Drágulhat a hús és a kenyér az ukrajnai háború miatt
Még drágább lehet majd a hús és a kenyér az orosz-ukrán háború miatt. A konfliktus súlyos élelmiszer-ellátási problémákat okoz a világon, ami miatt szűkül a kínálat, és ez valószínűleg a magyarországi árakra is kihatással lesz. A hatást erősítheti a magas infláció és a gyenge forint is — írta a hazipatika.com.
Ukrajna és Oroszország a világ legfontosabb gabonatermelői között vannak, Ukrajna exportjának 16 százalékát a búza és a kukorica adta 2019-ben. Ukrajna a háború, Oroszország pedig a szankciók miatt nehezebben tudja a nemzetközi piacra juttatni termékeit. Mindkét országot jobban aggasztja az is, hogy Ukrajnában rövid távon, Oroszországban pedig hosszabb időszakot nézve veszélybe került az élelmiszerellátás.
A világpiacon már most gabonahiány van, és egyre többe kerül a még leköthető gabona.
Noha Ukrajna szinte azonnal kiviteli tilalmat vezetett be a legfontosabb mezőgazdasági exportcikkeire (búza, kukorica, étolaj, műtrágya), illetve ezek jelentős tartalékaira is, az igazán nagy hiány 2023-ban várható, ugyanis az ukrán gazdák idén biztosan kevesebb területen tudnak vetni a háború miatt. Emellett Ukrajna egyes régióit aszály is sújtja.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vetésre buzdította a gazdákat, és a nélkülezhetetlen munkát végző mezőgazdasági dolgozókat nem is hívják be katonai szolgálatra.
Húsba vágó probléma
Az ukrán búza legnagyobb részét Egyiptom, Törökország, Jordánia, Algéria, Nigéria, Banglades és Indonézia vásárolja. Az Európai Uniót kevésbé érinti a búzahiány, inkább az állattartó országaik fogják megsínyleni a takarmányhiányt, ugyanis az EU fő kukoricaellátója Ukrajna.
A mezőgazdaságnak a termények és a takarmány mellett műtrágya is kell, de ez is veszélybe került, miután az ukránok is exporttilalmat rendeltek el műtrágyára.
Mindezek a problémák a kenyér árának növekedése mellett a hús drágulásával járnak
és ez lesz az a gazdasági elemzők szerint, amin keresztül igazán megérzik majd a háború gazdasági hatásait az EU lakói. .
Magyarország csak közvetve érintett
Az élelmiszer-krízisben hazánk is súlyosan érintett az ukrajnai háború élelmiszer árakra gyakorolt hatása miatt. Noha a kormány szerint közvetlenül nem fenyeget minket gabonahiány, a globális élelmiszerár növekedést nem tudjuk kikerülni. Mindenesetre a kormány a napokban elrendelte, hogy 2022. május 15-ig minden, Magyarország területéről külföldre szánt búza-, rozs-, árpa-, zab-, kukorica-, szójabab- és napraforgó-szállítmányt be kell jelenteni a Nébihnél, és az állam dönthet úgy, hogy elővásárlási joggal él. Egy biztos: a hazai árak a nemzetközi tőzsdei árakat követik, így valószínűleg a globális drágulás itthon is lejátszódik majd. A drágulást emellett erősítheti a magas magyar infláció és a gyenge forint is.
Érdemes elolvasniAz EU jóváhagyta a házi tücsök élelmiszerként való felhasználását
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban