Kína engedett Amerikának, így mindenki boldog lehet a tőzsdén
Kína hajlandó volt változtatni fontos számviteli szabályokon, így elkerülhetővé vált mintegy 270 kínai cég részvényének kitessékelése az amerikai tőzsdékről, írja a napi.hu a Financial Times-ra hivatkozva.
A Kínai Értékpapír Szabályozási Bizottság, az ország pénzügyi csúcs felügyeleti szerve bejelentette a hétvégén, hogy megváltoztatja a nyilvános kínai cégekre vonatkozó titoktartási előírásokat, így a jövőben engedélyezi számukra, hogy működésükről akár érzékeny információkat is átadjanak külföldi pénzügyi felügyeleteknek. A Bizottság indoklása szerint az utoljára 2009-ben változtatott törvény mára elavulttá vált, ideje volt aktualizálni.
Az amerikai felügyelet, a Sec múlt hónapban azt mondta, a legnagyobb kínai cégeknek – köztük a Baidu keresőóriásnak is – három éve van arra, hogy elkezdjen működéséről az amerikai normáknak megfelelően részletes adatokat és pénzügyi beszámolókat közölni,
különben elbúcsúzhatnak az amerikai értékpapírpiaci szerepléstől. Az akkori bejelentés nem tett jót a kínai cégeknek, heves eladási hullámot indított el ezen részvények piacán.
Jelenleg csaknem 270 kínai cég részvényeivel kereskednek az USA-ban, ezek összesített piaci kapitalizációja eléri a 2 billió (ezermilliárd) dollárt.
A Nasdaq Golden Dragon China Indexe, amely a legfontosabb Amerikában jegyzett kínai részvények árfolyamát követi, tavaly felezte értékét.
Politikai szála is van a történetnek: Kína eddig nem volt hajlandó egyértelműen elítélni Oroszországot az ukrajna háború miatt, így ez egy eszköz lehet Washington kezében, hogy jobb belátásra bírják az ázsiai nagyhatalmat.
Peking pálfordulása lehetőséget ad az amerikai hatóságoknak arra, hogy hozzáférjenek a cégek könyvvizsgálata során készült jelentésekhez, s az első eset, hogy engedélyezik kínai cégeknek a működésükről készült adatok külföldön való közzétételét.
A változtatás után várhatóan külföldi hatóság kínai felügyeleti ellenőrzés mellett tekinthetne bele a cégek adataiba.
A tervezett szabályozási kompromisszumot hosszú hónapokig tartó egyeztetés előzte meg az amerikai és a kínai felügyelet részéről.
Peking igyekszik a befektetők bizalmát visszaszereznini, hiszen eléggé megingott az elmúlt időszakban. És itt nem csak az Evergrande ingatlanfejlesztő cég fenyegető csődközeli helyzetére gondolunk. A kínai kormány komoly hadjáratot indított a kínai internetes cégek megrendszabályozására, ami több céget is érzékenyen érintett, kezdve az Alibabától a kínai fuvarmegosztó cégig, a Didi-ig.
Érdemes elolvasniKína is mélyütést vitt be Oroszországnak
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon