A kijevi orosz offenzíva elakadt, miközben délen az ukránok ellentámadásba lendülnek
A Politico szerint patthelyzet alakult ki az orosz-ukrán háborúban, ami komoly fejtörést okozott a Kremlnek, de amerikai tisztviselők arra figyelmeztetnek, hogy új csapatok vonulnak Ukrajna felé.
Orosz és amerikai tisztségviselők pénteken közölték, hogy az orosz erők elvonták figyelmüket az ukrán fővárosról, Kijevről, ehelyett arra készülnek, hogy komolyabb erőfeszítéseket tegyenek a keleti Donbász régió feletti ellenőrzés megszilárdítására.
Nyugati elemzők és kormányzati tisztviselők hetek óta azt mondták, hogy az orosz erőktől taktikájuk és stratégiájuk módosítására számítanak a főváros körüli heves ukrán ellenállással miatt, illetve egy magas rangú orosz tisztviselő pénteki beismerte, hogy a Kreml visszafogja háborús céljait, ami jelentős pillanat az egy hónapja tartó konfliktusban.„A hadművelet első szakaszának fő célkitűzései legnagyobbrészt megvalósultak” – mondta Szergej Rudszkoj, az orosz vezérkar első helyettese.
Nem világos, hogy mik voltak ezek a célok, de hozzátette, hogy „lehetővé teszi, hogy alapvető erőfeszítéseinket a fő cél, Donbász felszabadításának elérésére összpontosítsuk”.
Mivel északon a harc megtorpanni látszik, a háború átstrukturálása elsősorban a donbászi térségért folytatott harccá – amelynek nagy része már Moszkva 2014-es megszállása óta az oroszok által támogatott szeparatisták ellenőrzése alatt áll – Vlagyimir Putyin elnök teljes rendszerváltási céljainak jelentős átkalibrálását jelenti.
“Úgy gondoljuk, megpróbálják elvágni Donbász térségét” – mondta egy magas rangú védelmi tisztviselő pénteken a Pentagonban újságíróknak –, prioritásaikat és erőfeszítéseiket Kelet-Ukrajnára helyezik. Ott még mindig bajok vannak, kemény harcok folynak.”
Az ország keleti és déli részén fekvő Donbászban heves harcok zajlanak, több tízezer ukrán katona áll ellen a több frontról érkező támadásoknak. Ezeket az Egyesített Erők Hadművelet néven ismert csapatokat lassan bekerítik az orosz erők, amelyek csekély, de folyamatos eredményeket értek el a heves harcok napjai alatt.
De a megrekedt orosz offenzíva Kijev északi és nyugati részén komoly fejfájást okozott a Kremlnek és ahhoz vezetett, hogy az orosz csapatok védekező állásokba kényszerültek, miközben tétlenül várják az utánpótlást és a támogatást, ami a korábbinál hosszabb hadjárat lehetséges jele.
Az orosz védelmi minisztérium pénteken közölte, hogy Ukrajnában 1351 katona halt meg, és 3825 megsebesült.
A remélt támogatás egy része a Grúziában állomásozó orosz csapatoktól származhat, amelyet Oroszország 2008-ban szintén megszállt és két területen, Dél-Oszétiában és Abháziában tart fenn militarizált jelenlétet.
Egy amerikai tisztviselő megerősítette azokat a híreket, amelyek orosz csapatok mozgolódásáról szólnak Grúziában.
Ez lenne az első alkalom, hogy Oroszország további katonákat telepítene Ukrajnába azon a 150.000-en kívül, amelyeket az ország határai körül gyűjtött össze a február 24-i invázió előtt, ami újabb jele annak, hogy a Kreml újragondolja, hogy hogyan harcol és hogy erősíti meg a háborús erőfeszítéseket.
Miközben az orosz parancsnokok a szárazföldi csapatok megerősítésének módozatait keresik, Donbászra összpontosítanak és az ostromlott Mariupol kikötővárosban felszámolják az ellenállást, a jelentések szerint az ukránok újabb ellentámadást indítottak a déli kikötővárosban, Herszonban. Ez az egyik város, amelyet az elsők között vettek körül az orosz erők a háború első napjaiban.
Nem világos, hogy mekkora lesz a további offenzíva, de ez csak újabb problémát jelenthet az amúgy is megfeszített, harctéren küzdő orosz erők számára, hogy megtartsák a már elfoglalt területeket.
Érdemes elolvasniAz ukrán külügyminiszter szerint semmiben sem egyeztek meg Moszkvával
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon