Új hiperszonikus rakétát tesztel az USA
Az Egyesült Államok március közepén sikeresen tesztelt egy hiperszonikus rakétát, de két hétig elhallgatta, hogy elkerülje az Oroszországgal fennálló feszültségek eszkalálódását, írja a CNN.
A Hypersonic Air-reathing Weapon Conceptet (HAWC) egy B-52-es bombázóról indították a nyugati partoknál – közölte a tisztviselő, a rendszer Lockheed Martin változatának első sikeres tesztjén. Először egy hagyományos motor gyorsította fel a rakétát nagy sebességre, majd begyulladt az úgynevezett scramjet hajtómű, ami 5 Mach feletti hiperszonikus sebességgel repítette tovább a fegyvert.
A szakember nem sok részletet közölt a tesztről, csak annyit jegyzett meg, hogy a rakéta nagyjából 20.000 méter magasságban és kb. 500 kilométert repült.
A tesztet pár nappal azután hajtották végre, hogy Oroszország saját hiperszonikus rakétáját használta Ukrajna megszállása során, amivel egy nyugat-ukrajnai lőszerraktárt vett célba.
Az orosz Kinzhal rakéta igazából az Iskander rövid hatótávolságú ballisztikus rakéta levegőből indított változata. Tehát régi, kipróbált technológia, semmiképp sem új fejlesztés. Az amerikai teszt alanyául szolgáló csapásmérő eszköz ezzel szemben jóval egy kifinomultabb, úgynevezett scramjet motorra épülő meghajtást használt. A HAWC rakétának szintén nincs robbanófeje, ehelyett a kinetikus energiájára támaszkodik a cél megsemmisítése során.
Az amerikai teszt idején Biden a NATO európai szövetségeseinél tett látogatásra készült, többek között Lengyelországba, ahol Ukrajna külügyminiszterével és védelmi miniszterével is találkozott.
Az Egyesült Államok ügyelt arra, hogy ne tegyen olyan lépéseket vagy nyilatkozatokat, amelyek szükségtelenül fokozhatják a feszültséget Washington és Moszkva között. Amerika pénteken a Minuteman III interkontinentális ballisztikus rakéta (ICBM) tesztjét is lemondta, nehogy Oroszország véletlenül félreértelmezze a próbát.
Az Egyesült Államok ellenezte azt is, hogy vadászrepülőgépeket szállítsanak Ukrajnának, mert a Kreml ezt akár úgy is értelmezheti, hogy az Egyesült Államok és a NATO belép az ukrajnai konfliktusba.
Az amerikai tisztviselők hasonló okok miatt két hétig hallgattak erről a legutóbbi hiperszonikus tesztről – mondta a védelmi tiszt, ügyelve arra, hogy ne provokálja a Kreml vagy Vlagyimir Putyin elnököt, különösen akkor, amikor az orosz erők kiterjesztették Ukrajna bombázását.
A mostani volt a HAWC rakéta második sikeres tesztje és az első a fegyver Lockheed Martin változata közül. A légierő tavaly szeptemberben tesztelte a hasonló, ám a Northrop Grumman scramjet motorjával hajtott Raytheon HAWC-t.
A Defence Advanced Research Projects Agency (DARPA) sajtóközleménye szerint a teszt teljesítette az összes elsődleges célkitűzést, beleértve a rakéta integrálását és kibocsátását, az indítórepülőgéptől való biztonságos elválasztását, a gyorsítást és a cirkálást.
Az elmúlt hónapok sikeres orosz és kínai tesztjeit követően az Egyesült Államok nagyobb hangsúlyt fektetett a hiperszonikus fegyverekre, ugyanis ezek tovább fokozták a washingtoni aggodalmakat amiatt, hogy az Egyesült Államok lemarad a jövő szempontjából kritikus katonai technológiáról.
Egy hónappal az első sikeres HAWC teszt után az Egyesült Államok jelentős visszalépést volt kénytelen elkönyvelni, amikor egy másik hiperszonikus rendszer próbája kudarcot vallott. Ez éppen abban az időszakban történt, amikor a hírek szerint Kína sikeresen tesztelt egy hiperszonikus siklójárművet és röviddel azután, hogy Oroszország azt állította, hogy elkészült a tengeralattjáróról indítható, Tsirkon névre keresztelt hiperszonikus rakétája.
Érdemes elolvasniÉszak-Korea kifejleszthette első interkontinentális rakétáját
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon