, továbbra is 1.000 forintot érnek.
Az NFT azonban egyedi és pótolhatatlan, csak virtuálisan, digitális formában létezik.
Nem meglepő, hogy az egyediséghez érték társul és a nem helyettesíthető eszközök többe kerülnek a helyettesíthetőknél.
Az emberi természet része, hogy imádjuk, ha olyasmink van, ami senki másnak nincs. Az ötlet, hogy digitális gyűjteményre költsünk, nem különbözik attól, amikor valaki például baseball kártyák, vagy épp képregények gyűjtésébe fekteti a pénzét.
Az NFT lényege, hogy mesterséges hiányt hozzon létre és ez
nem csak azért van, hogy a túl sok pénzzel rendelkező spekulánsok több pénzt kereshessenek, hanem művészek, zenészek számára is megélhetést jelenthet a digitális korban.
Egy zenész például alig keres valamit a streamingelt dalaival, azonban a dalt NFT-ként aukcióra bocsájtva – licitálóktól függően – lényegesen több pénzt kaphat érte. A Kings of Leon nemrég az egyik albumát csak NFT-ként értékesítette.
Természetesen nemcsak a zenészek és más művészek értékesítenek NFT-t. Jack Dorsey (Twitter alapító) első tweetje például 2.915.835 dollárért kelt el, az NBA pedig a kosárlabda mérkőzések rövid pillanatait értékesíti NFT-ként, dollár százezrekért. Már az autógyártók is beléptek az NFT piacra.
Az NFT lehetséges problémái
A kriptókhoz hasonlóan az NFT-k létrehozásához is jelentős mennyiségű energiára van szükség, mely hatással van a klímaváltozásra.
És a létrehozása „nincs ingyen”, a blokklánchoz való hozzáadásnak is költségei vannak, melyek folyamatosan változnak.
Így akár több száz dollárba is kerülhet egy NFT létrehozása. Természetesen ez a költség többszörösen is megtérülhet, ha sikerül jó áron túladnunk rajta.
Az eladásnál már az adóra is figyelnünk kell, mert számos országban már törvény szabályozza az NFT eladásából származó jövedelem adózását.
Nagyon fontos, hogy amikor NFT-t vásárolunk, akkor tulajdonképpen egy „kódot” veszünk, azonban nem leszünk tulajdonosai annak az eszköznek (szerver stb.) ahol ezt az NFT-t tárolják.
Tehát, ha a szerver leáll, vagy a tulajdonos nem fizeti a hosting díjat stb. akkor elveszítjük a digitális eszközhöz való hozzáférést. Ez azt jelenti, hogy akár örökre elveszíthetjük a drágán vásárolt NFT-t.
Rengeteg start-up dolgozik az előbb felsoroltakon kívüli egyéb problémák megoldásán is, valamint a technológia használatának gazdaságosabbá és környezetbarátabbá tételén.
Bárki, aki NFT adás-vételével szeretne meggazdagodni, gondolja át, mielőtt befekteti a pénzét.
A másodlagos piacon értékesítésre kerülő NFT-k már nem biztos, hogy jó áron adhatók el.
Vannak, akik szerint az NFT is csak egy buborék, ami ki fog pukkadni. Igazuk van, vagy tévednek? Biztosan nem tudhatjuk, de én hiszem, hogy az NFT mögötti technológia megmarad és életünk rengeteg területét forradalmasíthatja.
Az NFT már a metaverzumban is megjelent. A virtuális világok száma és mérete egyre növekszik és az NFT-k a digitális gazdaság építőkövei lehetnek.
Az ingatlanpiacra is komoly hatással lehet az NFT technológia és jelentősen leegyszerűsítheti a lakásvásárlás folyamatát. Egyetemi diplomák kiadásával kapcsolatban is alkalmazható a technológia és még szerintem rengeteg olyan terület van, amelyek biztonságosabbá, kényelmesebbé, egyszerűbbé tehetők az NFT technológia alkalmazásával.
Érdemes elolvasniMi lesz az olaj árával?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Santorini titkos tűzforrása: Mi vár ránk a következő kitöréskor?
Mitől volt a Concorde olyan gyors?
Az 50 éve leállt Skynet műhold nem ott van, ahol lennie kéne
Pénteken indul Budapest két legnagyobb karácsonyi vásárja, ingyenes és pénztárcabarát opciókkal
„Új világrendet” hirdetett Putyin nyilvános beszéde után
700 éves, valódi Excaliburt találhattak egy sziklába ragadva