A német titkosszolgálat lehallgatta az orosz rádióforgalmat, ahol a buchai mészárlást tárgyalták
Temetõi alkalmazottak civilek nejlonzsákban lévõ holttesteit készülnek egy kijevi halottasházba szállítani Bucsában 2022. április 6-án. Az ukrán hatóságok napokkal ezelõtt Kijev környékén készült fényképeket és videófelvételeket tettek közzé, amelyeken számos, utcán fekvõ, civil ruhás ember holtteste látható. MTI/AP/Rodrigo Abd
A német külföldi hírszerző szolgálat azt állítja, hogy lehallgatta azokat a rádiókommunikációs adásokat, amelyekben orosz katonák ukrajnai, válogatás nélküli gyilkosságokról beszélnek.
Az orosz katonák két külön közleményben írták le, hogy hogyan hallgattak ki, majd lőttek le katonákat és civileket – állítja egy titkosszolgálati tisztviselő, aki ismeri a felvételt és aki másokhoz hasonlóan az ügy érzékenysége miatt névtelenséget kért.
Az elsőként a Der Spiegel német magazin által közölt megállapítások, amelyeket három, az információkról tájékoztatott személy is megerősített, még inkább aláássák Oroszország a vérengzésben való részvételének tagadását. Moszkva több különböző állítást is tett, hogy hogyan történtek a gyilkosságok – azt is mondták, hogy mindez az orosz csapatok kivonulása után történt, de azt is, hogy az egész csak a Nyugat által megrendezett színjáték.
Az ukrán főváros közelében található Bucháról készült képek a háborús atrocitások szimbólumaivá váltak és alapot teremthetnek a lehetséges háborús bűnök kivizsgálásához. Egy tisztviselő szerint a rádióüzenetek valószínűleg jobb rálátást biztosítanak a Kijevtől északra fekvő, más városokban orosz katonák által elkövetett tettekre is.
A rádión hallható beszélgetések egy része közvetlenül hozzárendelhető a fényképekhez. A felvételen egy katona azt mondja, hogy társaival lelőttek egy bicikliző embert – az egyik képen egy holttest éppen olyan szögben fekszik, mint akit a kerékpárján ért a halál.
Egy másik felvétel utasításokat tartalmazott, miszerint az elfogott katonákat először ki kell vallatni, azután agyon kell lőni.
A rádióforgalom arra utal, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel és szövetségeseivel szoros kapcsolatban álló katonai magánegység, a hírhedt Wagner-csoport tagjai is szerepet játszottak a civilek elleni támadásokban.
A felvétel azt sugallja, hogy ezek nem véletlen tettek és nem egyes katonák cselekedetei, akik kikerültek a központi irányítás alól. Az anyag inkább azt támasztja alá – hangzott el –, hogy a civilek megölése az orosz hadsereg szokásává vált, valószínűleg egy világos stratégia része. A félelem és a rémület terjesztéséről szól a polgári lakosság körében, ami elfojtja az ellenállást.
A német titkosszolgálat tisztviselői szerdán legalább két parlamenti bizottság tagjait tájékoztatták az eredményekről.
„A napvilágra került kegyetlenségek az bizottságok tagjait „nagyon mélyen érintették” – mondta az egyik a titkosszolgálatról tájékoztatott személy.
Egy másik személy azt mondta, hogy az ügynökség nagyon bízik a megállapításokban, bár nem részletezte, hogyan szerezte meg a rádiókommunikációt.
Nyugati védelmi és hírszerzési tisztviselők szerint az orosz csapatok nem biztonságos kommunikációs eszközökre, köztük okostelefonokra és push-to-talk rádiókra való támaszkodása miatt egységeik sebezhetővé váltak a lehallgatásokkal szemben.

Érdemes elolvasniHáromszáznál is több holttestet találtak egy tömegsírban Ukrajnában
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?